Prawo do błędu przedsiębiorcy – nowe rozwiązanie obowiązuje od stycznia 2020 roku. Dotyczy przedsiębiorców dopiero zaczynających działalność gospodarczą. Tłumaczymy jakie grzechy zostaną im odpuszczone.
Początek biznesu to czas zbierania doświadczeń, starań o klientów i intensywnej pracy. Łatwo wtedy o błąd, który może okazać się bardzo kosztowny.
Jednak od tego roku weszły w życie przepisy, które nieco ułatwiają życie młodym przedsiębiorcom. Teraz będą mieli okazję – prawie bezboleśnie – uczyć się na błędach.

Spis Treści
Prawo do błędu przedsiębiorcy – dla kogo?
Na czym polegają nowe przepisy?
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – nie dłużej niż rok – może uniknąć kary za złamanie przepisów dotyczących jej działalność.
Zasada obowiązuje przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIG).
Jeśli już wcześniej prowadziłeś działalność gospodarczą, to prawo do błędu przysługuje ci po 36 miesiącach od zawieszenia działalności lub jej zamknięcia.
W praktyce nowe zasady mają działać tak: możesz uniknąć mandatu karnego/administracyjnej kary pieniężnej jeśli przestałeś naruszać przepisy oraz usunąłeś skutki swoich działań lub pisemnie obiecasz takie działania w wyznaczonym terminie.
Z prawa do błędu możesz skorzystać – składając zobowiązanie – nawet w trakcie postępowania mandatowego.
Urzędnicy ocenią czy wywiązałeś się z zobowiązania. Jeśli tak, to zamiast kary za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, skończy się tylko na pouczeniu.
Odpowiedni urząd wezwie cię do zaniechania łamania przepisów i usunięcia skutków lub sam możesz złożyć stosowne zobowiązanie.
O jakie błędy może tu chodzić? Związane z codziennym funkcjonowaniem firmy – np. brak ceny na produkcie – lub poważniejsze, jak niewielki poślizg ze złożeniem raportu księgowego.

Prawo do błędu przedsiębiorcy – kiedy nie unikniesz kary
Oczywiście życie nie jest takie różowe.
Prowadzący jednoosobową firmę ma prawo do błędu, jednak nie każdego. Diabeł tkwi w szczegółach.
Przede wszystkim nie ujdzie ci na sucho, jeśli wcześniej popełniłeś takie samo wykroczenie. Podobnie będzie w przypadku rażącego naruszenia przepisów lub działania, które wywołało nieodwracalne skutki. Sytuację oceni odpowiedni organ podatkowy lub inny urząd.
Na tym nie koniec. Otrzymasz karę pieniężną jeśli wymagają tego unijne przepisy lub umowy międzynarodowe.
Prawo do błędu nie obejmie również osoby, która działała bez uzyskania stosownego zezwolenia od urzędu (ewentualnie wbrew temu zezwoleniu) lub ma być ukarana za niewypełnienie zaleceń pokontrolnych.
Wreszcie kara pieniężna czeka osobę, która naruszyła przepisy w ciągu pierwszego roku działalności gospodarczej, ale ta sytuacja trwała również później.
Naturalnie prawo do błędu nie będzie tarczą dla osób, które dostaną mandaty karne z tytułu złamania innych przepisów, np. o ruchu drogowym.
Nowe przepisy znajdują się w art. 21a ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Według informacji Ministerstwa Rozwoju z prawa do błędu może skorzystać ok. 300 tys. przedsiębiorców. Jego wprowadzenie wzorowane jest na doświadczeniach Francji i Litwy.
Prawo do błędu przedsiębiorcy, to kolejna nowość ważna dla osób, które zdecydowały się założyć firmę jednoosobową. W lutym 2020 roku pojawił się mały ZUS plus czyli ulga w płaceniu składek na ubezpieczenie społeczne, przeznaczona dla nieco bardziej doświadczonych przedsiębiorców.