Przepracowanie to zmora przedsiębiorców, pracowników korporacji i innych etatowców. Czy jest sposób, żeby osiągnąć sukces, zarobić pieniądze, zrobić karierę, a jednocześnie nie zrujnować sobie zdrowia i życia osobistego?
Ciężka praca jest jedynym sposobem, żeby mieć nadzwyczajne wyniki. Chcesz być najlepszym w swojej branży lub wśród ludzi wykonujących podobny zawód?
Przygotuj się na o wiele więcej godzin harówki niż twoi konkurenci.
Naturalnie, trzeba pracować z głową. Sukces bierze się z ciężkiej pracy nad udoskonalaniem swoich umiejętności, zdobywania doświadczenia, wiedzy i kompetencji.
Możesz skorzystać z różnych technik zarządzania czasem i organizacji pracy (np. zasada Pareto czy techniki Pomodoro). Dzięki nim lepiej wykorzystasz swój ograniczony czas i energie.
Czy to znaczy, że za sukces zapłacisz smutnym życiem w robocie, zawałem i zniszczoną rodziną? Nie! Eric Barker opisuje w „Barking up the wrong tree”, co trzeba zrobić, żeby droga na szczyt dała ostatecznie satysfakcję.
Spis Treści
Przepracowanie – co zrobić, żeby mu nie ulec
Po pierwsze: chroniczne przepracowanie nie jest oznaką sukcesu. To sygnał, że coś dzieje się nie tak w twojej karierze.
Naukowcy dawno to dowiedli. Barker przypomina badanie pokazujące, że brak szczęścia i wielki stres przeważają nad korzyściami z zawodowego sukcesu.
Jak wiadomo, pieniądze nie zawsze dają szczęście (choć lepiej płakać w ferrari niż punto).
Przepracowanie – zanim fizyczne objawy nie dadzą ci żyć
Skutki przepracowania mogą być opłakane. Jednak nie jesteśmy skazani na scenariusz: „Sukces lub zdrowie, wybór należy do ciebie”.
Sytuacja zmienia się, kiedy zauważasz, że twoja praca ma znaczenie – podkreśla Eric Barker.
Słynne badania Lewisa Termana – uczestnicy byli obserwowani od młodości po starość – pokazało, że osoby zaangażowane w znaczącą karierę i pracujące najciężej, żyły też najdłużej.
Co to znaczy znacząca kariera? Według Barkera to:
- robienie czegoś ważnego dla ciebie
- w czym jesteś wyjątkowo dobry
Więcej – jeśli zajmiesz się sprawami w których jesteś naprawdę świetny, to znalazłeś receptę na coraz większe szczęście. Jednocześnie będziesz mniej zestresowany, smutny czy zmartwiony.
Nabieranie kompetencji (dążenie do mistrzostwa) to również – obok autonomii i dobrych relacji międzyludzkich – najważniejszy element solidnej motywacji do pracy.
Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Jak pokochać pracę, która bywa niewdzięczna i przytłaczająca?
Jak praca? Taka, którą lubisz
Jeśli lubisz pracę, którą wykonujesz, to jesteś w stanie znieść różne uciążliwości.
Autor „Barking up the wrong tree” porównuje to do maratończyka, który po przebiegnięciu 20 kilometra ma wszystkiego dosyć. Jednaj biegnie dalej i na mecie będzie najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi.
Podobnie z człowiekiem wspinającym się na górski szczyt czy zdobywającym tytuł naukowy.
Wychowywanie dzieci jest czasem stresujące i wyczerpujące, bywa pracą na drugim etacie.
Jednak nikt nie powie na serio: „całe to rodzicielstwo wykończy cię, powinieneś z nim skończyć”. Owszem, czasem możesz czuć, że masz dosyć. Jednocześnie, to jedna z najbardziej wartościowych rzeczy w życiu większości ludzi i trudy sprawiają, że nagroda jest jeszcze słodsza – zauważa Barker.
Sprawa z karierą ma się podobnie.
Pamiętaj, że jeśli kariera, która ma dla ciebie znaczenie, zapewnia długowieczność, to bezrobocie zabija.
Eran Shor z McGill University odkrył, że ludzie pozbawieni pracy mają 63 proc. większą szansę na przedwczesną śmierć. Bez względu na wcześniejsze problemy ze zdrowiem. Badanie jest solidne – zajęło 40 lat, uczestniczyło w nim 20 milionów ludzi z 15 krajów.
Dodatkowo, trudno się dziwić, ludzie bez pracy są wyjątkowo nieszczęśliwi. Gorzej: bezrobotni nawet po znalezieniu zatrudnienie nadal czują ból, nawet do końca życia.
Jest jednak rzecz jeszcze bardziej rujnująca życiową satysfakcję, podkreśla Eric Barker. To wykonywanie pracy, której nie lubisz.