objawy przepracowania
unsplash.com

Przepracowanie to zmora przedsiębiorców, pracowników korporacji i innych etatowców. Czy jest sposób, żeby osiągnąć sukces, zarobić pieniądze, zrobić karierę, a jednocześnie nie zrujnować sobie zdrowia i życia osobistego?

Ciężka praca jest jedynym sposobem, żeby mieć nadzwyczajne wyniki. Chcesz być najlepszym w swojej branży lub wśród ludzi wykonujących podobny zawód?

Przygotuj się na o wiele więcej godzin harówki niż twoi konkurenci.

Naturalnie, trzeba pracować z głową. Sukces bierze się z ciężkiej pracy nad udoskonalaniem swoich umiejętności, zdobywania doświadczenia, wiedzy i kompetencji.

Możesz skorzystać z różnych technik zarządzania czasem i organizacji pracy (np. zasada Pareto czy techniki Pomodoro). Dzięki nim lepiej wykorzystasz swój ograniczony czas i energie.

Czy to znaczy, że za sukces zapłacisz smutnym życiem w robocie, zawałem i zniszczoną rodziną? Nie! Eric Barker opisuje w „Barking up the wrong tree”, co trzeba zrobić, żeby droga na szczyt dała ostatecznie satysfakcję.

ciężka praca
pixabay.com

Przepracowanie – co zrobić, żeby mu nie ulec

Po pierwsze: chroniczne przepracowanie nie jest oznaką sukcesu. To sygnał, że coś dzieje się nie tak w twojej karierze.

Naukowcy dawno to dowiedli. Barker przypomina badanie pokazujące, że brak szczęścia i wielki stres przeważają nad korzyściami z zawodowego sukcesu.

Jak wiadomo, pieniądze nie zawsze dają szczęście (choć lepiej płakać w ferrari niż punto).

Przepracowanie – zanim fizyczne objawy nie dadzą ci żyć

Skutki przepracowania mogą być opłakane. Jednak nie jesteśmy skazani na scenariusz: „Sukces lub zdrowie, wybór należy do ciebie”.

Sytuacja zmienia się, kiedy zauważasz, że twoja praca ma znaczenie – podkreśla Eric Barker.

Słynne badania Lewisa Termana – uczestnicy byli obserwowani od młodości po starość – pokazało, że osoby zaangażowane w znaczącą karierę i pracujące najciężej, żyły też najdłużej.

Co to znaczy znacząca kariera? Według Barkera to:

  • robienie czegoś ważnego dla ciebie
  • w czym jesteś wyjątkowo dobry

Więcej – jeśli zajmiesz się sprawami w których jesteś naprawdę świetny, to znalazłeś receptę na coraz większe szczęście. Jednocześnie będziesz mniej zestresowany, smutny czy zmartwiony.

Nabieranie kompetencji (dążenie do mistrzostwa) to również – obok autonomii i dobrych relacji międzyludzkich – najważniejszy element solidnej motywacji do pracy.

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Jak pokochać pracę, która bywa niewdzięczna i przytłaczająca?

satysfakcja z pracy
pixabay.com

Jak praca? Taka, którą lubisz

Jeśli lubisz pracę, którą wykonujesz, to jesteś w stanie znieść różne uciążliwości.

Autor „Barking up the wrong tree” porównuje to do maratończyka, który po przebiegnięciu 20 kilometra ma wszystkiego dosyć. Jednaj biegnie dalej i na mecie będzie najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi.

Podobnie z człowiekiem wspinającym się na górski szczyt czy zdobywającym tytuł naukowy.

Wychowywanie dzieci jest czasem stresujące i wyczerpujące, bywa pracą na drugim etacie.

Jednak nikt nie powie na serio: „całe to rodzicielstwo wykończy cię, powinieneś z nim skończyć”. Owszem, czasem możesz czuć, że masz dosyć. Jednocześnie, to jedna z najbardziej wartościowych rzeczy w życiu większości ludzi i trudy sprawiają, że nagroda jest jeszcze słodsza – zauważa Barker.

Sprawa z karierą ma się podobnie.

Pamiętaj, że jeśli kariera, która ma dla ciebie znaczenie, zapewnia długowieczność, to bezrobocie zabija.

Eran Shor z McGill University odkrył, że ludzie pozbawieni pracy mają 63 proc. większą szansę na przedwczesną śmierć. Bez względu na wcześniejsze problemy ze zdrowiem. Badanie jest solidne – zajęło 40 lat, uczestniczyło w nim 20 milionów ludzi z 15 krajów.

Dodatkowo, trudno się dziwić, ludzie bez pracy są wyjątkowo nieszczęśliwi. Gorzej: bezrobotni nawet po znalezieniu zatrudnienie nadal czują ból, nawet do końca życia.

Jest jednak rzecz jeszcze bardziej rujnująca życiową satysfakcję, podkreśla Eric Barker. To wykonywanie pracy, której nie lubisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here