samozatrudnienie
pixabay.com

Samozatrudnienie 2020 – prowadzenie firmy wymaga ciągłej obserwacji zmieniających się przepisów. To co na etacie robił za ciebie pracodawca, teraz musisz sam pilnować. Sprawdź jakie zmiany szykują się jeszcze w tym roku.

Część zmiany już weszła w życie od stycznia 2020 roku. Np. dla przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólny czyli skali podatkowej, najniższy próg został obniżony z 18 na 17 proc. (sprawdź jakie podatki płaci firma jednoosobowa oraz PIT z działalności gospodarczej). Zmieniły się też zasady dotyczące np. ulgi na złe długi oraz weszło prawo do błędu przedsiębiorcy.

Jednak na tym nie koniec. Jakie zmiany szykują się w ciągu roku?

podatek vat 2020
pixabay.com

Samozatrudnienie 2020 – co nowego

Zasady zakładania działalność gospodarczej pozostaną takie same. Zrobisz to wypełniając wniosek np. na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub osobiście w urzędzie gminy/miasta (sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą).

Jednak zmiany szykują się w kwestii m.in. podatków. Jeśli masz małą firmę z pewnym stażem, to musisz pamiętać o terminie związanym ze skorzystaniem z ulgi Mały ZUS plus.

Samozatrudnienie 2020 – podatek VAT

Od kwietnia 2020 r. podatnicy zaczną stosować nową matrycę stawek VAT, czyli wykaz towarów i usług objętych obniżonymi stawkami 8 i 5 proc.

Towary będą klasyfikowane według Nomenklatury Scalonej (zamiast obecnej Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług z 2008 r.).

Z założenia rozliczenia będą prostsze, bo całe działy produktów zostaną objęte jednakową stawką. Przedsiębiorca musi jednak sprawdzić czy nie zmieni się wysokość stawki, którą zapłaci.

Koniec z deklaracjami VAT – duże firmy przestaną je składać od kwietnia, a małe i średnie przedsiębiorstwa od lipca 2020 r. (za lipiec złożą nowe pliki JPK_VAT).

mały zus plus
pixabay.com

Samozatrudnienie 2020 – Mały ZUS plus

Z ulgi w opłatach zusowskich skorzystasz jeśli twoje przychody w 2019 r. z działalności gospodarczej nie przekroczyły 120 tys. zł, a firmę prowadziłeś nie krócej niż 60 dni.

Z Małego ZUS plus nie skorzystać w pierwszym roku działalności. Możesz natomiast ją wykorzystać jeśli wcześniej byłeś na uldze na start oraz płaciłeś obniżony ZUS.

Niższe składki zusowskie opłacisz maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli nie korzystałeś wcześniej z programu Mały ZUS, a spełniasz warunku przystąpienia do Małego ZUS plus, to masz czas na zgłoszenie do 2 marca 2020 roku.

Zrobisz to szybko on-line korzystając z serwisu internetowego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Musisz zarejestrować się w systemie oraz mieć profil zaufany/podpis elektroniczny. Zaczynasz od zakładki „operacja na wpisie”, a potem postępujesz zgodnie z instrukcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here