Bezpieczny plac budowy

Zorganizowanie sprawnie działającego placu budowlanego nie należy do najłatwiejszych. Na uwadze należy mieć również bezpieczeństwo pracowników oraz innych osób potencjalnie obecnych na placu budowy. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór urządzeń i elementów wykorzystywanych w jego organizacji. Poniżej podpowiadamy – czego nie powinno zabraknąć na dobrze przygotowanym, bezpiecznym placu budowy.  

Zawiesia – zastosowanie i dostępne rodzaje

Do pierwszej grupy urządzeń wykorzystywanych na placach budowy należy zaliczyć te, których używa się w celu transportu poziomego lub pionowego na krótki dystans. Wśród często stosowanych znajdują się zawiesia – elementy wykorzystywane w pracy żurawi dźwigowych. Warto podkreślić, że zawiesia nie stanowią integralnej części dźiwgnicy, lecz są doczepiane do haku. Dlatego warto mieć zawiesia dopasowane do podnoszenia materiałów o takich rozmiarach i obciążeniu, które stosujemy na naszym placu budowy.

Zawiesia mogą być wykonane z różnych materiałów oraz prezentować odmienną konstrukcję. Do najczęściej używanych należą zawiesia: linowe, pasowe i łańcuchowe. Często stosuje się zawiesia belkowe, które mają postać belek wyposażonych w specjalne uchwyty. Wówczas mówimy o trawersach.

Cechą szczególną trawersów jest możliwość wyboru spomiędzy kilku osobnych punktów podwieszenia. Dzięki temu nadaje się do podnoszenia obiektów dużych rozmiarów lub o nietypowym kształcie. Trawersy stosuje się także w wersji przeznaczonej do wózka widłowego.

Inne urządzenia wykorzystywane w transporcie towarów

Wciągarki elektryczne służą do unoszenia i opuszczania rozmaitych ładunków. Najczęściej wykorzystuje się wciągarki łańcuchowe oraz linowe, lub też ich elektryczne odpowiedniki. Te ostatnie są zazwyczaj zintegrowane z wózkiem widłowym, z którym tworzą kompletne zawieszenie. To znacząco ułatwia transport za pomocą wózków widłowych w poziomie.

Żurawie warsztatowe to natomiast urządzenia przemysłowe występujące w wersji stacjonarnej lub ruchomej. W wielu stanowiskach pracy stanowią istotny element wyposażenia, pomagając w wykonywaniu warsztatowych czynności. Szczególnie warta podkreślenia jest możliwość zamówienia żurawia, którego rozmiary i inne parametry będą dostosowane do możliwości naszego placu budowy.

Bezpieczeństwo placu budowy a jego organizacja przestrzenna

By zabezpieczyć plac budowy przed dostępem osób nieuprawnionych – należy odgrodzić go za pomocą specjalnych barierek. Warto wybrać metalowe ogrodzenia, które pozwolą też odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń przechodniów. W oznaczaniu przestrzeni wewnątrz placu warto stosować specjalne słupki, zapory, bariery chodnikowe lub inne elementy pomocne – na przykład w wydzielaniu szlaków komunikacyjnych.

Elementy te stosujemy również w odgradzaniu przestrzeni niebezpiecznej – na przykład zagrożonej zawaleniem znajdującego się przy niej budynku. Na dobrze zorganizowanym placu budowy nie powinno również zabraknąć oznaczeń, słupków i innych urządzeń sygnalizacyjnych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here