Co brać pod uwagę podczas wyboru konta walutowego

W dzisiejszych czasach wielu klientów banków potrzebuje przynajmniej jednego konta walutowego w popularnej walucie. Na jakie parametry musisz patrzeć, aby wybrać dobry i tani rachunek do transakcji walutowych?

Spis Treści

Spread, czyli ile zapłacisz za wymianę 

Spreadem nazywamy różnicę między tym, za ile bank kupuje od ciebie walutę, a za ile ci ją sprzedaje. Przykładowo, jeśli chcesz wymienić euro na złote, to bank kupi je od ciebie za 4,15 zł. Ale jeśli zechcesz wymienić złote na euro, wtedy przyjdzie ci zapłacić np. 4,35 zł. Niby to „tylko” 20 gr, ale przy większych kwotach twoja opłata za wymianę rośnie do naprawdę dużych kwot. 

Przy wyborze konta walutowego należy więc koniecznie sprawdzić, czy bank oferuje niski niski spread. W praktyce chodzi o to, aby widełki między kupnem a sprzedażą były jak najwęższe, najbardziej się do siebie zbliżały. 

Sprawdź, czy bank udostępnia kantor internetowy 

W bankowych kantorach kursy są przynajmniej kilka razy niższe niż standardowe stosowane przez bank i wynoszą zwykle ok. 0,6-0,8%. Środki wymienione w kantorze trafiają na twoje konto walutowe już w ciągu kilkunastu sekund.  

Konto walutowe tylko z kontem osobistym? 

Na szczęście czasy, gdy rachunku walutowego nie dało się otworzyć bez konta osobistego (ROR), są już dawno za nami. Dzięki temu możesz swobodnie wybierać pomiędzy ofertami różnych banków i nie mnożyć kolejnych rachunków, za które trzeba płacić. 

Bywa jednak, że dzięki ROR-owi rachunek walutowy jest znacznie bardziej funkcjonalny. Nie warto więc automatycznie skreślać oferty z obowiązkowym kontem osobistym, niemniej zawsze trzeba upewnić się, ile przyjdzie ci płacić za dodatkowy ROR.  

Jeśli ROR jest drogi lub uniknięcie opłat – skomplikowane, to nie warto zaprzątać sobie głowy taką ofertą. Obecnie bez problemu znajdziesz ciekawsze i tanie propozycje w popularnych rankingach kont walutowych. 

Czy otrzymasz kartę wielowalutową? 

To kolejny przydatny produkt, szczególnie jeśli zamierzasz płacić za granicą inaczej niż gotówką. Karta wielowalutowa powiązana jest z ROR-em, ale gdy założysz konto walutowe, możesz ją również podpiąć do rachunku walutowego i płacić w walucie obcej. System sam rozpoznaje, w jakiej walucie przeprowadza jest transakcja, i automatycznie pobiera środki z właściwego konta. 

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak przewalutowania, brak prowizji oraz brak konieczności mnożenia kart w portfelu. Kartą wielowalutową na co dzień posługujesz się tak, jak zwykłą debetówką. 

Ale uwaga! Musisz pamiętać, aby na koncie walutowym była zawsze odpowiednia ilość środków; jeśli bowiem stan konta walutowego nie pozwala na opłacenie zagranicznej transakcji, to należność zostanie pobrana z ROR-u w PLN, a tobie przyjdzie zapłacić jeszcze za przewalutowanie i prowizję banku. 

Tani przelew czy tani bankomat? Możesz mieć jedno i drugie 

Z kont walutowych możesz wysyłać przelewy walutowe bez konieczności przewalutowania. Jeśli spodziewasz się, że często będziesz wykonywać takie operacje, upewnij się, ile liczy sobie za nie bank. Przelewy w euro w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego są niemal zawsze darmowe, ale już za pozostałe waluty być może przyjdzie ci (słono) zapłacić, lepiej więc nie wiązać się z instytucją, która za przelew zażyczy sobie kilkadziesiąt złotych prowizji. 

Pamiętaj, że przelew przychodzący w walucie też może być płatny! Szczególnie dotyczy to zagranicznych rent i emerytur – jeśli zakładasz konto walutowe właśnie po to, aby odbierać zagraniczne świadczenia, sprawdź koniecznie ten parametr w taryfie opłat i prowizji banku. 

Konto walutowe nie musi być drogie – wybieramy je przecież po to, aby zaoszczędzić. Z dobrze dobranym kontem, z kartą wielowalutową i z pomocą kantoru internetowego możesz ograniczyć koszty przewalutowań i zagranicznych transakcji do minimum. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here