Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym

Niektóre badania diagnostyczne powinny być wykonywane raz do roku, inne zlecane są w sytuacjach wyjątkowych i przy podejrzeniach różnych chorób. Jednym z tych, których wykonywanie jest wyłącznie dla osób posiadających skierowanie, jest badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego. Jak przebiega i czy wymaga specjalnego przygotowania?

Spis Treści

Wskazania do wykonania badania MRI

Rezonans magnetyczny posiada stosunkowo wszechstronne zastosowanie, z tego względu może być pomocny w diagnozowaniu wielu chorób. Pozwala on zdiagnozować na przykład tętniaki mózgu, stwardnienie rozsiane, urazy mózgu oraz jego nowotwory, choroby śródpiersia czy narządów jamy brzusznej. Przeciwwskazań do przeprowadzenia badania nie ma zbyt wiele i właściwie większość pacjentów może się na nie zdecydować bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Bezwzględnie z diagnostyki przy użyciu rezonansu powinni zrezygnować wszyscy, mający wszczepione metalowe elementy oraz część implantów ślimakowych. Ciąża, defibrylator, implanty znajdujące się w różnych częściach ciała oraz aparaty stomatologiczne również mogą przeszkodzić w badaniu, z tego względu czynniki te należy skonsultować z lekarzem.

Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga szczególnego przygotowania. Wiele zależy od celu badania i tego, czy ma być przeprowadzone z kontrastem – jeśli tak, na 2 godziny przed badaniem nie można spożywać pokarmów, dozwolone jest jedynie picie wody niegazowanej. Nie należy ponadto przychodzić na badanie mając na sobie jakiekolwiek metalowe elementy (pasek, spinki, kolczyki etc.), a w przypadku badania głowy niewskazane jest posiadanie makijażu i lakieru na włosach.

Gdzie wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

W Lublinie istnieje sporo miejsc, w których można wykonać badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego, najlepiej jednak zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów i wybrać klinikę, która zapewnia mobilne pracownie MR: http://www.eurodiagnostic.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here