Zastanawiasz się, czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu? W tym poradniku odpowiemy na to pytanie oraz wyjaśnimy wszystkie pokrewne zagadnienia. Dowiesz się, z jakimi skutkami takiego wypowiedzenia możesz się spotkać, jakie prawa Ci przysługują i więcej. Sprawdź szczegóły i stań się bogatszym o cenną wiedzę kredytobiorcą.
Spis Treści
- 1 Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu?
- 2 Jakie są skutki wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank?
- 3 Jakie prawa przysługują kredytobiorcy w przypadku wypowiedzenia umowy?
- 4 Czy bank musi poinformować o wypowiedzeniu umowy kredytu?
- 5 Jak uniknąć wypowiedzenia umowy kredytowej?
- 6 Co zrobić po wypowiedzeniu umowy kredytu?
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu?
Jeśli zastanawiasz się, czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu – warto od razu odpowiedzieć, że taka sytuacja jest możliwa, a jej podstawą najczęściej okazuje się sytuacja, w której pojawiają się zaległości w spłacie zobowiązania.
W pierwszej kolejności ma miejsce jednak tzw. warunkowe wypowiedzenie umowy kredytu, w którym bank wzywa dłużnika w sposób ostateczny do uregulowania umowy. Jeśli jednak spłata zaległości nie zostanie mimo wszystko dokonana w określonym przez instytucję terminie – już wtedy należy ww. pismo traktować jako oświadczenie banku o wypowiedzenie umowy.
Sytuacje na podstawie których bank może zdecydować się na wypowiedzenie kredytu:
- pożyczkobiorca wykorzystuje pozyskane w ramach kredytu środki na inny cel niż ten określony przez umowę
- kredytobiorca nie dotrzymał warunków na podstawie których otrzymał kredyt
- doszło do zaniku wartości zabezpieczeń spłaty kredytu lub znaczącego spadku tej wartości
- kredytobiorca utracił wymaganą zdolność kredytową
- kredytodawca został wprowadzony w błąd przez kredytobiorcę – w sposób celowy, podając nieprawdziwe informacje np. dotyczące własnej sytuacji prawnej
Ważne! Warunkowe wypowiedzenie umowy musi zawierać dokładnie sprecyzowane postanowienie dotyczące wypowiedzenia umowy kredytu – z możliwością uwzględnienia zaniechania decyzji, jeśli spłata zostanie w określonym terminie dokonana przez dłużnika.
Jakie są skutki wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank?
Teraz, gdy już wiesz czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu – warto pochylić się nad tym, z jakimi konsekwencjami taka się wiąże i co może dla Ciebie jako dłużnika-kredytobiorcy oznaczać.
Dzień wypowiedzenia umowy jest równoznaczny z pojawieniem się obowiązku zwrotu całej pożyczonej od banku sumy. Dłużnik musi uiścić opłatę nie dalej niż 30 dni od momentu wydania decyzji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bank dokonuje indywidualnych ustaleń i pozwala tym samym na dłuższy okres realizacji wypowiedzenia.
Jakie prawa przysługują kredytobiorcy w przypadku wypowiedzenia umowy?
Już wiesz czy bank może wypowiedzieć umowę kredytową – warto również rozumieć, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji również posiadasz swoje prawa do obrony. Najważniejsze jest nie panikować i dokładnie zapoznać się z treścią wypowiedzenia, co jest kluczem do podejmowania jakichkolwiek dalszych decyzji. Nie bój się też ewentualnych wątpliwości skonsultować z doradcą finansowym. Ponadto zalecamy:
- Możliwie jak najszybszy kontakt z bankiem z wyjaśnieniem przyczyn zaistniałej sytuacji, która stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy.
- Uzgodnienie realnych, nowych warunków umowy i zawarcie na tej podstawie ugody.
- Konsultację z prawnikiem przed podpisaniem umowy.
- Prowadzenie wszelkiej korespondencji w formie pisemnej.
- Dążenie do restrukturyzacji posiadanego kredytu.
Wszystkie wyżej wymienione działania przysługują Ci prawnie. Pamiętaj jednak, aby zawsze dotrzymywać terminów wszelkich deklaracji podejmowanych w kontakcie z bankiem. Bądź precyzyjny i uczciwy w swoich działaniach.
Czy bank musi poinformować o wypowiedzeniu umowy kredytu?
Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank należy traktować jako próbę negocjacji z klientem ze strony banku. Tym samym zarówno dla banku, jak i dłużnika ważne jest bycie na bieżąco ze stanem rzeczy. Sama instytucja ma obowiązek poinformować kredytobiorcę o decyzji związanej z wypowiedzeniem umowy kredytu. Warto to zapamiętać jako informację uzupełniającą zagadnienie dotyczące tego, czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu.
Jak uniknąć wypowiedzenia umowy kredytowej?
Nie musisz się już zastanawiać, czy bank może wypowiedzieć umowę pożyczki – już wiesz, że może to zrobić i w kilku konkretnych sytuacjach ma konkretne powody, aby to uczynić. Zatem najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest podjęcie wszelkich starań, aby nie dopuścić do okoliczności, które dają bankowi podstawę prawną do wypowiedzenia umowy kredytowej – od pilnowania terminowych płatności po rzetelne wywiązywanie się z wszystkich warunków podpisanych w umowie kredytowej.
Co zrobić po wypowiedzeniu umowy kredytu?
Bank może wypowiedzieć umowę kredytu, a Ty możesz na to wypowiedzenie zareagować w odpowiedni sposób. Najlepiej zrobisz dążąc do doprowadzenia do ugody z bankiem. Alternatywnym rozwiązaniem (jeśli ugoda w danym przypadku nie wydaje się możliwa mimo Twoich starań) jest rozstrzygnięcie sprawy w sądzie – na przykład obierając strategię próby podważenia zasadności decyzji banku. Inicjatywa dążenia do ugody zawsze powinna wyjść od Ciebie, jako kredytobiorcy.
Znalazłeś się w takiej sytuacji? Dowiedz się więcej w artykule i bądź lepiej przygotowany do zaistniałej sytuacji.