stempel drewniany ex libris

Ex libris po łacinie oznacza „z książek”. Tym mianem określa się sposób znakowania woluminów. Typowy ex libris to mała, zadrukowana karteczka przyklejona do wewnętrznej strony okładki książki, zawierająca zdobiony znak graficzny, inicjały czy imię i nazwisko właściciela książki. W przeszłości książki znakowano także godłami, herbami, odznakami czy mottami. Dzisiaj do znakowania książek najczęściej wykorzystuje się pieczątki. Sprawdź, po co oznaczać książki, jaką pieczątkę ex libris wybrać i jak ją zamówić.

Spis Treści

Dla kogo ex libris

Jeśli jesteś właścicielem domowej biblioteczki, a książki to twój konik i chcesz oznaczyć swoje zbiory to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Pieczątka sprawdzi się o wiele lepiej od zwykły podpis, może być też jego uzupełnieniem np. o element graficzny. Jest to rozwiązanie szybkie i bardzo estetyczne, z wieloletnią tradycją.

Co to jest ex libris i jakie ma znaczenie?

Pieczątki ex libris pełni funkcję identyfikacyjną i informacyjną. Poświadcza, że dany wolumin należy do konkretnego księgozbioru, osoby prywatnej czy instytucji. Może być zabezpieczeniem przed zaginięciem egzemplarza lub motywacją dla osób pożyczających od Ciebie książki do szybkiego oddania Ci Twojej własności.

Pieczątka ex libris jest również ozdobą książek, wyrazem poszanowania tradycji i przywiązania do zgromadzonych woluminów, a także świadectwem dbałości o zbiory.
Docenią ją z pewnością osoby posiadające prywatną kolekcję książek, które chcą dodać jej indywidualnego ccharakteru.

Ex libris tematyczny

Niektórzy idą o krok dalej w personalizacji swoich zbiorów i przygotowują tematyczne pieczątki np. Dla każdego gatunku literatury. Takie wzoru przeważnie zawierają tożsame informację jednak różnią się stylem graficznym, który jest dopasowany do konkretnego rodzaju literatury.

Ex libris na zamówienie – jak zaprojektować i zamówić swój stempel?

Wzór pieczątki ex libris może zawierać… co tylko chcesz. Często na płytce stemplującej umieszczane są inicjały lub imię i nazwisko właściciela bądź właścicieli książki. Litery mogą być zdobione albo proste – wszystko zależy od Twojego gustu. Wzory odbić mogą zawierać także nazwy instytucji czy logotypy lub inne znaki graficzne.

Jak zamówić pieczątkę ex libris? Do wyboru masz zwykle następujące opcje:

  • Skorzystanie z gotowych szablonów, które oferuje producent lub dostawca pieczątek – w takiej sytuacji wystarczy, że wybierzesz styl tekstu i kolor tuszu (spośród proponowanych opcji) i wpiszesz treść, która ma znaleźć się na Twojej pieczątce ex libris.
  • Wgranie własnego projektu – jeśli chcesz posłużyć się czcionką niedostępną na stronie dostawcy albo jeśli dysponujesz gotowym projektem, możesz wgrać do szablonu własny plik (zwykle wymagane są pliki w formacie jpg lub png). Nie masz projektu, ale chcesz, by Twój ex libris był wyjątkowy? Zaprojektuj go samodzielnie lub zleć to zadanie grafikowi.

Jaką pieczątkę wybrać na ex libris do książki?

Najpopularniejszym rodzajem stempli wybieranym na pieczątki ex libris jest tradycyjny stempel drewniany lub drewniana kołyska. Do wyboru są stemple w różnych kształtach i rozmiarach – od pieczątek prostokątnych, przez kwadratowe, po owalne i okrągłe. Małe i duże. Drewniane stemple są wyposażone w zewnętrzne poduszki nasączone tuszem, zamykane w estetycznych pudełkach. To rozwiązanie eleganckie, estetyczne i niedrogie. W dodatku wygodne w użytkowaniu i świetnie nadające się do znakowania okładek czy stron tytułowych.

Oprócz tradycyjnych stempli drewnianych do wyboru masz także automaty samotuszujące czy duże pieczątki EOS (czyli tzw. pieczątki flashowe). Nie jest to co prawda, tak eleganckie rozwiązanie jak tradycyjne stemple, jednak są wygodniejsze w użyciu.

To, jaki stempel wybierzesz i co na nim zawrzesz, zależy od Ciebie. Zamawiając pieczątkę online, zwróć jednak uwagę na to, jakie możliwości wyboru oferuje dostawca – jakiego rodzaju stemple ma w ofercie i czy daje możliwość wgrania własnych grafik lub zaprojektowania wzoru odbicia w szablonie dostępnym na stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here