Jak projektować hale stalowe i co uwzględniać w ich konstrukcjach

Hale stalowe znajdują swe zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, przemyśle i branży logistycznej. Budowa tych obiektów składa się z kilku etapów, począwszy od projektu, a skończywszy na montażu stolarki. Jak projektuje się takie hale i o czym należy pamiętać przy wyborze właściwej konstrukcji obiektu?

Spis Treści

Etapy budowy hal stalowych – od projektu po fundamenty

Projektowanie hal stalowych to pierwszy, a zarazem najważniejszy etap realizacji inwestycji. Pamiętajmy, że projekty hal są stale negocjowane z klientem, a ich kształt i forma ulegają bardzo często różnym zmianom. Następnym etapem jest prefabrykacja, czyli podział projektu na elementy, z których hala stalowa zostanie złożona na miejscu. W międzyczasie należy pomyśleć o zabezpieczeniu podłoża. Konstrukcja stalowa hali musi opierać się na solidnie wykonanym fundamencie, który zapewni jej oparcie nawet w przypadku bardzo dużego obciążenia.

Posadzki, ściany i elementy wykończeniowe

Gdy już prefabrykacja została zakończona, a fundament jest wylany i związany, można przystąpić do kolejnych prac. Wykonanie posadzki jest pierwszą z nich. Projekty hali stalowej muszą uwzględniać jej rodzaj i maksymalne obciążenie. Następnie wykonawca przystępuje do przygotowania blach i płyt warstwowych, które będą wchodzić w skład obudowy budowli. Wreszcie konstrukcje stalowe zostają złożone, a obudowa zamontowana. Dopiero wówczas można przystąpić do montażu stolarki budowlanej, w tym bram, drzwi i okien. Na koniec montuje się świetliki, które zapewnią optymalną ilość światła.

Konstrukcje hal stalowych – rodzaje

Solidna hala stalowa musi być oparta na solidnej konstrukcji. Z reguły producent hal udostępnia klientowi (inwestorowi) różne warianty realizowanego projektu. Czym się one różnią?

  1. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem są konstrukcje stalowe hale, które wykonuje się z zapewniających maksymalną nośność dwuteowników walcowanych na gorąco. W tym wariancie nie ma ściągu, co przedkłada się na większą pojemność powierzchni magazynowej.
  2. Chcąc ograniczyć ciężar konstrukcyjny budowli, można postawić na projekty hal stalowych ze ściągiem umieszczonym między wiązarami. W ten sposób ograniczamy ilość wolnej przestrzeni, ale też odciążamy całość.
  3. W przypadku obiektów o bardzo dużej powierzchni zaleca się montaż konstrukcji opartej na stalowej kratownicy. W ten sposób można bezpiecznie ograniczyć liczbę wewnętrznych podpór.

Reasumując, rolą wykonawcy jest pomoc w wyborze najkorzystniejszego projektu, ale to inwestor ma decydujące zdanie, jeśli chodzi o to, jak prezentować się będzie całokształt budowli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here