rejestracja firmy przez internet

Umowa o pracę cały czas jest uważana za najpewniejszą formę zatrudnienia. Rzeczywiście, nawet w razie chęci ubiegania się o kredyt, bank lepiej ocenia zdolność kredytową wnioskodawców posiadających ten rodzaj kontraktu. Własna firma jest alternatywą dla osób, które mają swój pomysł na biznes i chcą uzyskać wyższe wynagrodzenie. Planujesz rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej? Załóż firmę z bankiem! Sprawdź, jakie to proste.

Spis Treści

Ułatwienie dla przedsiębiorców – rejestracja firmy przez internet

Kiedyś otwarcie działalności wiązało się z wieloma formalnościami i wizytami w urzędach. Obecnie państwo znacząco ułatwiło przyszłym przedsiębiorcom ten proces. Jeżeli stawiasz na rejestrowanie firmy przez internet, masz trzy opcje do wyboru.

  1. Wypełnienie i złożenie wniosku przez stronę CEIDG, wykorzystując Podpis Zaufany, umożliwiający poświadczanie elektronicznych dokumentów.
  2. Uzupełnienie formularza przez internet i podpisanie go podczas wizyty w urzędzie miasta lub gminy.
  3. Założenie firmy przez bank.

Przed przystąpieniem do działania, musisz ustalić kilka ważnych kwestii. Jakich? Podpowiadamy poniżej.

Jak to zrobić?

Wybierając pierwszą możliwość, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. W tej sytuacji, wykorzystując adres mailowy, trzeba stworzyć własne konto na stronie CEIDG, a następnie uzupełnić wniosek, podając w nim m.in.:

  • imię, nazwisko, PESEL,
  • nazwę firmy,
  • kody PKD odpowiednie do rodzaju działalności,
  • informacje o koncie firmowym.

Jeśli niemożliwe jest podpisanie wniosku online, po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych na stronie, w ciągu 7 dniu trzeba udać się do urzędu – w celu dopełnienia formalności. W tym przypadku nie ma konieczności drukowania formularza.

Zakładanie firmy – Santander Bank Polska

Dużym ułatwieniem dla klientów posiadających konto w banku Santander jest skorzystanie z innej drogi rejestracji firmy. Każdy, kto:

  • posiada zdolność do czynności prawnych,
  • ma polskie obywatelstwo i mieszka w Polsce,
  • jego dowód osobisty nie stracił ważności,
  • nie jest właścicielem działalności już zarejestrowanej w CEIDG,
  • nie posiada sądownego zakazu prowadzenia firmy,

może zalogować się do swojej bankowości internetowej Santander Internet (https://www.santander.pl/firmy/konta/zaloz-firme) i uzupełnić nieskomplikowany wniosek. Bank oferuje możliwość kontaktu z ekspertem w razie posiadania jakichkolwiek pytań i zobowiązuje się do przesłaniania danych do CEIDG.

Jakie informacje powinieneś wcześniej przygotować?

Możesz przyspieszyć zakładanie firmy przez bank, jeśli zastanowisz się wcześniej nad następującymi kwestiami:

  • nazwa działalności – według prawa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy, a oprócz tego drugą część, która może wskazywać na przedmiot działania. Dodatkowo możliwe jest wpisanie skróconej nazwy, do używania w mniej formalnych sytuacjach, której długość nie przekroczy 21 znaków,
  • dane kontaktowe – wśród nich obecny musi być aktualny adres mailowy, korespondencyjny, a także ten, pod którym wykonywana będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Konieczne jest posiadanie tytułów prawnych do miejsc pod podanymi adresami,
  • data rozpoczęcia – dzień, w którym firma oficjalnie startuje – od tego momentu obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne,
  • księgowość – we wniosku należy podać, czy będzie uproszczona, czy pełna, kto zajmie się księgowaniem oraz gdzie będzie przechowywana dokumentacja,
  • opodatkowanie oraz forma wpłaty zaliczek – na tym etapie wymagana jest decyzja, czy firma będzie rozliczała się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych, a może wykorzystując podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt.

Wniosek online w bankowości internetowej Santander o założenie własnej działalności gospodarczej połączony jest z aplikacją o konto firmowe, więc wykonasz te dwie czynności od razu i zaoszczędzić swój czas.

Co po zarejestrowaniu działalności?

Po uzyskaniu wpisu w rejestrze CEIDG możesz zająć się kwestiami uzyskania niezbędnych do prowadzenia danej działalności gospodarczej pozwoleń. Zakładając restaurację, firmę budowlaną czy przewozową musisz ubiegać się o zezwolenia i koncesje lub o wpis do rejestru działalności regulowanej. Dalej pozostaje już tylko zamówienie pieczęci firmowej, posiadającej numer NIP oraz REGON, ułatwiającej codzienne funkcjonowanie. Mając rachunek firmowy, możesz ubiegać się o dofinansowanie działalności, czy leasing samochodu. Nie skorzystałeś z możliwość rejestracji firmy przez bank i nie masz jeszcze konta? Musisz pamiętać o jego założeniu, bo znacznie ułatwi rozliczenia z kontrahentami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here