Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe

Prowadzenie firmy wymaga prowadzenia różnego rodzaju rozliczeń, w związku z czym warto współpracować z biurem rachunkowym. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Co wyróżnia dobre biuro rachunkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Spis Treści

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedsiębiorca może prowadzić swoje firmowe rozliczenia samodzielnie, zatrudnić księgowego we własnej firmie bądź nawiązać współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. Dlaczego warto wybrać tę ostatnią opcję? Otóż, istotna jest w tym przypadku przede wszystkim jakość, ponieważ specjaliści pracujący w biurach rachunkowych posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również doświadczenie. W efekcie korzystając z ich usług można być nie tylko pewnym co do prawidłowości prowadzonych rozliczeń, ale uzyskać również rozwiązania pozwalające przeprowadzić optymalizację podatkową w firmie. Aspektem przemawiającym za współpracą z zewnętrznym biurem rachunkowym są także koszty, ponieważ w wielu przypadkach outsourcing jest tańszy niż zatrudnienie księgowego we własnej firmie i utrzymanie jego stanowiska. W porównaniu z samodzielnym prowadzeniem rozliczeń istotne staje się natomiast uwolnienie czasu przedsiębiorcy, który w efekcie może zostać spożytkowany na rozwój działalności.

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe?

Mając świadomość korzyści, jakie może przynieść współpraca z biurem rachunkowym warto zastanowić się nad tym, co wziąć pod uwagę przy jego wyborze. Wśród istotnych kwestii wymienić należy między innymi:

  • zakres usług oferowanych przez dany podmiot, co umożliwi dopasowanie ich do potrzeb firmy;
  • bezpieczeństwo danych osobowych, ponieważ współpracując z zewnętrznym podmiotem powierzamy mu nie tylko informacje, które są istotne z punktu widzenia firmy, ale także dane klientów;
  • doświadczenie oraz znajomość specyfiki danej branży, ponieważ mogą okazać się one nieocenione w kontekście proponowania rozwiązań usprawniających działalność firmy;
  • odpowiedzialność, ponieważ profesjonalne biuro rachunkowe powinno posiadać ubezpieczenie OC. Wbrew pozorom nie jest ono obowiązkiem, jednak pozwala pokryć szkody wynikające z ewentualnych błędów popełnionych przez jego pracowników.

Co wyróżnia dobre biuro rachunkowe?

Wybierając biuro rachunkowe przedsiębiorcy powinno zależeć na tym, by było ono dobre. Co to oznacza? Otóż, chodzi w tym przypadku nie tylko o pozytywne opinie klientów, czy staż na rynku, ale również gwarancję wysokiej jakości usług, czy szerokość oferty. Przykładem może być Cyrek Finance, czyli podmiot oferujący nie tylko księgowość. Zgierz jest miastem, w którym oferuje profesjonalne doradztwo finansowe, czy obsługę kadrowo-płacową. Czym jeszcze powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe? Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest podejście do współpracy. Powinna ona odbywać się na partnerskich zasadach, co jest korzystne dla obu stron.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybierając biuro rachunkowe warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Pozwoli to nawiązać współpracę, która będzie nie tylko przebiegała w odpowiedni sposób, ale przyniesie również wiele korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here