Największe wyzwania związane z projektowaniem linii produkcyjnych

Projektowanie linii technologicznych jest dużym wyzwaniem z wielu powodów, jednak najlepsi wykonawcy zwracają uwagę na trzy szczególnie duże wyzwania, które się z tym wiążą. Każdy z tych problemów może mieć potencjalnie krytyczne znaczenie dla firmy, a dla osób z zewnątrz prawdopodobnie żaden nie jest oczywisty.

Spis Treści

Projektowanie linii produkcyjnych na przyszłość

Dzięki zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania pozwalającego na wierne odwzorowanie przestrzeni w świecie wirtualnym i osadzenie w takim projekcie dokładnych modeli maszyn jest całkowicie wykonalne. Jednak projektowanie linii produkcyjnych musi też uwzględniać dalszy ich rozwój lub modernizację i to jest problem, z którym radzą sobie wyłącznie najlepsi wykonawcy.

Chodzi o to, żeby na podstawie wiedzy, doświadczenia i znajomości trendów przewidzieć, jakie modyfikacje w ciągu technologicznym mogą być przeprowadzone w przyszłości. Projekt przygotowuje się w taki sposób, aby wprowadzenie zmian po latach wymagało jak najmniejszej ingerencji w tych obszarach, które nie będą modyfikowane.

Projektowanie z myślą o materiałach i procesach

Projektowanie linii technologicznych to nie jest jedynie kwestia przestrzennego rozmieszczenia urządzeń. Każda linia produkcyjna musi być zoptymalizowana pod kątem przepływu materiałów i procesów. To oznacza, że to, co na pierwszy rzut oka może się wydawać nieco nieracjonalnym wykonaniem przestrzeni, w istocie jest dbałością o płynność procesów produkcyjnych, ich bezpieczeństwo i wydajność.

To wyzwanie, którego nie można rozwiązać samym tylko nowoczesnym oprogramowaniem. Umiejętność przewidywania potencjalnych problemów i znajomość wąskich gardeł procesów technologicznych wynika z doświadczenia oraz odpowiednio przeprowadzonych rozmów z inwestorami. Dopiero jednak dopasowując w ten sposób projekty, można zaplanować naprawdę wydajną, zoptymalizowaną linię produkcyjną.

Projektowanie linii technologicznej, która będzie dobrze kontrolowana

Elementem projektu wielu linii produkcyjnych jest nie tylko zlokalizowanie maszyn, obszarów roboczych, ciągów komunikacyjnych i innych elementów fizycznych. To także planowanie wielu działań związanych ze zbieraniem i analizą danych. Systemy monitoringu produkcji, efektory automatyki przemysłowej, czujniki, przewody sygnałowe – cała infrastruktura związana z monitorowaniem stanu urządzeń, ale także rozwiązania pozwalające łączyć sensory z automatycznymi urządzeniami też muszą być uwzględniane w projekcie.

W pewnym zakresie nawet możliwe jest modyfikowanie projektu linii technologicznej pod kątem konkretnych sposobów lub programów wykorzystywanych w monitorowaniu stanu linii. To zaawansowane problemy, których nie da się rozwiązać jedynie na podstawie opisów – tu potrzebna jest dogłębna wiedza i znajomość specyfiki poszczególnych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here