Nieuczciwi dostawcy

Sfinalizowałeś i opłaciłeś zamówienie, jednak dostawca towaru nie wywiązał się ze swoich obowiązków? Nie bądź bierny. W artykule wyjaśnimy, co możesz zrobić, jeśli padłeś ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

Zapłaciłem, a nie dostałem towaru. Czekam na przesyłkę już trzy tygodnie, a dostawca wciąż mnie zbywa. Dystrybutor przestał odpisywać na moje wiadomości, a zamówionego towaru jak nie było, tak nie ma – takie hasła to codzienność na branżowych forach dyskusyjnych i grupach społecznościowych zrzeszających przedsiębiorców. Jeśli Ty także padłeś ofiarą nieuczciwego dostawcy, nie bądź bierny.

Brak towaru mimo zapłaty – co możesz zrobić?

Jeśli kolejny e-mail do dostawcy pozostaje bez odpowiedzi, podobnie jak wykonane regularnie połączenia telefonicznie… zaprzestań swoich działań. Wiele wskazuje na to, że kolejne próby nawiązania kontaktu także spełzną na niczym, a kontrahent jest po prostu nieuczciwy. Aby odzyskać pieniądze, przekieruj swoją uwagę w zupełnie innym kierunku i sięgnij po bardziej radykalne środki. Co możesz zrobić?

Pomocny Rejestr Dłużników BIG

Jednym ze sposobów, by zmotywować nieuczciwego dostawcę do zwrotu pieniędzy, jest wpisanie jego danych do rejestru dłużników BIG. Jak wynika z danych udostępnionych przez BIG InfoMonitor, klienci BIG.pl odzyskali 57% należności wpisanych do rejestru dłużników w ciągu 2 lat od dokonania wpisu, a 20% zostało spłaconych w 3 miesiące po ujawnieniu informacji o długu. Czym jest rejestr dłużników i z czego wynika jego skuteczność? Rejestr Dłużników gromadzi negatywne informacje gospodarcze – informacje o niespłaconym w terminie 30 dni od daty wymagalności zobowiązaniach finansowych zawierająca dane dłużnika i wierzyciela (jeśli ich nie zastrzegł), kwotę długu i tytuł wymagalności. Rejestr jest cennym źródłem wiedzy na temat wiarygodności płatniczej firm i konsumentów, zwłaszcza dla banków, firm pożyczkowych, leasingodawców, ubezpieczycieli, operatorów telefonii komórkowej i przedsiębiorców. Przed zawarciem umowy większość z nich zagląda bowiem do zasobów BIG-u, analizując swoje ryzyko wynikające z nawiązania współpracy z konkretnym klientem. Negatywny wpis w bazie może więc znacząco utrudnić codzienność nieuczciwego dostawcy, pozbawiając go szans na uzyskanie kredytu, leasingu, abonamentu telefonicznego, a nawet na nawiązanie intratnej współpracy biznesowej.

Kiedy można dopisać nieuczciwego dostawcę do Rejestru Dłużników BIG?

Nie wszyscy wiedzą, że przedmiotem wpisu do rejestru dłużników może być wyłącznie zobowiązanie pieniężne. Jeśli pomimo wpłaty dostawca nie wywiązał się ze swoich obowiązków i nie dostarczył Ci towaru, musisz uzyskać wcześniej tytuł wykonawczy (nie jest to konieczne wyłącznie w sytuacji, jeśli w zawartej umowie istnieje zapis ustanawiający karę za niewywiązanie się z warunków umowy, czyli np. niedostarczenie towaru w terminie). Jak uzyskać tytuł wykonawczy?

Jak uzyskać tytuł wykonawczy?

Niezbędnym warunkiem uzyskania tytułu wykonawczego (tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności) jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego (w zależności od kwoty, rodzaju długu oraz innych okoliczności może to być postępowanie upominawcze, uproszczone lub nakazowe). Jeśli sąd uzna zasadność Twoich roszczeń, wyda tytuł egzekucyjny. Ten, opatrzony klauzulą wykonalności, stanie się podstawą do dokonania wpisu.

Jeżeli ktoś ma już tytuł wykonawczy to nie powinien zwlekać tylko wysłać wezwanie do zapłaty i po 14 dniach dopisać nieuczciwego dostawcę do Rejestru Dłużników.

Mądry Polak… przed szkodą

Jeśli zamawiasz towar u niesprawdzonego dostawcy bądź mądry przed szkodą. Przemyślane działania prewencyjne pomogą Ci oszczędzić pieniądze i uniknąć potężnej dawki stresu.

Zanim nawiążesz współpracę z dostawcą, dystrybutorem, podwykonawcą wygeneruj raport BIG o firmie. Dzięki niemu dowiesz się, czy Twój potencjalny biznesowy partner terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań płatniczych. Jeśli okaże się, że ma długi, możesz ochronić swoje interesy, rezygnując ze współpracy lub dodając do umowy stosowne zapisy; wzbogać umowę w postanowienie o karach za niewywiązanie się z umowy, w tym za niedostarczenie towaru w terminie. Jeśli tak właśnie uczynisz, będziesz mógł wpisać jego dane na czarną listę bez konieczności uzyskiwania tytułu wykonawczego. Taka konstrukcja znacząco uprości cały proces, pomoże oszczędzić czas i nerwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here