Pracownicy z Azji

Zastanawiasz się jak to możliwie, że opłaci się szukać pracowników aż w Azji? Okazuje się, że sporo polskich firm znajduje ręce do pracy na odległym kontynencie nie bez powodu. Azjaci nie tylko uchodzą za bardzo pracowitych i obowiązkowych, ale także w niektórych zawodach są zwyczajnie niezastąpieni.

Spis Treści

Dlaczego pracownicy z Azji

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że w Azji obowiązuje zupełnie inna kultura pracy niż w Europie. Azjaci traktują swoją zawodową część życia z szacunkiem i sumiennie wywiązują się ze swoich obowiązków. To właśnie solidność i niewygórowane oczekiwania finansowe pracowników z Azji decydują często o ich zatrudnieniu w polskich firmach.

Nie bez znaczenia pozostają także specjalistyczne umiejętności i coraz częściej w polskich restauracjach spotkamy azjatyckich kucharzy, którzy kuchnię orientalną znają przecież od podszewki. Inną dziedziną są salony SPA, w których najlepsze masaże egzotyczne wykonują rodzime Tajki czy Balijki, które swoją wiedzę posiadły także u źródła. Ale jak znaleźć i zatrudnić pracowników z Azji?

Rekrutacja pracowników z Azji

Ze względu na odległość i barierę językową, pracowników z Azji pozyskuje się zazwyczaj za pośrednictwem lokalnych agencji pośrednictwa pracy, które w swoich bazach posiadają licznych kandydatów chętnych do pracy w Europie. Korzystając z ich usług po Twojej stronie pozostaje załatwienie wszystkich formalności w Polsce, związanych z pozwoleniem na pracę.

Możesz skrócić swoją drogę i znaleźć profesjonalną agencję outsourcingową w Polsce. Wówczas nie będziesz martwić się ani o rekrutację, ani żmudny proces urzędowych formalności, które mogą ciągnąć się tygodniami. Outsourcing pracowników z Azji zwalnia Cię także z obowiązków, jakie nakłada na Ciebie kodeks pracy, ponieważ w przypadku takiej formy zatrudniania cudzoziemców, w roli faktycznego pracodawcy występuje agencja. Twoja firma z kolei jest stroną umowy, która korzysta z określonych usług osób oddelegowanych do pracy w Twojej firmie. Tym samym dużo szybciej niż samodzielnie, zyskujesz nie tylko pracownika z Azji, ale także święty spokój, ponieważ ominą Cię sprawy kadrowe, tłumaczenia dokumentów, badania lekarskie, urlopy i cała masa obowiązków.

Jak zatrudnić pracownika z Azji na własną rękę

Oczywiście jeśli lubisz trzymać rękę na pulsie i nie zależy Ci na czasie, możesz wszystko załatwić samodzielnie. Mając już odpowiedniego kandydata musisz otrzymać od Starosty potwierdzenie, że w podległym Urzędzie Pracy nie ma bezrobotnych, którzy spełniają kryteria, jakie stawiasz przed swoim kandydatem. Pierwszeństwo mają bowiem rodacy, dlatego na początek musi zostać przeprowadzony test rynku pracy. Kiedy uzyskasz już odpowiedni dokument, wówczas składasz wniosek o zezwolenie na pracę (zazwyczaj będzie to zezwolenie typu A, na mocy którego możesz zatrudnić na okres do 3 lat). Możesz to zrobić online, co jest sporym ułatwieniem. Urząd ma miesiąc na odpowiedź, chyba że sprawa jest bardziej skomplikowana. Wówczas będziesz czekać do 60 dni. Jeśli nie masz aż tyle czasu, zapytaj o swoją ofertę dobrą agencję outsourcingową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here