Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym

Druk cyfrowy i druk offsetowy do dwie różne techniki drukowania, które różnią się zarówno w zastosowaniach, jak i w całym procesie przygotowania do druku. Najważniejszą jednak różnicą jest to, że druk offsetowy wykorzystywany jest przede wszystkim do dużych nakładów, natomiast druk cyfrowy to głównie niskie nakłady. W przypadku druku offsetowego drukowanie niewielkiego nakładu może być bardzo kosztowne, z uwagi na dłuższy proces oraz przygotowanie do druku. Różnic jakie pojawiają się pomiędzy tymi technikami jest jednak znacznie więcej:

Proces produkcji:

Różnicą jaką możemy zaobserwować pomiędzy tymi dwoma procesami jest oczywiście proces produkcji. W druku cyfrowym obrazy i tekst są przesyłane bezpośrednio z pliku komputerowego do drukarki cyfrowej. W tym procesie nie ma tworzenia matryc ani płyt drukarskich. Druk cyfrowy jest bardziej dostępny do druku w kolorowej drukarce komputerowej. Druk offsetowy to zdecydowanie bardziej złożona technologia, która wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy.

Kolejną niezwykle istotną różnicą obu tych metod są koszty produkcji. Druk cyfrowy jest zdecydowanie bardziej dostępny dla małych nakładów, ponieważ nie ma konieczności tworzenia kosztownych procesorów lub płyt elektrycznych. Koszty uruchomienia są wtórne, co pozwala na uzyskanie atrakcyjnego produktu przez niedrogie drukarki. W przypadku druku offsetowego koszty wytwarzania są bardzo wysokie więc jest bardziej opłacalny dla większych nakładów. Im większe nakłady, tym bardziej ekonomiczny jest druk offsetowy.

W przypadku druku cyfrowego oraz druku offsetowego pod uwagę należy wziąć również jakość i precyzję przygotowanych materiałów. Zazwyczaj każda drukarnia ma do wyboru różne rodzaje druku, są one wówczas dostosowywane do potrzeb oraz oczekiwań klienta. Druk cyfrowy oferuje swoim klientom dostęp i precyzję, główne przy drukowaniu ilościowym lub złożonym, które obejmuje detale i odcienie kolorów.

Druk offsetowy pozwala na wykonanie pracy w najwyższym standardzie i jakości jednak w przeciwieństwie do druku cyfrowego jest przeznaczony do średnich oraz dużych nakładów. W przypadku dużych nakładów może być bardziej efektywny i wydajny.

Największą zaletą druku cyfrowego jest to, że jest on idealny do personalizacji, co oznacza, że można łatwo dostosować każdy egzemplarz do indywidualnych potrzeb, np. personalizowane karty świąteczne czy zaproszenia oraz winiety. Oznacza to,  że za pomocą druku cyfrowego możliwe jest zamieszczenie odmiennych danych na każdym osobnym wydruku. Personalizacja w druku offsetowym jest bardziej ograniczona, a w zasadzie nawet niemożliwa bądź bardzo kosztowna.

Podsumowując wybór między drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym zależny  jest od wielu czynników, takich jak dostępność, jakość, budżet i potrzeba personalizacji. Druk cyfrowy jest bardziej zaawansowany dla nakładów, projektów personalizowanych i końcowych terminów, podczas gdy druk offsetowy jest bardziej zaawansowany dla dużych nakładów i zastosowań dodatkowych jakości. W przypadku druku offsetowego stosowane są dwie technologie arkuszowa bądź druk rolowy, a zatem za pomocą tej techniki możliwy jest również druk wielkoformatowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here