Rozwód kościelny

Część osób uważa, że prawdziwe życie zaczyna się po 40-tce, inni że znacznie wcześniej – po zakończeniu studiów, a jeszcze inni, że po małżeństwie lub rozwodzie. Prawda jest taka, że życie pisze różne scenariusze i każdy z nas ma inne doświadczenia. Niekiedy możemy cieszyć się zdrowiem, szczęściem i miłością przez całe życie, czasem zdarza się, że sielankę przerywa nagła choroba kogoś bliskiego lub nasza, tudzież nieszczęśliwy splot wydarzeń.

Wiele osób zapytanych o wskazanie momentu w życiu, który odmienił ich los, często bez chwili zastanowienia wypowiada słowo: „ślub”. Jest to niewątpliwie ważny moment w życiu większości osób, które preferują życie w inny sposób niż na tzw. „kocią łapę”. Choć statystycznie większość małżeństw kończy się szczęśliwie, to zdarzają się też takie, które przerywa niewierność małżonka, choroby zatajone przed ślubem lub upodobania których nie dało się poznać wcześniej niż dopiero na etapie wspólnego zamieszkania.

W takich sytuacjach, jeżeli nie pomoże wspólna terapia obydwu stron, najczęściej małżeństwo w rozumieniu cywilnym kończy sędzia z Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego. W przypadku kiedy został zawarty sakrament małżeństwa w kościele katolickim i istnieją przesłanki do uzyskania tzw. „rozwodu kościelnego”, można starać się o unieważnienie małżeństwa kościelnego. W tym może pomóc adwokat kościelny.

Rola adwokata kościelnego przy unieważnieniu małżeństwa

Adwokat kościelny (również: prawnik kanonista) to adwokat prawa kanonicznego, który jednocześnie spełnia kilka przesłanek:

  • jest katolikiem,
  • jest osobą pełnoletnią i ciesząca się dobrą opinią,
  • ukończył studia z zakresu prawa kanonicznego i może tytułować się licencjatem kościelnym.

Adwokat kościelny jest osobą, która reprezentuje swoich klientów na każdym etapie procesów w sądach kościelnych. Najczęstszym przedsięwzięciem w którym bierze czynny udział jest proces związany z unieważnieniem małżeństwa kościelnego.

Rozwód kościelny – czy łatwo go uzyskać?

Rozwód kościelny (także: unieważnienie ślubu kościelnego) to powszechne w użyciu, ale jednocześnie błędne określenia unieważnienia małżeństwa kościelnego. Jest to proces który odbywa się zgodnie z prawem kanonicznym i w którym bierze udział jedna strona małżeństwa lub obie, wraz ze świadkami.

Bieg procesu o unieważnienie małżeństwa kościelnego rozpoczyna skarga powodowa – dokument, który zawiera argumenty potwierdzające (zdaniem jednej ze stron) nieważne zawarcie związku małżeńskiego przez Bogiem. To jeden z najważniejszych dokumentów w całym procesie. Od niego zależy, czy sąd kościelny wyrazi zgodę na podjęcie procesu, czy nie.

Jego sporządzeniem można zająć się osobiście, ale również w jego opracowaniu może pomóc kancelaria prawa kanonicznego. Adwokat kościelny specjalizujący się w procesach unieważnienia małżeństw kościelnych, może na podstawie informacji uzyskanych podczas konsultacji przedprocesowej, przygotować za nas kompletny dokument.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom skomplikowania samego procesu oraz konieczność znajomości prawa kanonicznego, dobrym wyjściem jest skorzystanie z usług doświadczonego adwokata kościelnego. W przeciwnym razie uzyskanie tzw. „rozwodu kościelnego” może okazać się nie tylko bardzo przedłużające się, ale również często niemożliwe.

Konsultacja przed procesem z adwokatem pomoże określić, czy istnieją przesłanki do unieważnienia małżeństwa, jak również czy zgromadzone dowody są na tyle jednoznaczne, żeby rozwód kościelny mógł ziścić się.

Który kanonista pomoże przy rozwodzie kościelnym?

W Polsce jest zaledwie kilkudziesięciu adwokatów kościelnych. Wśród nich jest pani Magdalena Wojdała – doświadczony kanonista, wykładowca akademicki, autorka licznych opracowań z zakresu prawa kanonicznego oraz aktywny członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Jest to osoba ciesząca się nieposzlakowaną opinią, zaangażowana w pomoc swoim klientom, ale jednocześnie trzeźwo patrząca na przedstawione sytuacje i dowody. W sposób kompleksowy, profesjonalny i terminowy realizuje powierzone jej obowiązki, z sukcesem doprowadzając większość rozpraw o unieważnienie małżeństwa kościelnego.

Z adwokatem kościelnym Magdaleną Wojdałą można skontaktować się w następujący sposób:

  • telefonicznie: 515 293 236
  • poprzez formularz na stronie: kancelariawojdala.pl
  • online: poprzez Skype, Viber, Zoom, WhatsApp i inne komunikatory
  • osobiście w kancelarii kanonistycznej: ul. Dąbrowskiego 20/2, 30-532 Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here