Ucieczka z miejsca wypadku

Do wypadków dochodzi na polskich drogach każdego dnia. W czasie takich tragicznych wydarzeń najważniejsza jest szybka pomoc. Zdarza się jednak, że sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Powinien wiedzieć, że czeka go z tego powodu nie tylko odpowiedzialność karna.

Ze statystyk policji wynika, że co roku na polskich drogach dochodzi do ponad 20 tys. wypadków, w których życie traci nawet 2,5 tys. osób, a rannych zostaje ponad 26 tys. Najwięcej wypadków ma miejsce w poniedziałki, a najmniej – w niedzielę. Najbardziej niebezpieczne pod względem występowania takich zagrożeń są godziny między 13:00 a 19:00. Co ciekawe, najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, bo wtedy Polacy jeżdżą najszybciej.

Czym różni się wypadek od kolizji?

Na początek należy wyjaśnić, że rozróżnia się kolizje drogowe i wypadki. Nie należy mylić tych dwóch terminów. Czym zatem się różnią?

Kolizja drogowa jest zdarzeniem drobnym, nieumyślnym, w wyniku którego dochodzi do strat materialnych lub do uszczerbku na zdrowiu, który trwa krócej niż 7 dni. Wypadek to również zdarzenie na drodze, w którym bierze udział jedna lub więcej osób. Od kolizji różni się tym, że w wypadku mogą być ofiary śmiertelne lub ranni, a uszczerbek na zdrowiu trwa dłużej niż 7 dni. Wypadek jest więc poważniejszym zdarzeniem na drodze, a skala ofiar i urazów jest w tym przypadku większa niż przy kolizji. Skoro wypadek jest bardziej niebezpieczny, można się domyślić, że również jego konsekwencje są dalej idące, w tym szczególnie dla osób uciekających z miejsca zdarzenia.

Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku?

Ucieczka z miejsca wypadku to bardzo poważne przestępstwo, które ma wpływ na zaostrzenie kar wynikających z innych przestępstw związanych z wypadkiem. Chodzi tu o art. 173 Kodeksu karnego (spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym), art. 174 (sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym) i art. 177 (spowodowanie wypadku skutkującego obrażeniami ciała innej osoby). Można otrzymać za to karę 2 lata więzienia. Do tego dochodzi jeszcze przewinienie z art. 162 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi, że każde nieudzielenie pomocy jest zagrożone karą 3 lat pozbawienia wolności. Do tego ucieczka z miejsca wypadku może skończyć się również utratą prawa jazdy na 3 lata.

Jeśli w wyniku takiego wypadku ktoś stracił życie, uciekinier może zostać skazany nawet na 12 lat więzienia i dożywotnie pozbawienie prawa jazdy. Do tego prokurator może wnioskować do sądu o ustanowieniu aresztu tymczasowego do czasu rozprawy dla sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia. Jeśli dodatkowo sprawca wypadku był pijany, złamał art. 178a Kodeksu karnego i grozi mu też od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Ucieczka z miejsca wypadku to także problem z OC

Trzeba zdawać sobie sprawę, że ucieczka z miejsca wypadku pociąga odpowiedzialność karną, ale na tym się nie kończy. O wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta.

– Po każdym wypadku pojawia się kwestia ubezpieczenia i odszkodowania z polisy OC sprawcy. Gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, pojawia się również szkoda na rzecz ubezpieczyciela. Zacznijmy jednak od początku. Szkody, które spowoduje sprawca wypadku, zostaną zrekompensowane z jego ubezpieczenia OC. Tym samym poszkodowani otrzymają odszkodowanie. Jednak tutaj sprawa się komplikuje – zwraca uwagę ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku, zakład ubezpieczeń może powołać się na art. 43 pkt. 4. Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W tym paragrafie czytamy, że po wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel może się powołać na regres ubezpieczeniowy i zażądać od sprawcy zwrotu środków wypłaconych poszkodowanym z tytułu ubezpieczenia OC. W rezultacie sprawca, który uciekł z miejsca wypadku, powinien przygotować się również na zwrot dużych pieniędzy ubezpieczycielowi – podkreśla ekspert.

Po ucieczce z miejsca wypadku sprawca może zatem zostać ukarany za swój czyn podwójnie – karnie i finansowo. Do tego sędzia może zasądzić dodatkowe odszkodowanie na rzecz pokrzywdzonych.

Jak zachować się po wypadku?

Jak zatem zachować się po wypadku, żeby uniknąć kłopotów i przede wszystkim pomóc poszkodowanym? W zakresie ubezpieczenia konieczne jest ustalenie winnego spowodowania kolizji. Pobierz wzór oświadczenia i miej go zawsze ze sobą w pojeździe.

W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o zdrowie uczestników. Warto w tym zakresie pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce wypadku,
  • nie powinno się przemieszczać pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,
  • trzeba ocenić stan uczestników wypadku,
  • zadzwonić pod numer alarmowy 112,
  • udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanym,
  • oraz zaczekać na przyjazd służb ratowniczych i policji.

Ucieczka z miejsca wypadku to poważne przestępstwo, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności. Warto o tym pamiętać, gdy pojawi się w naszej głowie myśl, żeby oddalić się z miejsca drogowego zdarzenia. Sprawcy, który uciekł, grożą nie tylko konsekwencje karne, ale i finansowe.

Źródła:

  1. https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here