Zniesienia Fibonacciego na giełdzie

Matematyka ma ogromne znaczenie dla inwestorów – w poszukiwaniu trendów na rynku można wykorzystać liczne narzędzia oparte na obliczeniach i zależnościach między liczbami. Jedną z metod tego rodzaju są tzw. zniesienia Fibonacciego.

Spis Treści

Ciąg Fibonacciego – podstawowe informacje

Choć liczby Fibonacciego zaczęły być wykorzystywane na giełdzie dopiero w XX wieku, sam ciąg Fibonacciego powstał już w średniowieczu – na początku XIII wieku. Sposób na obliczenie kolejnych liczb jest bardzo prosty: startując od zera i jedynki, każda kolejna jest sumą dwóch poprzednich.

Tak powstały ciąg ma wiele ciekawych właściwości. Jedną z nich jest proporcja pomiędzy sąsiednimi liczbami: dzieląc dowolną liczbę ciągu Fibonacciego przez poprzednią, otrzymamy wynik w przybliżeniu równy 1,618, czyli tak zwanej złotej liczbie. Co więcej, ciąg ten jest widoczny w wielu miejscach w naturze – z tego względu od lat budzi zainteresowanie matematyków i nie tylko.

Proporcje pomiędzy liczbami Fibonacciego a giełda

W przypadku zastosowania ciągu Fibonacciego na giełdzie również będą interesować nas głównie proporcje pomiędzy liczbami, jednak nie tylko tymi, które bezpośrednio ze sobą sąsiadują. Wyniki tych kalkulacji będą punktem wyjścia do metody zniesień Fibonacciego, potocznie nazywanej „Fibo”. Największe znaczenie ma tutaj pięć głównych poziomów:

  • 61,8% – wynik uzyskany po podzieleniu liczby Fibonacciego przez kolejną liczbę w ciągu;
  • 38,2% – dzielimy liczbę przez liczbę oddaloną o dwie pozycje;
  • 23,6% – jak wyżej, ale z przesunięciem już o trzy pozycje;
  • 50% i 100% – to liczby, które nie są wyznaczane przez obliczenia związane z liczbami Fibonacciego, jednak również często znajdują się na wykresach poziomów Fibo.

Zniesienia Fibonacciego

Dokładny związek liczb Fibonacciego i rynków finansowych nie jest do końca znany, jednak wielu inwestorów wykorzystuje przedstawione wyżej poziomy, by wyznaczyć momenty, w których trend ceny może się odwrócić. Użycie metody Fibo opiera się na założeniu, że zmiany na rynku zachodzą częściej właśnie przy wspomnianych progach. Chcesz uzyskać więcej informacji o tym, jak wykorzystać wskaźniki techniczne, by osiągnąć sukces na giełdzie? Podstawą będzie skorzystanie z odpowiedniej platformy tradingowej, która zapewni dostęp do kluczowych narzędzi – jedną z nich jest SaxoTraderGO.

Warto zaznaczyć, że liczby Fibonacciego znajdują również zastosowanie w innych metodach analizy technicznej, między innymi jako podstawa stref czasowych Fibo oraz kanałów czy zasięgów Fibonacciego. Zdanie na temat użyteczności tego typu technik jest podzielone, lecz spora część inwestorów zwraca na nie uwagę, co samo w sobie może być istotne w kontekście zmian na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here