Szkoły medyczne – poznaj bezpłatne kierunki kształcenia

0
1826

Coraz częściej mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu rynku pracy na dobrze wykształconych specjalistów po kierunkach proponowanych przez szkoły medyczne. Jakie działania podjąć, by już wkrótce cieszyć się z nowej pracy w zawodzie, który jednocześnie, przez to, że wspiera ludzkie zdrowie, daje ogromną satysfakcję i poczucie, że na co dzień zmieniamy świat na lepsze, pomagając innym? Podpowiadamy, czym są szkoły medyczne i jakie są warte uwagi bezpłatne kierunki kształcenia.

Spis Treści

Czym są szkoły medyczne Żak

Szkoły medyczne to wbrew powszechnej opinii nie tylko medycyna. To także szkoły medyczne Żak, które prowadzone są w 81 miastach Polski i mają uprawnienia uczelni publicznych. Łączy je to, że pozwalają na zdobycie kwalifikacji potrzebnych w zawodach związanych z opieką, rehabilitacją i polepszaniem jakości życia osób chorych oraz pragnących prowadzić aktywny tryb życia. Wyróżnia je specjalistyczna oferta kształcenia skierowana do osób dorosłych, które szukają przyszłościowego zawodu. Po ich ukończeniu, w zależności od kierunku, można podjąć pracę na przykład w szpitalu, gabinecie fizjoterapeutycznym, ośrodku SPA, uzdrowiskach, gabinecie odnowy biologicznej, hotelach i prywatnych gabinetach czy też jako prywatny opiekun medyczny. Wiedzę i zdobyte kwalifikacje potwierdzają nie tylko prestiżowe certyfikaty szkoły Żak, ale także świadectwo MEN. Warto zwrócić uwagę również na to, że wszystkie przedstawione w artykule kierunki kształcenia są bezpłatne. Więcej na ich temat można przeczytać tu: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne.

Opiekun medyczny z elementami zdrowia publicznego

Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku szkoły medycznej można posługiwać się tytułem opiekuna medycznego. W toku edukacji prowadzone są zajęcia pozwalające profesjonalnie wykonywać zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne i czynności opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną. Program kształcenia obejmuje wiedzę z zakresu zdrowia publicznego, anatomii i fizjologii człowieka, a także patologii z elementami udzielania pierwszej pomocy. Niezbędna w codziennej pracy opiekuna medycznego wiedza z zakresu psychologii i socjologii również została zawarta w programie kształcenia. Poza teorią szkoła stawia także na praktyczne umiejętności pracy w zespole opiekuńczym i terapeutycznym, tak by opiekun medyczny mógł prawidłowo wypełniać swoją misję i sprawnie nieść pomoc z zachowaniem odpowiednich procedur. Roczna edukacja na tym kierunku w szkołach Żak odbywa się w trybie zaocznym. Wieńczy ją egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Technik masażysta z elementami masażu sportowego

Po ukończeniu tego dwuletniego, odbywanego w trybie stacjonarnym, kierunku można posługiwać się tytułem technika masażysty. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych uczniowie tej szkoły medycznej dowiadują się, jak profesjonalnie wykonać masaż medyczny, sportowy, kosmetyczny i profilaktyczny. Po zapoznaniu się z teoretycznymi podstawami masażu, anatomii z fizjologią, zarysem fizjoterapii, zagadnieniami klinicznymi w masażu uczniowie przystępują do zajęć praktycznych. Dzięki połączeniu teorii z praktyką można skutecznie wspierać zdrowie pacjentów poprzez masaż i fizjoterapię. Technik masażysta, którego tytuł uzyskuje się po zdaniu egzaminu zewnętrznego, organizowanego w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, może podjąć pracę niemal wszędzie tam, gdzie wspiera się zdrowie i mobilność pacjentów. Z jego usług korzysta się zarówno w szpitalach czy ośrodkach opiekuńczych, w sporcie, a nawet dla przyniesienia ulgi zmęczonym mięśniom w luksusowych gabinetach SPA, a to wciąż nie wszystkie możliwości.

Higienistka stomatologiczna

Wykształcona w tym kierunku w szkole Żak higienistka stomatologiczna ma uprawnienia do wykonywania świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia. Asystuje przy zabiegach, przygotowuje stanowisko do pracy dentyście oraz jest przygotowana do samodzielnego przeprowadzania zabiegów profilaktycznych pod nadzorem i z zalecenia lekarza stomatologa. W toku edukacji zdobywa się wszechstronną wiedzę na temat wyposażenia pracowni stomatologicznej, specjalistycznych narzędzi, materiałów i aparatury diagnostycznej. Nieodzowna jest oczywiście umiejętność przygotowania ich, aby mogły być wykorzystane przez lekarza do zabiegu i prowadzenia dokumentacji medycznej. Higienistka stomatologiczna potrafi wykonywać zabiegi profilaktyczno-lecznicze m.in. lakowanie zębów, piaskowanie czy fluoryzację a także wie, jak prowadzić profilaktykę i stomatologiczną edukację zdrowotną. Kształcenie trwa dwa lata w trybie zaocznym, może zostać zakończone egzaminem zewnętrznym, organizowanym w Szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, choć podejście do niego nie jest obowiązkowe.

Terapeuta zajęciowy

Po dwuletniej edukacji na tym kierunku można posługiwać się tytułem i wykonywać pracę terapeuty zajęciowego. Osoba prowadząca zajęcia z osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi intelektualnie, wykonuje z nimi odpowiednie ćwiczenia, aby jak najlepiej, możliwie samodzielnie, mogły funkcjonować w społeczeństwa. Zadaniem terapeuty zajęciowego jest kompleksowa rehabilitacja i wsparcie podopiecznych w ich aktywizacji. Dzięki kształceniu na tym kierunku terapeuta zajęciowy wie, jak stworzyć optymalny, indywidualny program działań terapeutycznych, potrafi pracować z indywidualnym podopiecznym i z grupą. Program edukacji obejmuje także naukę prowadzenia dokumentacji terapeutycznej. Kierunek terapeuta zajęciowy w szkołach medycznych Żak to niewątpliwie ścieżka kariery właściwa dla osób pragnących pracować w ośrodkach terapeutycznych, domach opieki czy innych placówkach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi lub starszymi. Wieńczący edukację egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną jest przepustką do pracy dla profesjonalnego terapeuty zajęciowego z podopiecznymi.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here