Jaki telefon wybrać

Od lat obserwujemy ostrą konkurencję pomiędzy producentami systemów operacyjnych Android oraz iOS. Jej polami są wizja, elitarność, funkcjonalność, stosunek ceny do jakości, integracja hardware’u z softwarem oraz wiele innych. Różnic pomiędzy oba systemami jest mnóstwo, zastanawiając się jaki telefon wybrać, warto zatem pamiętać o kilku najważniejszych aspektach.

Spis Treści

Plastyka systemu Android oraz iOS

Podstawową różnicą w architekturze Androida i iOSa jest otwartość systemu. W tym pierwszym duża ilość aplikacji ma dostęp do zasobów systemu, co pozwala na dokonywanie większej liczby zmian. Można instalować startery całkowicie zmieniające wygląd systemu, aplikacje od mniej znanych deweloperów, które nie pojawiają się w Sklepie Google Play, łatwiej jest także dostosowywać elementy wizualne do własnych gustów. Jego konkurent posiada zaś zamknięty kod źródłowy, a funkcjonowanie każdej aplikacji przypomina uruchamianie obrazu dysku.

Kontrola Apple nad aplikacjami dostępnymi na jego systemie jest tak wielka, że przekłada się to na prozaiczne elementy codziennego użytkowania, takie jak np. dymki czatu Messengera, których nie uświadczymy na iPhonie. Ma ona również poważniejsze konsekwencje, takie jak brak możliwości instalacji aplikacji o „nieznanym pochodzeniu” (czyli takim, które nie zostało skontrolowane i zaakceptowane przez App Store) oraz zmian w ROMie, czyli np. instalowania zmodyfikowanych wersji systemu operacyjnego (co jest dość popularną praktyką na Androidzie) lub korzystania z nakładek graficznych zmieniających jego wygląd.

Bezpieczeństwo i user experience

Ograniczenia, jakie Apple narzuca użytkownikom i deweloperom, nie wynikają wcale ze złej woli czy chęci sprawowania kontroli dla samego faktu posiadania władzy. Firma posiada bardzo rozwiniętą filozofię pracy nad tzw. user experience, czyli doświadczeniem użytkownika z korzystania z ich telefonów. Oznacza to, że rzekomy brak wolności na iOS nie wynika z despotyzmu firmy, lecz z troski o jakość codziennego użytkowania telefonu. I faktycznie: trudno jest złapać wirusa na iOS lub spotkać zacinającą się aplikację, czego nie można powiedzieć o systemie operacyjnym od Google’a. Fakt ten może być znaczący dla tych użytkowników, którzy dopiero zastanawiają się jaki smartfon wybrać.

Co więcej, brak możliwości wprowadzania zaawansowanych zmian w systemie iOS przez użytkownika sprawia, że  iPhone’y nie muszą posiadać obiektywnie najszybszych procesorów czy zawrotnych ilości pamięci RAM, aby wyjątkowo sprawnie obsługiwać aplikacje i multimedia. Skoro oprogramowanie zostało napisane pod konkretny zestaw podzespołów o sprecyzowanych parametrach i architekturze (a nie, jak w przypadku Androida, dla jak najszerszej gamy telefonów ogromnej ilości producentów), jego optymalizacja powoduje brak konieczności wykorzystywania np. procesorów o największej prędkości na rynku.

Różnorodność kontra synergia sprzętu i oprogramowania

Jedną z naczelnych cech zarówno systemu Android, jak i producentów wypuszczających telefony z tym systemem, jest różnorodność oferty. Każda firma stara się nadać swoim modelom smartfonów z Androidem własne indywidualne cechy. Dzięki temu użytkownicy mogą dokonać wyboru z mnogości rozwiązań dostępnych na rynku (takich jak skanery linii papilarnych pod wyświetlaczem, kamerki wysuwane przy pomocy specjalnego silniczka w kontekście całkowicie bezramkowego ekranu, wspomniana dywersyfikacja oprogramowania etc.). W porównaniu z tym faktem iOS mógłby wypaść słabo. Jednak podstawowymi argumentami zwolenników Apple’a jest przewaga jakości nad ilością oraz idealne współdziałanie sprzętu z oprogramowaniem w przypadku iPhone’a. Wpływa to na ogólną, dłuższą żywotność telefonu, a także umożliwia dłuższe wsparcie techniczne ze strony producenta.

Punktem wyjścia jest filozofia twórców, a rezultatem rzeczy prozaiczne

W najbliższych latach konflikt pomiędzy zwolennikami iOS czy Androida nie ucichnie. Kupując smartfona dla siebie warto wybrać taki, który zawiera najlepsze cechy smartfonów z opisywanych „obozów”.  Dzięki temu możliwe będzie dokonanie wyboru z pełną świadomością oferty konkurencji i dopasowanie możliwości i cech danego systemu do personalnych potrzeb.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here