logistyka

W dobie Internetu sprawnie działający system logistyczny ma jeszcze większe znaczenie. Obecnie coraz więcej sklepów swoją działalność przenosi do sieci i to właśnie logistyka jest podstawą działania takich firm. Można zatem śmiało pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedna z najbardziej przyszłościowych branż. Rozważasz rozpoczęcie kariery w logistyce? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Czym jest logistyka?

Logistyka jest złożonym procesem, który polega na planowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz informacji. Głównym celem jest spełnienie oczekiwań i wymagań klientów, którzy w dzisiejszych czasach liczą na szybkim i bezproblemowym dostarczeniu produktu lub usługi. Niewielu klientów zastanawia się jednak nad złożonością procesów logistycznych.

Podstawą sukcesu jest w tym przypadku współpraca między poszczególnymi osobami, które biorą udział w działaniach logistycznych. A jest ich zazwyczaj naprawdę wiele, ponieważ branża jest dość rozległa i obejmuje wiele czynności. W procesie logistycznym może pojawić się nie tylko realizowanie zamówień, pakowanie towaru i transport, ale także np. obsługa klienta, gospodarowanie odpadami czy też prognozowanie popytu.

Specjalizacje w branży logistycznej

Przed rozpoczęciem edukacji w zakresie logistyki warto zastanowić się nad wyborem specjalizacji. Ścieżka kształcenia osób zainteresowanych logistyką zaopatrzenia może bowiem wyglądać nieco inaczej niż w przypadku logistyki produkcji czy też logistyki dystrybucji. Pod uwagę warto wziąć oczywiście nie tylko swoje preferencje, ale także umiejętności niezbędne w konkretnym dziale branży.

Dobrym pomysłem może być również nabycie podstawowej wiedzy z pokrewnych dziedzin, które są ściśle powiązane z logistyką. Na stronie https://edu.trans.eu/ są dostępne kursy wiedzy z zakresu m.in. transportu i spedycji, które mogą przydać się uczniom i studentom kierunków logistycznych. Warto także pamiętać, że branża nieustannie rozwija się i wymaga regularnego dokształcania się. Ponadto z pewnością wkrótce pojawią się kolejne specjalizacje.

Jak zacząć pracę w logistyce?

W tym przypadku wszystko zależy od wybranej ścieżki kariery. Pracę w obsłudze klienta często można znaleźć bez większego przygotowania. Z kolei stanowisko specjalisty ds. logistyki wymaga bardzo często wyższego wykształcenia. Sporym atutem oprócz dyplomu z uniwersytetu mogą również być szkolenia wirtualnej akademii TransEdu, która współpracuje z wieloma polskimi uczelniami znanymi z wysokiego poziomu kształcenia w zakresie logistyki.

Ponadto w tej branży bardzo ważna jest znajomość języków obcych, zwłaszcza jeśli zamierza się pójść w kierunku logistyki o zasięgu międzynarodowym. Przydać może się nie tylko język angielski, ale także niemiecki, rosyjski czy też języki niszowe. Nie zaszkodzi również dokształcić się w zakresie ekonomii i kwestii technicznych istotnych dla danej specjalizacji. Dla potencjalnego pracodawcy nie bez znaczenia jest też doświadczenie zawodowe, czyli np. odbyte podczas studiów praktyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here