Chmura obliczeniowa

Czy warto przechowywać dane w chmurze? Jak zabezpieczyć swoje dane tak, by w razie zgubienia nośnika danych, dalej mieć do nich dostęp? Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, czym jest chmura obliczeniowa i jakie są jej zalety.

Spis Treści

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to sposób przechowywania danych na sieci połączonych ze sobą serwerów, polegający na wykorzystywaniu usług dostarczanych przez zewnętrznego usługodawcę. Ten model staje się coraz popularniejszy na całym świecie, a zdaniem specjalistów z branży, niedługo pojawi się w większości firm. Chmura obliczeniowa to tak naprawdę nieograniczone zasoby danych, które zamiast na lokalnej firmowej sieci, są rozmieszczone na wielu różnych serwerach, utrzymywanych przez zewnętrznego administratora.

Korzyści z przechowywania danych w chmurze

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, mamy bardzo szybki dostęp do danych i wsparcie z zewnątrz, które w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle przydatne. Decydując się na przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej, nie musimy dokonywać instalacji oprogramowania na urządzeniu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie kosztów – nie musimy przeznaczać budżetu na serwery i całą infrastrukturę z nimi związaną. Przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej to gwarancja 100% bezpieczeństwa. Mamy pewność, że dane są zaszyfrowane i tylko my posiadamy do nich dostęp. W razie zgubienia lub kradzieży urządzenia, możemy zdalnie wyczyścić jego pamięć, co sprawia, że dane nie dostaną się w niewłaściwe ręce.

Czy istnieje ryzyko związane z pracą w chmurze?

Jeżeli decydujemy się na przechowywanie danych w chmurze, to jednocześnie powinniśmy zastanowić się, czy nie narażamy się na pewne ryzyko. Warto podjąć odpowiednie działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z chmury. Więcej przeczytasz o nich tutaj: https://businessintelligence.pl/jak-zwiekszyc-bezpieczenstwo-danych-w-chmurze/. Chmura obliczeniowa zapewnia globalny zasięg, a co więcej, dane są dostępne na każdym urządzeniu – telefonie, komputerze, tablecie czy notebooku. Jeśli przechowujesz kopie zapasowe danych w chmurze, przy odpowiedniej ostrożności, bez względu na to, co stanie się z Twoim urządzeniem, na pewno nie stracisz do nich dostępu.

Kolejną istotną zaletą przechowywania danych w chmurze jest możliwość dobrania właściwej ilości zasobów, które są dla nas niezbędne. W zależności od potrzeb, możemy zmniejszyć lub zwiększyć jej objętość.

Decyzja o przeniesieniu danych do chmury u sprawdzonego, doświadczonego dostawcy daje pewność, że do przechowywania danych wykorzystywane są najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne technologie.

Więcej informacji o rozwiązaniach w chmurze znajdziesz na https://businessintelligence.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here