Co można sfinansować za pomocą pożyczki płynnościowej z UE

Problemy z płynnością finansową mogą spotkać każdą firmę, a więc takie pojęcie, jak pożyczka płynnościowa, w szczególności z funduszy Unii Europejskiej, powinno być znane wszystkim przedsiębiorcom. Nawet odpowiedzialne zarządzanie czy gromadzenie oszczędności nie ochroni firmy całkowicie przed trudną sytuacją, ponieważ nie wszystko da się przewidzieć.

Przykładem może być tutaj pandemia COVID-19, która doprowadziła do upadku wielu do tej pory świetnie funkcjonujących działalności, w szczególności z branży turystycznej i gastronomicznej. Stąd też nawet, jeśli obecnie pokrycie bieżących wydatków nie stanowi problemu, dobrze jest na przyszłość znać najważniejsze informacje dotyczące właśnie pożyczki płynnościowej. Ważną kwestią jest chociażby to, co dokładnie można za jej pomocą sfinansować.

Pożyczka płynnościowa pomoże sfinansować szeroką gamę wydatków

Jeśli ktoś obawia się, że pożyczka płynnościowa zwiąże mu mocno ręce w kwestii wydatków – nie ma ku temu powodów. Gama wydatków, które można nią sfinansować jest bardzo szeroka i obejmuje zasadniczo wszystkie wydatki, które można byłoby sklasyfikować jako bieżące i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

W praktyce oznacza to, że dzięki temu źródłu finansowania można uregulować zaległości (czy też jeszcze nieprzeterminowane, ale wymagające w niedługim czasie zapłaty zobowiązania) w podatkach, składkach ZUS czy innych kredytach lub pożyczkach. Jest to też dobry sposób na opłacenie wynagrodzeń wszystkich pracowników, przez co uda się utrzymać kadrę na tym samym poziomie i nie dojdzie do zbędnych, kosztownych przerw w pracy czy zwolnień. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby z pomocą pożyczki płynnościowej zakupić gotowe produkty bądź też półprodukty niezbędne do produkcji towarów.

Warto podkreślić, że jest to pożyczka o kilkuletnim okresie spłaty, a jednocześnie potencjalnie bardzo wysokiej maksymalnej kwocie. Jest ona zależna od przychodów. Duże podmioty mogą liczyć nawet na kwoty rzędu kilku milionów złotych, natomiast mniejsze przedsiębiorstwa też nie mają powodu do narzekania, ponieważ są dla nich dostępne pożyczki na kwotę do nawet 500 tysięcy. Powinno to bez problemu pozwolić na pokrycie wszystkich palących wydatków, nawet, jeśli zdążyło się ich zgromadzić już dość dużo.

Zaciągnięcie pożyczki płynnościowej z UE jest korzystne

To, jak wiele wydatków można pokryć dzięki pożyczce płynnościowej z Unii Europejskiej, nie jest jej jedynym elementem charakterystycznym. Trzeba też podkreślić, że są to pożyczki o bardzo atrakcyjnych parametrach.

Warto zauważyć, że UE ma w udzielaniu pożyczek zupełnie inne intencje niż banki komercyjne – nie traktuje tego jako głównego źródła dochodu, a jako możliwość potencjalnego uratowania firmy przed upadkiem. Bez pozyskania zewnętrznego finansowania i odzyskania bądź utrzymania płynności finansowej, na dłuższą metę ciężko jest prowadzić biznes.

W pewnym momencie pojawią się lub pogłębiają opóźnienia w opłacaniu podatków, wynagrodzeń i innych ważnych opłat, co poskutkuje odchodzeniem pracowników z pracy, zatrzymaniem sprzedaży lub produkcji, a także naliczaniem odsetek i podejmowaniem działań przez organy państwowe. Wszystkich tych nieprzyjemnych konsekwencji da się jednak uniknąć, odpowiednio wcześniej podejmując właściwe działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here