Czym są i jakie uprawnienia dają studia podyplomowe

Życiowym celem dla wielu osób jest osiągnięcie sukcesu. Ten prościej może przyjść za sprawą odpowiedniego wykształcenia, a co za tym idzie dobrze płatnej pracy, itd. Dlatego też bardzo dużo osób decyduje się na studia.

Występują one w różnych rodzajach, wyróżnić można, chociażby studia podyplomowe, którymi się zajmiemy w tym poradniku. Jeżeli interesuje Cię temat studiów podyplomowych, a konkretnie, czego można oczekiwać po ich ukończeniu, dla kogo studia podyplomowe, oraz np. jakie są najpopularniejsze kierunki takich studiów, świetnie się składa, bo odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku. Przeczytaj!

Informacje o studiach podyplomowych – czym są

Studiami podyplomowymi nazywana jest forma kształcenia, która została przeznaczona dla kandydatów, posiadających już wykształcenie przynajmniej pierwszego stopnia. Mówiąc prościej – rozpocząć studia podyplomowe mogą osoby, które ukończyły już np. studia dzienne, czy zaoczne i posiadają tytuł licencjata, inżyniera, czy są po ukończeniu studiów magisterskich (jak sama nazwa wskazuje, należy posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych, jak wymienione).

studia podyplomowe

Ważnym aspektem jest to, że pomimo tego, iż kandydat na studia podyplomowe musi mieć wykształcenie, jak opisane wyżej, to nie wiąże się ono z kierunkiem, na jaki zechce się wybrać w przypadku studiów podyplomowych. Więc kierunek, jaki ukończymy np. na studiach I stopnia, nie musi wiązać się, bądź być kontynuowany z tym, który wybierzemy na studiach podyplomowych.

Ile trwają studia podyplomowe i jak wygląda nauka?

Nauka w przypadku studiów podyplomowych, warto zaznaczyć, że odbywa się ona głównie w trybie zaocznym. Czasami w trybie dziennym, lecz bardzo rzadko.

Ile trwają studia podyplomowe? Okazuje się, że oferta kierunków jest naprawdę szeroka i wybrać można takie, na których nauka trwa od jednego, poprzez dwa, trzy, aż do czterech semestrów. Zazwyczaj jednak studia podyplomowe trwają średnio dwa semestry, a jak wiadomo, jest to jeden rok akademicki. Wszystko zależne jest od wybranego kierunku. Studia podyplomowe rozpoczynają się standardowo, tak, jak w przypadku innych studiów.

studenci, studia podyplomowe

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych – co można zdobyć kończąc studia podyplomowe

Ukończenie omawianych studiów pozwala zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, jak i kwalifikacje podnoszące kompetencje zawodowe, czy nawet ich dywersyfikację. Co za tym idzie, bardzo dużo osób decyduje się na ten rodzaj nauki, właśnie po to, aby np. móc przekwalifikować się zawodowo na wyższe stanowisko, itp. To oczywiście nie wszystko, co dają studia podyplomowe.

Jeżeli chodzi o kwestie zaliczeniowe przedmiotów, te najczęściej odbywają się w formie egzaminów. Ostatnimi czasy, przez pandemię zaliczenia odbywały się również przez internet. Czasami, niektóre uczelnie preferują inne formy zaliczenia, np. prace pisemne.

Studia podyplomowe kończą się obroną pracy pisemnej, którą osoba studiująca przygotowuje we własnym zakresie. Po ukończeniu studiów podyplomowych student otrzymuje świadectwo, nie dyplom – co ważne. Ponadto nie otrzymuje żadnego dodatkowego tytułu naukowego. Otrzymane świadectwo nazywane jest świadectwem ukończenia studiów podyplomowych.

Czy warto zdecydować się na studia podyplomowe

Wiemy już, że słuchaczem studiów podyplomowych może być ten, kto posiada tytuł licencjata, czy też jest po ukończeniu studiów magisterskich, itp. Nie jest jednak powiedziane, że każdy człowiek np. po ukończeniu studiów licencjackich wybiera się na studia podyplomowe. Okazuje się, że pomimo wszystko chętnych jest wielu. Skoro tak, to kto najbardziej skorzysta, jeżeli ukończy studia podyplomowe, lub czy ogółem warto, jest decydować się na ten rodzaj nauki? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Do jakichkolwiek wniosków można bardzo szybko dojść, spoglądając, chociażby na ofertę kierunków studiów podyplomowych. Okazuje się, że jest ona bardzo szeroka, a co za tym idzie, jest to świetna droga dodatkowego rozwoju np. dla osób wypalonych zawodowo. Dzięki temu takie osoby w prosty sposób mogą się przekwalifikować i podjąć pracę w innym zawodzie.

Inną grupą osób, którym studia podyplomowe się szczególnie przysłużą, mogą być wykształcone osoby bezrobotne. Głównie dlatego, że mogą one wybrać dodatkowy kierunek nauki zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, czy własnych preferencji.

Oczywiście to nie wszystko, gdyż na studia podyplomowe chętnie wybierają się nauczyciele (głównie), menedżerowie, czy pracownicy wielu branż, jak zostało wspomniane wcześniej. Wszystko za sprawą koncepcji lifelong learning, czyli kształcenia ustawicznego. Jest to nic innego jak stałe rozwijanie, doskonalenie, czy odnawianie kwalifikacji zawodowych, a także ogólnych.

Czy warto zdecydować się na popularną podyplomówkę? Bacząc na to, co dają studia podyplomowebezdyskusyjnie tak. Szczególnie jeżeli jest się w sytuacji jednej, jak wyżej opisane. Należy pamiętać, że rozwój jest bardzo ważny, i z pewnością np. właśnie studia podyplomowe dadzą zielone światło do wielu działań. Ponadto można łączyć je z życiem rodzinnym, czy zawodowym, chociażby dlatego, że nauka odbywa się w trybie niestacjonarnym. Decyzja powinna być jednak podejmowana całkowicie pod kątem indywidualnym.

Studia podyplomowe i popularne kierunki

Ostatnimi laty coraz bardziej przybywa chętnie wybieranych kierunków kształcenia na studiach podyplomowych. Poniżej przygotowaliśmy 10 najpopularniejszych w przypadkowej kolejności. Oto one:

  • Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP),
  • Zarządzanie nieruchomościami,
  • Logopedia,
  • Edukacja dla bezpieczeństwa,
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • Terapia pedagogiczna,
  • Wycena nieruchomości,
  • Rachunkowość,
  • Socjoterapia,
  • Przygotowanie pedagogiczne.

Oczywiście kierunków jest znacznie więcej i niektóre są równie popularne co wymienione, np. Oligofrenopedagogika, Asystent w obrocie nieruchomościami i wiele innych. Czas trwania poszczególnych kierunków kształcenia najlepiej sprawdzić na stronie danej uczelni.

Warto również mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, studia podyplomowe prowadzone mogą być przez dane uczelnie tylko i wyłącznie w zakresie kierunków, jakie prowadzą te uczelnie. Oferta studiów podyplomowych, a raczej kierunków, może zostać poszerzona jedynie za zgodą ministra.

Podsumowanie

Absolwenci studiów licencjackich, czy innych pierwszego stopnia, bądź Ci, którzy mają ukończone studia magisterskie, mają możliwość pójścia na studia podyplomowe. Jak widać, rozwiązanie to jest kuszące, szczególnie bacząc na to, co dają studia podyplomowe i jak wiele osób z różnych grup zawodowych i nie tylko może na tym skorzystać. Kierunków jest naprawdę bardzo dużo i każdy chętny powinien znaleźć odpowiedni dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here