Jak dobrać bagażnik na rower

Bagażniki na rower są dedykowane do zabezpieczania rowerów na czas podróży samochodem. Jest to chętnie wybierany element, po który sięgają amatorzy aktywnego wypoczynku, fani górskich rajdów rowerowych oraz liczni inni. Jeśli przygotowujesz się do zakupu bagażnika rowerowego, poniżej udzielamy kilku pomocnych podpowiedzi. Dowiesz się jakie rodzaje bagażników na rower znajdziesz w sklepach oraz po który z nich warto sięgnąć, by twój rower był maksymalnie zabezpieczony.

Spis Treści

Przewóz roweru samochodem – za pomocą bagażnika rowerowego

Transport rowerów w samochodzie to zazwyczaj dość duży problem. O ile nie dysponujesz odpowiednio dużym samochodem (dodatkowo, wyposażonym w możliwość składania części siedzisk), to nie ma możliwości umieszczenia ich wewnątrz pojazdu. Oczywiście, o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór bagażników dachowych, które stanowią niewyrażalne ułatwienie w transporcie rowerów.

Bagażniki dachowe są popularne z różnych powodów. Są łatwe w montażu oraz demontażu. Są ponadto trwałe, wytrzymałe i odporne na oddziaływanie intensywnego nacisku. Ponadto, bagażniki dachowe pozwalają na transport nawet kilku rowerów – niekiedy aż 4 lub 5 sztuk dwukołowców.

Zamontowanie bagażnika dachowego skutkuje jednak zmianą właściwości jezdnych pojazdu. Przede wszystkim – stawia on większy opór w trakcie jazdy, co przekłada się na zwiększone spalanie paliwa. Ponadto, wysokość pojazdu jest większa, co może przysporzyć niekiedy problemów na trasie. Nie są to jednak problemy bardzo uciążliwe, a jedynie wymagające dostosowania sposobu jazdy do nieco zmienionych warunków.

Bagażnik rowerowy na klapę

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór bagażników rowerowych na klapę, które montuje się nie na dachu pojazdu, lecz na jego tylnej klapie. Dostępne modele bagażników na klapę są nie mniej komfortowe w użytkowaniu co ich nadachowe odpowiedniki, a pod wieloma względami wypadają nawet lepiej.

Przede wszystkim – bagażnik rowerowy na klapę nie wpływa tak bardzo na warunki jezdne, co bagażnik dachowy. Dzięki temu nie musisz dostosowywać swojej jazdy w tak dużym zakresie. Ponadto, spalanie paliwa zostaje w o wiele mniejszym stopniu zwiększone, co również stanowi nieodłączny atut bagażników na klapę.

Bagażniki na klapę są w stanie pomieścić nieco mniejszą ilość rowerów – najczęściej od 2 do 4 sztuk. Ich montaż jest za to łatwiejszy, zwłaszcza w przypadku osób niewysokich oraz tych, dla których wniesienie roweru na dach samochodu było problematyczne. Z tego powodu po bagażniki na klapę sięgają często rodziny z małymi dziećmi, które pragną aktywnie spędzać czas wolny.

Warto podkreślić, że bagażniki rowerowe na klapę występują w rozmaitych rozmiarach – znajdziesz zarówno większe jak i mniejsze modele, które po złożeniu możesz z łatwością przechowywać w garażu.

Ładowność bagażników na klapę jest zbliżona do ładowności bagażników dachowych. Maksymalne obciążenie, które mogą unieść, zależy oczywiście od ilości rowerów, które mogą się na bagażniku pomieścić. W przypadku bagażników na 4 rowery, maksymalne obciążenie może dochodzić nawet do 60-80 kg, w zależności od modelu oraz jego cech konstrukcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here