Będąc przedsiębiorcą wiesz, jakie i ile kosztów ponosisz. Wynagrodzenia, marketing, reklama, materiały, wynajem, dzierżawa, energia, technologie, sprzęt i wiele, wiele innych. Nic dziwnego, że wiele firm chce obniżać ich wielkość. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy zasoby drożeją w niewyobrażalnym tempie. Jak w takim razie obniżać koszty? Od czego zacząć?
Posiadając doświadczenie związane z prowadzeniem działalności online, pokażę Ci jak wprowadzić zmiany w obszarze technologicznym. Jak zmniejszać koszty związane z infrastrukturą IT, jednocześnie zachowując wysoką wydajność i ciągłość biznesu.
Spis Treści
Koszty związane z infrastrukturą
Jak dużo inwestujesz w infrastrukturę IT i technologie, które pozwalają na bezawaryjne korzystanie z systemów? Koszty te mogą obejmować zakup i utrzymanie sprzętu komputerowego, oprogramowania, usług serwerowych, usług utrzymania systemów IT, szkolenia pracowników z zakresu technologii, wynagrodzenia specjalistów, zabezpieczeń cybernetycznych, a także koszty związane z rozwojem i wdrażaniem nowych systemów informatycznych. Wydaje się, że to tylko kilka pozycji, ale ich wartość może być rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy.
Warto również podkreślić, że koszty różnią się w zależności od skali działalności, specyfikacji branży, zakresu technologicznych potrzeb oraz decyzji strategicznych, dotyczących inwestycji w IT. Jednak niezależnie od tych czynników, koszty związane z technologią da się zoptymalizować. Jak? Tego dowiesz się w następnym akapicie.
Infrastruktura informatyczna
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – infrastruktura IT. Jak zmniejszyć jej koszty? Wszystko zależy od tego czy korzystasz z hostingu, serwera dedykowanego czy chmury obliczeniowej. Każde środowisko ma inne wymagania, co wpływa na cenę i możliwość zmian.
Hosting
Hosting współdzielony to najtańsze rozwiązanie. Jest idealnym miejscem dla firm, które posiadają strony www o niewielkim ruchu i nie mają zaawansowanych potrzeb technologicznych. Najczęściej wybierany jest przez osoby prowadzące bloga, portfolio, wizytówkę firmową czy prostą stronę internetową, której zadaniem jest tylko zebranie kontaktu.
Kiedy Twój biznes rośnie, musisz wziąć pod uwagę czy rozszerzać pakiet hostingu czy przenieść się na inne rozwiązanie jak serwer dedykowany czy chmura obliczeniowa. Jaka jest różnica pomiędzy technologiami? Spora.
Serwer dedykowany
Serwer dedykowany to serwer, który jest dostępny wyłącznie dla jednego klienta. Oznacza to, że cała moc obliczeniowa, pamięć RAM, przepustowość sieciowa i inne zasoby są przypisane wyłącznie danemu klientowi. W porównaniu do innych rozwiązań, takich jak serwery współdzielone lub wirtualne, serwery dedykowane oferują wiele możliwości oszczędzania, dzięki dostosowaniu zasobów do Twoich potrzeb, wyższej wydajności, pełnej kontroli, bezpieczeństwu, elastyczności skalowania i wsparciu technicznemu.
Choć koszty początkowe mogą być wyższe niż te charakteryzujące serwery internetowe lub współdzielone, długoterminowe korzyści i oszczędności wynikające z lepszej wydajności i kontroli mogą sprawić, że serwer dedykowany staje się opłacalnym wyborem dla Twojej firmy, dopóki jesteś świadomy z jakimi zasobami fizycznymi się to wiąże.
Chmura obliczeniowa
Wykorzystanie wirtualizacji i chmury obliczeniowej może znacznie obniżyć koszty związane z infrastrukturą IT. Zwłaszcza, gdy posiadasz klasyczną serwerownię. Zamiast inwestować w drogi sprzęt komputerowy i serwery, skorzystaj z usług w chmurze, gdzie zapłacisz tylko za rzeczywiste wykorzystanie zasobów. Podobnie jak w przypadku serwerów dedykowanych, masz możliwość skalowania usługi precyzyjnie pod potrzeby Twojej firmy. Centra danych z dogodnymi opcjami dostępu potęgują wygodę tego rozwiązania. Dziś, chmura to dla wielu firm nieodzowna część infrastruktury IT.
Od czego zacząć?
Zacznij od audytu swojej infrastruktury. Audyt IT identyfikuje obszary, w których można znaleźć oszczędności. Nie tylko związane z typem infrastruktury IT, ale i odnoszące się do licencji czy używanych technologii. Audyt może wykazać, że niektóre zasoby nie są wykorzystywane lub zidentyfikować bardziej opłacalne alternatywy.
Same usługi audytu to proces identyfikacji i analizowania serwera, bazy danych, monitoringu i stosowanych zabezpieczeń. Badanie to nie tylko pozwala zmniejszyć koszty, ale i ocenić efektywność oraz wydajność całej infrastruktury i jej funkcjonowanie. Dodatkowo, pozwala na dostosowanie się do praktyk branżowych i zmieniających się wymagań biznesowych.
Audyt możesz wykonać samodzielnie dzięki bezpłatnemu e-bookowi, który pobierzesz na stronie Qlos. Firma Qlos zajmuje się audytem infrastruktury każdego dnia, dlatego warto rozpocząć minimalizację kosztów od działań na własną rękę.
Podsumowanie
Zarządzanie kosztami jest kluczowe dla każdej firmy, a administracja serwerami i audyt infrastruktury IT mogą pomóc znaleźć oszczędności. Wynajmowanie firm zewnętrznych do administrowania serwerami może być tańszą alternatywą dla zatrudniania własnego personelu IT. Warto szukać alternatyw, które są bardziej optymalne kosztowo. Często są one tak samo efektywne, a znacznie ograniczają wydatki na strefę IT.
Pamiętaj również, że niedostosowywanie rozwiązań do aktualnych standardów jest kosztowne i w dłuższej perspektywie czasu będzie generować jeszcze większe koszty. Nie bój się również innych, bardziej nowoczesnych rozwiązań typu chmura obliczeniowa, których wdrożenie jest bezbolesne(?). Warto przenalizować czy biznes, który prowadzisz nie będzie funkcjonował wydajniej na chmurowym środowisku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z dodatkowymi informacjami o chmurze w artykule “Jak przechowywać dane w S3 i zaoszczędzić?”