Koszt pogrzebu Wrocław

Organizacja pogrzebu to spore przedsięwzięcie finansowe. Każda osoba chce pożegnać bliskiego w sposób jak najgodniejszy. Dlatego jeszcze przed wizytą w biurze zakładu pogrzebowego, wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt pogrzebu we Wrocławiu.

Spis Treści

Koszt pogrzebu Wrocław — kwestia indywidualna

Pogrzeb to bardzo indywidualna kwestia. Na koszt ceremonii wpływa wiele czynników. Jeśli rodzina zdecyduje się na skromny pogrzeb urnowy, to ostateczna kwota będzie niższa niż w przypadku pogrzebu tradycyjnego, z trębaczem, bogatą oprawą florystyczną i stypą na kilkadziesiąt osób. Każda usługa ma swoją cenę. Niektóre, jak miejsce na cmentarzu, przechowanie ciała w chłodni są kosztami obowiązkowymi. Z kolei oprawa muzyczna, florystyczna, nowa odzież żałobna wchodzą w skład kosztów dodatkowych.

Koszt pogrzebu Wrocław — obowiązkowe usługi

Na koszt pogrzebu we Wrocławiu wpływa bardzo wiele usług. Niektóre z nich są usługami obowiązkowymi, których nie można pominąć. Do takich usług należy przetransportowanie ciała ze szpitala, domu opieki, hospicjum lub mieszkania do chłodni. Liczy się również to, ile dni Zmarły będzie oczekiwać w pomieszczeniu chłodniczym na swoją ostatnią drogę.

Koszt pogrzebu Wrocław — dodatkowe usługi

Rodzina może zdecydować się na pokaźny wieniec, muzykę na żywo i trumnę dębową. Wtedy koszt pogrzebu będzie znacznie wyższy niż w przypadku pogrzebu urnowego z muzyką odtwarzaną ze sprzętu grającego i wiązanką. Niezależnie jednak od możliwości finansowych rodziny, zakład pogrzebowy Witwicka we Wrocławiu wszystkie ceremonie organizuje z największym szacunkiem. Aby każde ostatnie pożegnanie mogło odbyć się w sposób godny, pracownicy zapewniają obsługę pogrzebu i wszystkie usługi w konkurencyjnych cenach.

Pogrzeb urnowy czy tradycyjny?

Pogrzeb tradycyjny jest ceremonią o wiele kosztowniejszą, gdyż na jej organizację wpływa więcej usług. W przypadku pogrzebu z trumną należy wziąć pod uwagę koszt tanatokosmetyki lub tanatopraksji, trumny, wykopania grobu ziemnego, odzieży żałobnej. Z kolei koszt pogrzebu urnowego to bardzo często tylko koszt urny, kremacji i miejsca w kolumbarium lub już gotowym grobie ziemnym. W koszcie kremacji jest już bardzo często wliczona kwota za trumnę kremacyjną. W przypadku pogrzebu urnowego pogrzeb może wynieść o dwa tysiące złote mniej, niż w przypadku pogrzebu tradycyjnego.

Przykładowe koszty we Wrocławiu:

  • transport ciała 200 zł
  • chłodnia do 100 zł za dobę
  • tanatokosmetyka 150 zł
  • trumna od 800 zł
  • urna od 300 zł
  • wykopanie grobu ziemnego od 500 do 700 zł
  • miejsce na cmentarzu do 1000 zł
  • wieniec od 200 zł
  • kremacja od 600 do 700 zł.

Koszt pogrzebu Wrocław — stypa

Stypa jest uroczystym posiłkiem, który odbywa się po zakończonej ceremonii pogrzebowej. Jest to czas, kiedy rodzina może powspominać Osobę Zmarłą i okazać sobie wsparcie. Niektóre osoby rezygnują z konsolacji, gdyż wolą ten czas w odosobnieniu lub w gronie samych najbliższych osób. Nie każdy ma bowiem siły na to, aby dzielić się swoimi emocjami. Rezygnacja ze stypy to spora oszczędność. Jednak w Polsce konsolacja jest bardzo silnie zakorzeniona w naszej tradycji. To moment, w którym rodzina może spędzić ze sobą czas po raz pierwszy od dawna.

Stypę można zorganizować w domu, jednak najczęściej odbywa się ona w restauracji. Menu najczęściej składa się z rosołu, ciepłego drugiego dania, ciastka, kawy i herbaty. Koszt talerzyka na stypę liczy się od 100 zł. Chociaż wszystko zależy od wyboru restauracji.

Koszt pogrzebu Wrocław — podsumowanie

Koszt pogrzebu we Wrocławiu może wynieść od 7 000 do 10 000. Wszystko jednak zależy od wyboru rodzaju pochówku, akcesoriów i osób, które będą uczestniczyć w stypie. Warto również pamiętać o zasiłku pogrzebowym, którego kwota wynosi 4000 złotych. Jest to kwota, która pomniejszy wydatek związany z organizacją pogrzebu i odciąży osobę organizującą ceremonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here