zareczyny

Obrączki towarzyszą obrzędom zaślubin od bardzo dawna i są uważane za jeden z najważniejszych symboli dozgonnej miłości i wierności małżeńskiej. Nie powinno być zatem zaskoczeniem to, że z tą niepozorną biżuterią wiąże się naprawdę wiele ciekawych historii. Zdecydowanie warto poznać chociaż kilka z nich, żeby jeszcze lepiej zrozumieć i poczuć wyjątkowość zwyczaju noszenia obrączek.

Nie we wszystkich krajach obrączki nosi się na prawej dłoni

W Polsce obrączkę nosi się na prawej dłoni, choć nie zawsze tak było. Do czasów powstania styczniowego małżonkowie wkładali pierścionki symbolizujące ich wieczną miłość na lewą rękę. Dopiero po śmierci męża wdowy przekładały obrączkę na prawą dłoń. Klęska powstania tak bardzo dotknęła serca Polaków, że zamężne kobiety postanowiły również nosić swoje obrączki na prawej dłoni. Czas żałoby narodowej minął, ale zwyczaj pozostał.

Na prawej dłoni obrączki ślubne można zobaczyć nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, Indiach, Hiszpanii i Rosji. Z kolei obywatele Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin, USA i wielu innych krajów noszą swoje obrączki na palcu serdecznym lewej ręki. Ta niepozorna różnica z pewnością może wprowadzić sporo zamieszania, jeśli małżonkowie pochodzą z krajów z odmiennymi zwyczajami w kwestii noszenia obrączek.

Zwyczaj noszenia obrączek przez małżonków ma kilka tysięcy lat

Pierwsze wzmianki o noszeniu obrączek przez poślubione sobie osoby pojawiają się już w egipskich zwojach papierowych sprzed 6000 lat i mówią o biżuterii z roślin. Dopiero około 2000 lat temu zaczęto stawiać na modele ze złota, a odpowiedzialni za wprowadzenie tego zwyczaju są Żydzi. Złote obrączki nadal są absolutnym numerem w internetowym sklepie allezloto.pl.

Z kolei tradycja nakładania sobie obrączek przez nowożeńców stała się stałym elementem ceremonii zaślubin w okresie średniowiecza i została zapoczątkowana przez kościół chrześcijański. Co ciekawe, dopiero w XX wieku standardem stało się noszenie obrączek nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn. W niektórych kulturach pierścionek symbolizujący stan małżeński nadal noszą jedynie żony.

Noszenie obrączki na palcu serdecznym nie jest przypadkowe

Niemal we wszystkich kulturach od dawien dawna obrączki nosi się na palcu serdecznym. Ma to związek z przekonaniem starożytnych ludów o tym, że żyła z tego palca jest połączona z sercem. Z tego powodu doczekała się nawet własnej nazwy – vena amoris, czyli „żyła miłości”. W rzeczywistości naczynia krwionośne w czwartym palcu dłoni nie biegną prosto do serca, ale legenda niewątpliwie ma swój urok.

Bardzo intrygujący jest z pewnością fakt, że od tak dawna i w tak wielu miejscach na świecie obrączki ślubne były i są noszone na tym samym palcu. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale jest to raczej dość niewielki odsetek. Przykładem odmiennych zwyczajów w tej kwestii są np. tradycyjne wyznania żydowskie, w których pan młody nakłada obrączkę na palec wskazujący swojej wybranki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here