Krajowy System e-Faktur (KSeF) – korzyści dla przedsiębiorców

0
343

Krajowy System e-Faktur nadchodzi wielkimi krokami. Mniej więcej rok dzieli nas od nowego standardu fakturowania. Standardu, dodajmy, obowiązkowego dla wszystkich podatników. Jakie korzyści wynikające z KSeF czekają na przedsiębiorców w 2024 roku?

Spis Treści

Obowiązkowy KSeF nadchodzi

O planach wdrożenia ogólnopolskiej platformy do obiegu e-Faktur wiemy od 2020 roku. Od tamtego czasu projekt przeszedł liczne zmiany i zaliczył kilka opóźnień (ostatnie ogłoszono 2 lutego 2023 r.). Oczekiwanie powoli dobiega jednak końca. Od 1 lipca 2024 r. Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy dla wszystkich polskich podatników. Oznacza to konieczność wysyłki i odbioru e-Faktur wyłącznie przez rządową platformę. Same e-Faktury będą miały ustrukturyzowaną (ujednoliconą) formę w wymaganym przez resort formacie XML. Przedsiębiorcy stoją więc teraz przed obowiązkiem aktualizacji systemów informatycznych (lub przesiadki na nowe), dostosowania wewnętrznych przepisów oraz przeszkolenia swoich pracowników pod kątem korzystania z rządowego systemu.

Uprawnienia do korzystania z KSeF

Do korzystania z platformy będą uprawnieni wszyscy podatnicy wystawiający faktury VAT. Dostęp do KSeF uzyskają też podmioty wskazane przez podatnika, o ile zostaną wcześniej uwierzytelnione.

Krajowy System e-Faktur – co zyskamy?

Obowiązkowy KSeF oznacza nie tylko obowiązki dla podatników, ale też potencjalne korzyści. Przede wszystkim platforma ma przyspieszyć i ułatwić dokumentowanie transakcji. Pomoże w tym fakt, że e-Faktury będą generowane od jednego wzorca i trafią do kontrahenta natychmiastowo po ich wystawieniu i akceptacji. Drugą zaletą ujętą w szerszym kontekście jest zwiększone bezpieczeństwo. Dzięki platformie Ministerstwo Finansów będzie w stanie szybciej i łatwiej identyfikować oszustwa podatkowe w rodzaju wyłudzeń, karuzeli VAT czy wystawiania pustych faktur.

KSeF to również inne atuty, na których skorzystają przedsiębiorcy. Wśród nich warto wyróżnić:

  • szybszy zwrot VAT do 40 dni zamiast 60 (pod warunkiem spełnienia przesłanek opisanych w Ustawie VAT);
  • brak ryzyka, że faktura zaginie lub zostanie zniszczona;
  • brak konieczności przechowywania faktur – wszystkie dokumenty sprzedaży będą dostępne w KSeF przez 10 lat;
  • brak konieczności składania plików JPK_FA na wezwanie organów. Pliki te będą domyślnie znajdowały się w KSeF.
  • łatwiejsza komunikacja z organami skarbowymi w czasie czynności sprawdzających czy kontroli;
  • Jednolity format e-Faktury wyeliminuje problemy interpretacyjne. Nabywca nie będzie mógł twierdzić, że nie otrzymał faktury, gdyż będzie ona przesłana natychmiastowo.

Wprowadzenie nowego standardu może pozytywnie wpłynąć na procesy finansowo-księgowe, odciążyć przedsiębiorców z części obowiązków oraz zwiększyć bezpieczeństwo rozliczeń. Wszystkie te korzyści mają jednak swoją cenę: korzystanie z KSeF wymaga przygotowań i zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu firmy. Warto zatem wykorzystać pozostały czas na dostosowanie biznesu pod nowy standard.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here