Księgowość IT

W odpowiedzi na potrzeby oraz specyfikę branży IT biura rachunkowe świadczą specjalistyczne usługi księgowe dedykowane firmom z tego sektora. Współpraca z biurem, które posiada taką specjalizację, daje przedsiębiorcy wiele korzyści. Księgowy znający specyfikę danej branży, może zaproponować korzystne rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na optymalizację podatkową w firmie. Niniejszy tekst wyjaśnia, czym dokładnie jest księgowość IT i dlaczego warto z niej skorzystać.

Spis Treści

Czym jest księgowość IT?

Księgowość IT to usługi świadczone przez wyspecjalizowane biura rachunkowe na rzecz podmiotów z branży IT. Mogą nimi być zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mikro firmy, jak i małe przedsiębiorstwa. Tego typu usługi świadczy najczęściej biuro rachunkowe online, które dzięki wdrożonej specjalizacji na bieżąco monitoruje zmiany w zakresie przepisów prawnych dotyczących sektora IT. Skupienie się na określonej branży umożliwia lepsze poznanie potrzeb swoich klientów oraz podjęcie działań w celu ich zaspokojenia. Księgowość IT najczęściej świadczona jest zdalnie, co jest wygodne dla przedsiębiorstw z niej korzystających, a biurom rachunkowym umożliwia obsługę klientów niezależnie od ich lokalizacji.

Jaki jest zakres księgowości IT?

Szczegółowy zakres usług świadczonych w ramach księgowości IT zależy od zapisów konkretnych umów współpracy pomiędzy podmiotami. Zazwyczaj księgowość internetowa obejmuje jednak pomoc:

  • w stworzeniu własnej firmy lub spółki,
  • w decyzji dotyczącej właściwej formy opodatkowania,
  • w optymalizacji podatkowej,
  • w wyborze właściwych składek ZUS,
  • rozliczeniach faktur,
  • w rozliczeniach pracowników,
  • w prowadzeniu księgowości uproszczonej lub pełnej,
  • w korzystaniu z IP-Box.

Dlaczego warto skorzystać z księgowości IT?

Wielu właścicieli firm z branży IT próbuje samodzielnie dokonywać rozliczeń swojej działalności, co wymaga dużej ilości czasu, który trzeba poświęcić na śledzenie zmian w przepisach prawa podatkowego, a także na ich zrozumienie. Czas ten mógłby zostać wykorzystany na działania rozwojowe firmy, dlatego też rezygnacja ze wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego zazwyczaj okazuje się pozorną korzyścią. Przedsiębiorca samodzielnie zajmujący się księgowością firmy może tracić potencjalnych klientów i zlecenia na rzecz konkurencji, która skupia się na ich zdobywaniu, a księgowość zleciła na zewnątrz.

Należy również wspomnieć, że prowadzenie księgowości przez osobę, która nie ma odpowiedniej wiedzy, stwarza ryzyko popełnienia błędu, za co można zostać ukaranym finansowo przez organy podatkowe. Internetowe biuro rachunkowe pozwala przedsiębiorcy uwolnić się od tzw. papierkowej roboty i zająć tym, co potrafi najlepiej – rozwojem własnej działalności.

Zalety wynikające ze współpracy z internetowym biurem rachunkowym

Atutem księgowości internetowej jest wygoda i oszczędność czasu. Współpraca odbywa się w całości online. Najlepsze biura rachunkowe oferują szereg udogodnień, takich jak na przykład dedykowana aplikacja mobilna, która jest narzędziem do wystawiania i obiegu dokumentów. Umożliwia ona również podgląd deklaracji podatkowych przygotowanych przez biuro oraz bieżące monitorowanie należności i zobowiązań.

Ogromną zaletą jest również stały dostęp do cyfrowego archiwum, gdzie znajdują się skany wszystkich dokumentów firmy. Są one odpowiednio uporządkowane, a właściciel ma do nich wgląd 24 godziny na dobę, czyli zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Skorzystanie z usług księgowości IT to również stały kontakt z dedykowanym doradcą podatkowym, który opiekuje się danym przedsiębiorstwem, a dzięki specjalistycznej wiedzy potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące jego finansów.

Korzystanie z zewnętrznej księgowości internetowej jest bezpieczne i wygodne. Umożliwia również zdobycie przewagi nad konkurencją dzięki wdrożeniu optymalizacji podatkowej, skorzystaniu z należnych ulg, czy uwolnieniu zasobów (w tym przede wszystkim czasu), które można poświęcić na zwiększenie zysków firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here