Montaż i serwis klimatyzacji domowej

Klimatyzacja domowa to dobro, które kojarzone jest wyłącznie osobami o ponadprzeciętnych zarobkach, często posiadających apartamenty w prestiżowych lokalizacjach czy pokaźnych rozmiarów domy na obrzeżach dużych miast. Taki obraz mógł być jeszcze w miarę aktualny kilka, kilkanaście lat temu. Postęp technologiczny, globalizacja, a przez to także i większa dostępność sprzętu na rynku oraz rosnąca konkurencja sprawiły, że klimatyzacja domowa nie jest już instalacją, na którą stać tylko osoby majętne.

Gdy zgłębi się temat klimatyzacji, można dojść do wniosku, że zarówno rozwiązań technicznych, jak i producentów oraz firm montujących i serwisujących klimatyzatory jest tak dużo, że można się w tym łatwo zagubić. I to prawda. W związku z tym niniejszy artykuł powstał po to, aby usystematyzować podstawową wiedzę na temat klimatyzacji domowej i zasugerować sprawdzone rozwiązania, które pomogą w wyborze odpowiedniej firmy montującej i serwisującej instalacje klimatyzacji domowej.

Klimatyzatory domowe – rodzaje i ich wady i zalety

Podstawową kwestią o jakiej trzeba zdecydować to wybór klimatyzatora spośród dwóch głównych grup:

 • klimatyzacja przenośna,
 • klimatyzacja stacjonarna.

Klimatyzacja przenośna

Klimatyzacja przenośna, jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie „mobilne”. Charakteryzuje się niskim kosztem urządzenia i możliwością lokalizacji w dowolnym pomieszczeniu, które będzie schładzane. Choć wydaje się rozwiązaniem idealnym, to jest rzadko wybierane.

Wśród powodów niskiego zainteresowania klimatyzacją przenośną są zwykle przytaczane następujące:

 • konieczność odprowadzania ciepła grubą rurą, co wiąże się z otwarciem okna lub drzwi,
 • duże gabaryty,
 • uporczywy hałas towarzyszący pracy urządzenia,
 • wysokie zużycie energii elektrycznej.

Klimatyzacja stacjonarna

Najbardziej popularnym rodzajem klimatyzacji domowych są instalacje stacjonarne. Choć zwykle wiążą się z koniecznością ingerencji w aktualnie istniejące instalacje sanitarne oraz są znacznie droższe od klimatyzacji przenośnych, to liczba zalet znacząco przewyższa liczbę wad. Klimatyzacja stacjonarna:

 • pracuje znacznie ciszej niż klimatyzacja przenośna,
 • jednostki wewnętrzne są mniejszych gabarytów, często niewidoczne na pierwszy rzut oka (można je sprytnie zamaskować),
 • nie wymaga otwierania okien lub drzwi kiedy pracuje lub jest w spoczynku,
 • ma więcej funkcjonalności,
 • zwykle pobiera znacznie mniej energii elektrycznej niż klimatyzacja przenośna,
 • jest wygodna w użytkowaniu.

Firma montująca i serwisująca klimatyzację domową

W jaki sposób wybrać firmę, która doradzi, zamontuje i zobowiąże się do przeglądów i serwisu instalacji klimatyzacji domowej? Jest na to rada, a nawet trzy.

W pierwszej kolejności warto poprosić o rekomendację rodzinę i znajomych, którzy posiadają klimatyzację stacjonarną. Zdarza się bowiem często, że są z jakiejś firmy na tyle zadowoleni, że chętnie ją polecą.

Jeżeli jednak nie mamy wśród bliskich nikogo takiego, warto uruchomić Internet i w wyszukiwarce wpisać frazę składającą się ze słowa „klimatyzacja” lub „klimatyzacja domowa” i nazwy miejscowości w której ma zostać przeprowadzony montaż, np. „klimatyzacja Jaworzno”, „klimatyzacja Chrzanów” czy „klimatyzacja Sosnowiec”. W ten sposób wyświetlone zostaną firmy, które zajmują się montażem klimatyzacji na terenie danej miejscowości.

Innym sprawdzonym sposobem jest wybór firmy, która specjalizuje się w montażu i serwisie stacjonarnych klimatyzacji domowych i biurowych oraz cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród klientów i partnerów biznesowych. W południowej Polsce jest to marka TB Klima, która działa pod firmą Ventix Serwis Tomasz Banaś Sp. J.. Można skontaktować się z nią między innymi w następujący sposób:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here