Na co zwracać uwagę w umowie pożyczki ratalnej

Ubiegając się o pożyczkę myślimy zazwyczaj o tym jaka kwota jest nam potrzebna i na co ją przeznaczymy. Mniej uwagi przykładamy do treści umowy i zawartych w niej zapisów. To błąd, gdyż umowa pożyczki jest dokumentem, który zawiera nie tylko dokładne informacje o kosztach i warunkach spłaty, ale reguluje prawa i obowiązki między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. To właśnie od jej treści zależy czy w razie konieczności będziemy mieli prawo, chociażby odstąpić od zawartej umowy. W poniższym tekście wspólnie z ekspertem firmy hapipożyczki, która oferuje m.in. chwilówki na raty przybliżymy najważniejsze elementy umowy pożyczki.

Spis Treści

Polacy coraz częściej czytają podpisywane umowy

To bardzo dobra wiadomość, choć odsetek czytających wynosi 40%, a więc stosunkowo niewiele. Jest to jednak o 30% więcej niż jeszcze 2 lata wcześniej. Takie dane płyną z tegorocznego badania na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW.  Z badania wynika m.in. iż to kobiety są bardziej dociekliwe i czytają umowy 44%, a mężczyźni podchodzą do tych kwestii nieco swobodniej 36%.

W oparciu, o jakie przepisy powstają umowy pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe w odróżnieniu od banków nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. To sprawia, iż działają w oparciu o odmienne przepisy a dokładnie o:
– kodeks prawa cywilnego,
– ustawę o kredytach konsumpcyjnych,
– ustawę antylichwiarską.

Poznajmy najważniejsze punkty dobrej umowy pożyczki

Pożyczka pozabankowa co do zasady jest produktem dość prostym. Pożyczamy kwotę X na okres Y. Tylko tyle i aż tyle. W praktyce jednak umowa pożyczki liczy często kilka stron i zawiera mnóstwo informacji, w które warto się wczytać, zanim złożymy na niej nasz podpis. Umowa dzieli się niejako na 3-4 części. Poznajmy każdą z nich.

Część 1 – informacje ogólne o pożyczce i warunkach jej udzielenia

To tu zawierane są podstawowe informacje o:
– kwocie pożyczki,
– walucie pożyczki,
– RRSO, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
– okresie na jaki zostaje udzielona pożyczka,
ilości rat do spłaty,
– wysokości raty,
– łącznej kwocie odsetek do zapłaty,
– wysokości ewentualnej prowizji

Pożyczki ratalne udzielane są osobom, które spełniając określone wymogi:
– wiek,
– obywatelstwo,
– źródło dochodu,

Część 2 – informacje szczegółowe dotyczące spłaty

Dokładne informacje o terminach spłat poszczególnych rat są zazwyczaj ujęte w osobnym dokumencie – harmonogramie. Należy pamiętać, aby spłata była dokonana najlepiej na dzień przed datą wyznaczoną w harmonogramie. Zyskamy wówczas pewność, że nie będziemy mieli zaległości w przypadku, gdy w dniu spłaty wyleci nam to z głowy. W umowie zawarty jest też dedykowany numer rachunku do spłaty naszej pożyczki. Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie tzw. zlecenia stałego z konta w banku. Wówczas przelew wyjdzie z pewnością na czas.

Część 3 – określenie warunków wcześniejszej spłaty pożyczki

Pomimo że do takich spłat dochodzi stosunkowo rzadko, pożyczkodawca jest zobowiązany umożliwić klientowi zwrot pieniędzy przed terminem określonym w czasie. I tu możemy spotkać się z dwoma podejściami.

Pierwszym idącym na rękę klientom, od których nie jest pobierana żadna opłata za taką operację.

Drugim, w którym w umowie pożyczki wpisana jest klauzula mówiąca o tym, iż w przypadku zgłoszenia chęci oddania pożyczki przed terminem, klient zobowiązany jest do uiszczenia opłaty dodatkowej. Jak podkreśla ekspert hapipożyczki to jeden z przykładów z zapisów, które warto sprawdzić w momencie podpisywania umowy. Może się bowiem okazać, że wcześniejsza spłata będzie dla nas zwyczajnie nieopłacalna. Z drugiej strony, jeśli takich opłat nie ma, a pożyczkodawca gra fair możemy nawet liczyć na zmniejszenie ostatecznego kosztu pożyczki, z tytułu wcześniejszej spłaty. Wymaga to ponownego przeliczenia kosztów pożyczki, ale jest jak najbardziej realne.

Część 4 – określenie konsekwencji za brak terminowej spłaty pożyczki

Dochodzimy do kwestii, których chyba każdy wolałby uniknąć, ale stanowią one integralną część każdej umowy kredytu lub pożyczki. Mowa o zapisach, które dokładnie określają czego można się spodziewać w przypadku braku terminowych spłat pożyczki. Firma pożyczkowa zabezpiecza się w ten sposób przed nierzetelnymi klientami.

Samo to, że klient nie płaci to jedno, ale to jakie konsekwencje zostają na niego nałożone to osobna sprawa. Wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego wszystko musi być zapisane, tak aby klient zdawał sobie sprawę z kolejnych kroków, które mogą zostać wobec niego podjęte, a będą to m.in.

– telefony, SMS-y, monity pisemne,
– naliczane odsetek karnych,
– wpisanie nierzetelnego klienta do baz dłużników m.in. BIG, BIK i KRD
– przekazanie sprawy pożyczki do firmy windykacyjnej,
– skierowanie sprawy na drogę sądową

Część 5 – prawo do odstąpienia do umowy zawarcia pożyczki

Pożyczki ratalne podlegają temu samemu prawu co każdy inny produkt nabywany przez Internet. Klient ma prawo z niej zrezygnować bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Wystarczy, że w tym czasie złoży w formie elektronicznej oświadczenie. Odstępując od umowy nie możemy zapomnieć, aby oddać pożyczone pieniędze w terminie 30 dni od złożenia oświadczenia.

Podsumowując, na podstawie powyższego tekstu widać, jak wiele kwestii zawartych jest w umowie pożyczki. Należy przy tym dodać, iż w tej kwestii dokonał się duży progres w stosunku do sytuacji, chociażby sprzed 10 lat.

Historia zna liczne przypadki, w których właściwy urząd zakwestionował stosowanie klauzul jako niezgodne z prawem i działające na niekorzyść konsumenta. Rzeczywistość jest jednak taka, iż niezrozumienie pewnych zapisów nie zwalnia nas bowiem z konieczności zastosowania się do nich.

Najlepszym co możemy zrobić we własnym interesie to czytać umowę, zadawać pytania a przede wszystkim korzystać z ofert sprawdzonych firm.

Artykuł powstał przy współpracy marki pożyczek ratalnych hapipozyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here