Najpopularniejsze złote monety bulionowe

Ponieważ złoto w 2021 roku odmieniamy przez wszystkie przypadki i wciąż, rok po wdrożeniu pierwszych obostrzeń związanych z pandemią, jest to bardzo gorący temat, przyjrzyjmy się różnym opcjom inwestowania w złoto. 

Spis Treści

Złote monety bulionowe – najlepsza forma inwestowania w złoto

Inwestycji możesz dokonać na wiele sposobów – handlować kontraktami terminowymi, kupić akcje firm wydobywczych lub zainwestować w instrumenty – złote ETF-y. Istnieją nawet złote fundusze inwestycyjne, ale prawie każdy ekspert doradzi podobnie –  jeżeli chcesz zwiększyć ekspozycję na złoto, nie ma nic lepszego niż posiadanie fizycznego metalu, w tym jego najbardziej przystępnej formy – złotych monet. Niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować czy zabezpieczyć się przed inflacją, warto wybrać takie monety, które są rozpoznawalne na całym świecie. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.

Amerykański Orzeł – złoto bulionowe z kopalń USA

Złoty Amerykański Orzeł jest monetą rozpoznawalną na całym świecie. Jest to najpopularniejsza moneta w USA, i co ciekawe, wybijana z metali pochodzących tylko z amerykańskich kopalń. Z orłem bielikiem na rewersie i postacią Liberty na awersie doskonale oddaje ducha Stanów Zjednoczonych. Moneta jest próby .916, co oznacza, że ma w sobie 91,67% czystego złota. Dodatkowo, aby zwiększyć jej trwałość, US Mint dodaje do stopu 3% srebra i 5,33% miedzi. Od 1986 do 1991 roku monety datowano cyframi rzymskimi, w 1992 roku Mennica przyjęła cyfry arabskie.

Australijski Kangur – moneta z rekordem Guinnessa

Kangur Australijski jako złota moneta zadebiutował w 1986 roku, wówczas jeszcze jako australijski złoty samorodek. Dopiero w 1989 roku rozpoczęto bicie monet z wizerunkiem kangura – symbolu Australii. Wyprodukowany przez Gold Corp, mennicę szerzej znają pod swoją nazwą handlową – Perth Mint. Emisje monet różnią się wizerunkiem kangura na rewersie – wizerunek ten jest co roku zmieniany. Awers monety przedstawia popiersie królowej Elżbiety II.
Co ciekawe, tytuł największej na świecie złotej monety należy właśnie do Australijskiego Kangura. Perth Mint w 2012 roku wybiła monetę o wadze 1 tony, która do dzisiaj jest zapisana w Księdze rekordów Guinnessa jako największa złota moneta.

Kanadyjski Liść Klonowy – złota moneta o najwyższej próbie

Złota moneta wykonana w próbie .9999. Najczystsza postać złota dostępna dla inwestorów. Doskonała jakość bicia, szereg udoskonaleń, takich jak mikrograwer, powoduje, że produkt Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej szczyci się tytułem najlepiej zabezpieczonej monety świata.
Złoty Kanadyjski Liść Klonowy jest prawnym środkiem płatniczym o nominale 50 dolarów kanadyjskich, jednak, jak w przypadku każdej monety bulionowej, jej realną wartość odzwierciedla masa kruszcu, z którego została wykonana. Kanadyjska Mennica bije tę monetę od 1979 roku i przez wiele lat nie było dla niej konkurencji pod względem czystości, ponieważ złoty Krugerrand jest wykonywany w niższej próbie. Austria natomiast nie wybijała swojego Filharmonika do 1989 roku, a Stany Zjednoczone nie produkowały Bizona aż do roku 2006.

Krugerrand – najtrwalsze złoto bulionowe na świecie

Złota moneta Krugerrand to najpopularniejsza, a także najstarsza na świecie złota moneta bulionowa. Wybijana nieprzerwanie od 1967 roku, jest rozpoznawana natychmiast w każdym kraju. To moneta o próbie .916, gdzie domieszkę do stopu stanowi miedź, która nadaje złotym Krugerrandom charakterystyczne czerwone zabarwienie. Dodanie miedzi do miękkiego i plastycznego złota powoduje, że moneta ta jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i jest jedną z najtrwalszych form inwestowania w złoto bulionowe. Niektórzy twierdzą, że nie jest tak szczegółowa i piękna jak inne egzemplarze, jednak sam fakt, że 1-uncjowego Krugerranda sprzedano więcej niż wszystkich innym monet razem wziętych, powoduje, że jako inwestycja sprawdzi się on doskonale.

Wiedeński Filharmonik – arcydzieło wśród monet

Złoty Wiedeński Filharmonik jest prawdziwym arcydziełem wśród monet bulionowych. Największa średnica spośród wszystkich jednouncjowych monet (37 mm) czyni z niej prawdziwe dzieło sztuki, jak również doskonałe narzędzie inwestycyjne. Monetę wykonuje się w próbie .999, co oznacza, że jest to czyste złoto. Na awersie znajdują się słynne organy Filharmonii Wiedeńskiej, a na rewersie instrumenty muzyczne. To jedyna złota moneta wyemitowana w walucie euro. Zadebiutowała w roku 1989 jako hołd dla Wiedeńskiej Orkiestry Filharmonicznej i jest dostępna w rozmiarach od 1 do 1/25 uncji. Monety datowane przed 2002 rokiem mają nominały szylingów. Jest to europejska alternatywa dla pozostałych wyżej wymienionych złotych monet bulionowych, przez wielu uznana za najpiękniejszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here