Praca w Gdańsku Kierowca C+E vs. kierowca kat. C

Pracę w Gdańsku znajdą zarówno kierowcy C+E oraz C. Pracodawcy szukają osób do realizacji zleceń krajowych oraz międzynarodowych. Wysokie zarobki, atrakcyjne warunki oraz dodatkowe świadczenia mają przyciągnąć nowych kandydatów, których wciąż brakuje na rynku pracy.

Jak zostać kierowcą zawodowym? Prawo jazdy odpowiedniej kategorii to podstawa. Ważny jest również kurs potwierdzający wiedzę i umiejętności pozwalające na przewóz towarów. Część firm decyduje się na dofinansowanie rozwoju pracowników podczas niezbędnych kursów albo szkoleń.

Do czego uprawnienia prawo jazdy kat. C?

Pracę kierowcy kat. C mogą wykonywać osoby, które ukończyły 21 lat, posiadają prawo jazdy kat. B i otrzymają kat. C. Uprawnienia pozwalają na kierowanie pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t (oprócz autobusu) oraz zespołem pojazdów składającym się z powyższego samochodu oraz przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg.

Sprawdź: Praca dla kierowcy w Gdańsku – oferty pracy z serwisu ogloszenia.trojmiasto.pl

 Prawo jazdy kat. C –  ile godzin?

Kurs na kierowcę kat. C składa się z części teoretycznej (20 godzin) oraz praktycznej (30 godzin) – na placu manewrowym i w terenie.

Podczas części teoretycznej przyszły kierowca zdobywa wiedzę na temat ogólnych zasad ruchu drogowego oraz zasad prowadzenia pojazdu dopuszczalnego w kat. C., a także technik prawidłowego przewożenia towarów. Zajęcia praktyczne pozwalają wykorzystać i ćwiczyć wiedzę w praktyce.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. C?

Kurs prawa jazdy kat. C kosztuje zazwyczaj w granicach 3,7 – 4,3 tys. zł

Po zakończonym kursie należy zdać egzamin państwowy również w części teoretycznej i praktycznej. Całkowity koszt egzaminu to 230 zł. Należy również doliczyć koszty wydania dokumentu – 100,50 zł oraz badań lekarskich – około 300 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. C

Czym się różni prawo jazdy C od C+E?

Prawo jazdy C+E umożliwia kierowanie zespołem pojazdów składającym się z auta z kat. C oraz przyczepy. Kurs w ośrodku szkoleniowym trwa minimum 45 godzin – 20 godzin zajęcia teoretyczne, 25 – zajęcia praktyczne.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E? Egzamin składa się wyłącznie z części praktycznej, podczas której weryfikowane są umiejętności wykonania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.

Koszt egzaminu państwowego to 245 zł.

Ile kosztuje zostanie kierowca zawodowym?

Kierowca zawodowy musi posiadać prawo jazdy kat. C albo C+E, a żeby podejść do kursów niezbędne jest prawo jazdy kat. B. Zarówno koszt kat. C, jak i C+E to średnio od 3,7 do 4,3 tys. zł. Łącznie za zdobycie uprawnień umożliwiających pracę jako kierowca pojazdu z przyczepą należy zapłacić minimum 8,4 tys. zł. Wiele ośrodków szkoleniowych oferuje pakiet kursów za niższą cenę – wciąż trzeba jednak przygotować ponad 7 tys. zł

Kierowca zawodowy potrzebuje również Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Cena kwalifikacji wstępnej przyspieszonej kształtuje się na poziomie ok. 2 – 3 tys. zł (dotyczy nowych kierowców), kwalifikacji wstępnej – ok. 5 tys. zł (dla kierowców, którzy nie ukończyli 21 roku życia). Szkoły przygotowują oferty uwzględniające kurs prawa jazdy oraz kwalifikacji wstępnej.

Do kosztów uzyskania uprawnień należy również doliczyć wydanie dokumentu (100,50 zł) oraz koszty badań lekarskich i psychologicznych – około 200 – 300 zł.

Łączny koszt inwestycji w kursy i egzaminy to ponad 10 tys. zł. Duża suma odstrasza wiele osób zainteresowanych pracą, a deficyt kadrowy na rynku powiększa się z roku na rok.

Oferty pracy – kierowca kat. C i C+E

Najwięcej ofert pracy w Gdańsku znajdą kierowcy kat. C+E. Pracodawcy szukają osób nie tylko do długich, międzynarodowych tras, ale również do transportu towarów na rynku krajowym i lokalnym. Wśród ogłoszeń znaleźć można oferty z konkretnym, atrakcyjnym wynagrodzeniem, na które wpływa system pracy, rodzaj kontraktu czy doświadczenie.

Rywalizację firm transportowych o kierowców doskonale widać w ogłoszeniach Portalu Trojmiasto.pl. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło napisać cokolwiek, by rozdzwoniły się telefony, a teraz pracodawcy muszą przedstawiać konkretne warunki, przede wszystkim finansowe. Ogłoszenia z proponowanymi zarobkami 9 tys. zł miesięcznie nie są już rzadkością – mówi Michał Sielski z portalu Trojmiasto.pl.

 Oferty pracy - kierowca kat. C i C+E zarobki

W 2021 roku najwięcej kierowców w Polsce (44,5 proc.) pracowało w systemie od poniedziałku do piątku – wynika z raportu zrealizowanego przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Mediana zarobków na stanowisku wyniosła 6 tys. zł netto.

Kierowcy pracujący w trybie cztery tygodnie w trasie, jeden tydzień w domu mogli liczyć na najwyższe wynagrodzenia. Według danych przedstawionych w raporcie mediana zarobków niewielkiej grupy kierowców (2,1 proc.) wynosi 8 tys. zł. Nieco niższe zarobki dotyczą systemu trzy tygodnie w pracy, jeden wolny – media wyniosła 7,5 tys. zł, a pracę wykonywało 9,5 proc. badanych kierowców.

Sprawdź: Ogłoszenia i oferty pracy w Trójmieście

Kierowcy kat. C w Gdańsku również mogą liczyć na atrakcyjne warunki i zarobki. Pracodawcy szukają osób do realizacji transportów na terenie Trójmiasta oraz okolic, a praca odbywa się od poniedziałku do piątku, często w standardowych godzinach, np. 8-16. Kierowcy kat. C w Gdańsku zarabiają około 4,5 – 6 tys. zł netto. Otrzymują również benefity i stabilną formę zatrudnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here