wyjazd do pracy za granicę

Praca za granicą w obecnych czasach stała się alternatywą dla osób, które z jednej strony chcą zarobić szybciej i więcej niż w Polsce, oraz dla tych, którzy mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia na rodzimym rynku pracy – często też jest to jedyna możliwość pracy. 

Planując wyjazd zarobkowy do pracy za granicą bardzo często mamy dylematy dotyczące słuszności naszej decyzji, zastanawiamy się, czy będzie to wyjazd rzeczywiście dający nam solidne zatrudnienie i godziwe pieniądze, czy będzie bezpieczny ze względu na zamieszkanie w obcym kraju i wynagrodzenie, jakie oferują nam pracodawcy. 

Jeśli podjęliśmy decyzję o wyjeździe, to na co zwrócić uwagę przeglądając oferty pracy, co zrobić, byśmy nie byli rozczarowani po przyjeździe na miejsce i w jaki sposób maksymalnie się zabezpieczyć przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami czyhającymi w obcym kraju – o tym przeczytasz poniżej!

Jak szukać pracy za granicą

Poszukiwanie pracy za granicą tylko z pozoru wydaje się łatwe – przegląda się listę ofert pracy, wybiera najodpowiedniejszą i wyjeżdża…

Rzeczywistość jednak jest nieco inna, bardziej skomplikowana.

Owszem, proces rozpoczyna się od przeglądu ofert pracy, ale trzeba to zrobić rozważnie. gdyż każde niedopatrzenie, błąd może w późniejszym okresie skutkować nieprzyjemnymi sytuacjami, o których można usłyszeć od osób wyjeżdżających za granicę do pracy.

Od czego zacząć, by znaleźć wymarzoną pracę za granicą

szukanie ofert pracy za granicą

  • przegląd ofert pracy – przeglądamy oferty pod względem naszych oczekiwań dostosowanych do naszych umiejętności: wykształcenia, praktycznych umiejętności, znajomości języka, oczekiwań wobec przyszłego pracodawcy, świadczeń jakie możemy uzyskać. 
  • wybór oferty pracy – wybieramy kilka najbardziej odpowiadających nam ofert i znów analizujemy, co nas do nich przyciągnęło. Z całą pewnością znajdziemy lepsze
    i nieco gorsze, różniące się między sobą takimi czynnikami jak: wysokość zarobków, warunki pracy, wymagania wobec nas i wobec pracodawcy, odległość, jaką musimy przebyć, żeby dojechać do pracy z Polski i wiele innych;
  • kontakt z pracodawcą – na tym etapie dobrą decyzją jest kontakt z pracodawcą – przez formularz kontaktowy, bądź bezpośrednio, jeśli oferta zawiera dane pracodawcy. To ważny etap, gdyż dopiero po takim kontakcie zyskamy pewność, czy dane stanowisko jest jeszcze dostępne, czy oferowana jest legalna umowa ze wszystkimi pracowniczymi świadczeniami. Poznamy też oczekiwania pracodawcy względem nas i warunki zatrudnienia. Sprawdźmy też na tym etapie opinie o pracodawcy – z łatwością znajdziemy takie w internecie lub od osób, które pracowały lub tam obecnie pracują.
  • wysłanie CV;
  • poszukiwanie lokum – po rozmowie z przyszłym pracodawcą rozglądamy się za odpowiednim mieszkaniem – być może pracodawca posiada pracownicze pokoje
    a jeśli nie, to będziemy musieli we własnym zakresie poszukać odpowiedniego
    zakwaterowania niedaleko miejsca pracy.
  • przygotowanie dokumentów – wyjeżdżając za granicę będziemy potrzebować ważnych dokumentów, jak choćby dowód osobisty lub paszport, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, dokumenty wymagane przez pracodawcę określone w przesłanej ofercie. Pamiętajmy, że różne kraje mają różne wymagania – zdobądźmy wiedzę na temat danego kraju, jego przepisów prawnych, urzędowych, skarbowych, by nie wpaść w tarapaty i konflikt z prawem za granicą. 

Poszukiwanie pracy samodzielnie czy z pomocą agencji

Samodzielne poszukiwanie pracy jest trudne i wymaga dobrej znajomości rynku pracy, przepisów danego kraju oraz wysiłku włożonego w całą logistykę wyjazdu, dlatego też pośrednictwo pracy w Niemczech jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym na zaoszczędzenie czasu. 

Na terenie Unii Europejskiej istnieje wiele agencji pośrednictwa pracy, które pomagają przejść mozolny proces rekrutacji, podpowiedzą, gdzie i jakie stanowiska są warte naszej uwagi, w naszym imieniu porozumieją się z pracodawcą w celu określenia dogodnych dla obu stron warunków, pomogą w znalezieniu odpowiedniego lokum.

Sprawdźmy wybraną agencję, czy jest godna zaufania, tzn. od ilu lat działa na rynku pośrednictwa, czy posiada stosowne pozwolenia i certyfikaty uprawniające do tego typu pracy, jakie ma opinie i referencje.

Dobra agencja pośrednictwa pracy wyznaczy nam również opiekuna, z którym można się
w razie potrzeby będzie kontaktować – wspomoże w negocjacjach z pracodawcą,
w problemach mieszkaniowych, podatkowych szczególnie wtedy, kiedy nie znamy dobrze języka, lub spotka nas wypadek losowy.

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę

Jak zachować bezpieczeństwo i nie paść ofiarą oszustów podczas wyjazdu do pracy za granicą?

Oto garść ważnych wskazówek:

  • legalna praca na umowę – bez względu na to, czy samodzielnie znajdziemy pracę, czy za pośrednictwem agencji, wybierajmy tylko i wyłącznie takie oferty, które gwarantują legalną umowę o pracę podpisaną w agencji lub wcześniej, przed wyjazdem – uchroni nas to przed wieloma problemami i przykrymi niespodziankami;
  • kontakt z rodziną – przed wyjazdem poinformujmy bliskich i znajomych o naszym wyjeździe. Zgodnie z zaleceniami policji dobrze jest, jeśli kserokopię dowodu osobistego, prawa jazdy, pozwolenia o pracę, czy innych dokumentów ubezpieczeniowych, skserujemy i pozostawimy wraz z dokładnym adresem zamieszkania oraz telefonem zagranicznego pracodawcy. 

Policjanci sugerują też, by ustalić harmonogram i częstotliwość kontaktów, który w razie jakichkolwiek uchybień może uratować nam życie. O sytuacjach zagrożenia życia również należy pomyśleć i zabezpieczyć się przed nimi jak najlepiej;

  • ubezpieczenia – dobrze przed wyjazdem ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, chorób i zapewnić sobie pokrycie kosztów leczenia, gdyż może nas czekać niemiła niespodzianka w postaci wysokich rachunków za pobyt w szpitalu.

Dla kogo praca za granicą

Praca za granicą

Jeśli solidnie przygotujesz się do wyjazdu zarobkowego, może okazać się on strzałem w dziesiątkę. Co zyskujesz dzięki pracy za granicą?

  • dobre zarobki – to podstawowy warunek, gdyż po to właśnie wybierasz taki rodzaj
    i miejsce pracy, by zwiększyć swoje zarobki;
  • doświadczenie – wyjazd za granicę w celach zarobkowych to doskonały poligon doświadczalny – znalezienie się w obcym miejscu, porozumiewanie się w obcym języku, znajomość prawa lokalnego i dostosowanie się do niego bywa trudne, a zarazem fascynujące i warte przeżycia;
  • przygoda – tak, praca z dala od ojczyzny bywa prawdziwą przygodą, którą później wspomina się z rozrzewnieniem – prócz pracy mamy okazję spotkać innych, odmiennych kulturowo ludzi oraz Polaków mieszkających na stałe lub czasowo poza granicami kraju. Poznajemy kulturę danego kraju, nowe smaki i zwyczaje charakterystyczne dla danego regionu. 
  • rozwój nowych umiejętności – będąc w innym kraju, nauczysz się nowych umiejętności, niekoniecznie związanych z wykonywaną pracą. Z całą pewnością nauczysz się lub udoskonalić swoje kulinarne umiejętności, wykształcisz dobrą organizację i planowanie, potrzebne w nowym miejscu pracy i zamieszkania, gdyż musisz być ciągle skoncentrowany na celach, jakie chcesz osiągnąć i dzień po dniu realizować je.
  • wyszlifujesz język – wyjazd do pracy to doskonały sposób na szlifowanie języka – mieszkając i pracując z obcokrajowcami szybko nauczysz się płynnie porozumiewać.
  • międzynarodowe kontakty – dzięki pracy poza Polską zyskasz nowych znajomych, a tym samym nowe kontakty towarzyskie. 

Czy warto szukać pracy poza granicami

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każde rozwiązanie generuje zarówno wady, jak i zalety. 

Jeśli dobrze przygotujesz się do wyjazdu i znajdziesz odpowiednie miejsce dla siebie, to
z całą pewnością będziesz zadowolony. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, bądź czujny na każdym kroku. Prócz pracy zwiedzaj, sprawdzaj kulinarne nowinki, zdobywaj nowych przyjaciół i doświadczenie zawodowe a taka praca na długo pozostanie w Twojej pamięci jako wartościowa przygoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here