Program do korekty tekstu – dlaczego warto?

0
1043

Pisanie tekstów towarzyszy nam na co dzień. Wysyłanie maila, formalnego pisma, publikowanie opisu produktu na sprzedaż to tylko niektóre z sytuacji, w których liczy się poprawność językowa i gramatyczna. Aby upewnić się, że treść jest dobrej jakości, możesz wykorzystać automatyczny korektor błędów. Jak to działa? Czy naprawdę warto?

Spis Treści

Poprawność językowa – dlaczego warto na nią zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy nie, warto zwracać uwagę na jakość prowadzonej korespondencji czy publikacji treści. W życiu codziennym często musimy wystawić nasz przedmiot na sprzedaż, napisać maila z reklamacją czy też pytanie do sklepu. Sporządzamy CV i inne dokumenty formalne, odnosimy się do spraw urzędowych, a to jeszcze nie wszystko. 

Ze względu na to, że wiele czynności możemy wykonywać przez internet, znacznie łatwiej jest się komunikować. Warto jednak zwracać uwagę na jakość przekazu, niezależnie od jego formy i celu. Wszechobecne błędy językowe, np. w social mediach, mogą nam po prostu utkwić w pamięci i nieświadomie sami je popełniać w przyszłości. Często też z pośpiechu pominiemy znak interpunkcyjny czy zapomnimy o poprawnym szyku zdania, które wyłapałby korektor błędów. Trzeba też wspomnieć, że w przypadku pisania treści, szczególnie formalnej, warto pokazać ją osobie trzeciej. Dodatkowa para oczu może wyłapać błędy, których sami nie dostrzegliśmy. Nasuwa się jednak pytanie, jak to zrobić i jak sobie ułatwić pracę?

Czym jest automatyczny korektor błędów?

W sieci nie brakuje programów, które działają jak automatyczny korektor błędów https://turbotlumaczenia.pl/blog/jakie-sa-programy-do-korekty-tekstu-poznaj-top-7-rozwiazan/. Większość edytorów tekstów także ma wbudowaną funkcję poprawiania literówek, źle postawionych przecinków czy drobnych potknięć językowych. Żadna z tych metod nie jest jednak w 100% skuteczna. Programy działają automatycznie, dlatego ich rola jest znacznie ograniczona. Można je traktować jako wskazówkę. 

Automatyczny korektor błędów na pewno przyda się przy nieformalnych tekstach, ale jeśli masz do sprawdzenia opisy produktów, kategorii, artykuł blogowy, prezentację dla nowego kontrahenta czy inne teksty firmowe, warto przyjrzeć się im jeszcze bliżej. Oczywiście oddanie ich w ręce osoby trzeciej (np. kogoś bliskiego czy pracownika) jest jakimś rozwiązaniem. Istnieją jednak biura online, w których pracuje korektor błędów zajmujący się tym zawodowo. 

Program czy korektor błędów? Jak sprawdzić tekst?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, programy do sprawdzania tekstów są wszechstronne, proste w obsłudze, jednak ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Przy bardziej skomplikowanych dokumentach, wyrażeniach technicznych i branżowych, tego typu automatyczny korektor błędów może sobie nie poradzić. Lepiej sprawdzi się do codziennej korespondencji lub jako wtyczka w przeglądarce internetowej, która podkreśla potknięcia językowe przypadkiem zastosowane np. w mediach społecznościowych. 

Profesjonalny korektor błędów to osoba doświadczona, która ma styczność z wieloma tekstami na co dzień. Jeśli zdecydujesz się np. na usługi turbotlumaczenia.pl możesz trafić też na pracownika, któremu nie straszne są branże logistyczne, medyczne czy marketingowe. Przygotowanie takiego tekstu do zlecenia jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić formularz, opłacić zamówienie, a następnie czekać na sprawdzoną treść, która trafi na Twoją skrzynkę mailową. Korektor błędów w postaci doświadczonego człowieka to gwarancja wysokiej jakości treści, która może wpłynąć na Twój wizerunek, nie tylko w pracy. Profesjonalni korektorzy znajdują się tutaj: https://turbotlumaczenia.pl/

Może Cię również zainteresować: Jak i gdzie zlecać tłumaczenia dokumentów przez internet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here