Transport towarów z Chin

Organizacja transportu towarów z Chin wbrew pozorom nie jest tak skomplikowana, jak mogłaby się wydawać. Potwierdza to choćby fakt, jak wiele osób decyduje się na importowanie towarów z Państwa Środka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dobrze zaplanować transport z Chin do Polski, zapraszamy do lektury!

Spis Treści

Transport towarów z Chin – czy się opłaca?

Transport z Chin do Polski w zdecydowanej większości przypadków jest bardzo opłacalny. Do wyboru masz bowiem różnorodne metody transportu, dzięki czemu dopasujesz je do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Tak, by przesyłka towarów z Chin była dla Ciebie korzystna pod względem finansowym. Najpopularniejsze metody transportu to transport kolejowy, morski oraz lotniczy. Różni je czas dostarczenia towarów oraz koszt przewozu. Jeśli interesują Cię te szczegóły, przeczytasz o nich poniżej.

Transport towaru z Chin do Polski – kolejowy, morski czy lotniczy?

Transport lotniczy z Chin – jego największą zaletą jest z bez wątpienia czas, w jakim towary dostarczane są z Chin do Polski, ponieważ wynosi on zaledwie 5-7 dni. Ta metoda transportu sprawdzi się do przesyłu produktów o krótkim terminie ważności oraz kosztownych towarów. Drogą powietrzną warto również transportować próbki, które dzięki temu w bardzo krótkim czasie mogą dotrzeć z Chin do Polski. Niestety, transport lotniczy jest stosunkowo drogi, dlatego przewożenie ładunków samolotem opłaca się najbardziej w przypadku towarów, które szybko się psują i są bardzo drogich, a więc takich, na których jest duże przebicie cenowe.

Transport morski z Chin – sprawdzi się do wysyłki niemal każdego towaru w bardzo przystępnej cenie. Dotyczy to drobnicy, przedmiotów wymagających specjalistycznych warunków przewozu, a także towarów ponadgabarytowych. Warto również dodać, że transport morski umożliwia przewóz materiałów niebezpiecznych. Ładunki przewożone są popularnymi kontenerami o wielkości 20 i 40 stóp. Czas oczekiwania na towar wynosi około 30-35 dni.

Transport kolejowy z Chin – warto zacząć od tego, że pociągi z Chin przyjeżdżają do Polski w około dwa tygodnie, co oznacza, że jest to szybsza metoda transportu od transportu morskiego. Jeśli zaś chodzi o ceny, są one nieco wyższe niż w przypadku transportu morskiego. Co ważne, na ostateczny koszt transportu wpływa nie tylko ilość przewożonych towarów, ale również wielkość kontenera.

Transport towarów z Chin – dokumenty

Jakie dokumenty są niezbędne w transporcie towarów z Chin do Polski? Zaliczamy do nich:

  • fakturę handlową,
  • list przewozowy,
  • konosament,
  • świadectwo pochodzenia,
  • pozwolenie CITES,
  • deklarację importu,
  • certyfikat CE,
  • dokument SAD,
  • certyfikat fumigacji.

Transport towarów z Chin do Polski – opłaty

Główną opłatą, o której musisz pamiętać, organizując transport towarów z Chin do Polski, jest opłata celna, którą uiszcza się za przewóz towarów przez granicę celną. Stawki celne na towary z Chin najczęściej zamykają się w przedziale od 0% do 15%. Niskimi stawkami celnymi obłożone są produkty niezbędne oraz te, które zaspokajają podstawowe potrzeby. Wysokie cło obowiązuje zaś na towary z branż konkurencyjnych do produkcji krajowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here