mieszkanie w stanie surowym

Decyzja o zakupie mieszkania to duży krok w życiu każdego człowieka. Zanim ją podejmiemy, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czego oczekujemy od naszych przyszłych czterech kątów, a także w jakim stanie chcemy je nabyć. Na rynku deweloperskim rozróżnianych jest kilka etapów budowy mieszkań. Jakie zalety zakupu mieszkania w stanie surowym można osiągnąć? Podpowiadamy.

Spis Treści

Czym jest stan surowy?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego mieszkania, warto jest zapoznać się z budowlaną nomenklaturą. Na początku warto jest wyjaśnić, czym jest stan surowy mieszkania. Dzielimy go na dwa etapy: otwarty oraz zamknięty.

Wzniesienie budynku do stanu surowego poprzedza ,,stan zerowy”. Wykonuje się go od poziomu gruntu, którym w projektach architektoniczno-budowlanych określa się poziom podłogi na parterze. Z tego też powodu poziom podłogi w piwnicy jest zaznaczany znakiem minusa, a stropy kondygnacji naziemnych znakiem plusa.

Kiedy mówimy o stanie surowym otwartym?

Gdy stan zerowy otrzymuje ściany, strop, schody oraz dach, wtedy można mówić o stanie surowym otwartym. W przypadku mieszkań ściany są zazwyczaj dwuwarstwowe. Oznacza to, że na etapie stanu surowego otwartego wykonuje się jedynie ich warstwy nośne, czyli mury. Ocieplenie wykonywane jest nieco później.

Mniej skomplikowaną kwestią jest dach oraz okna dachowe. To od zapisów w umowie zależy, w stanie surowym dach od razu zostanie pokryty materiałem docelowym, czy strop zostanie zabezpieczony pokryciem z papy, płyt lub desek. Okna dachowe montowane są na dwa sposoby. Pierwszym z nich montaż okien na pokryciu ostatecznym, natomiast druga praktyka to umieszczanie ich w terminie późniejszym, aby nie stały się łatwym łupem dla złodziei.

Stan surowy zamknięty mieszkania

Sprawa z kolejnym etapem budowy, czyli ze stanem surowym zamkniętym jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy tylko zamontować okna i drzwi wejściowe. W przypadku mieszkań mogą to być również drzwi tarasowe bądź balkonowe. Konieczne jest także wyposażenie takiego balkonu w barierki lub inną formę zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Murowane są także ścianki działowe, a także wszelkiego rodzaju izolacje i szlichty podłogowe. Jeżeli mieszkanie osiąga status stanu surowego zamkniętego oznacza to, że zakończono w nim wszystkie, wymagane prace konstrukcyjne. W dalszym etapie można zająć się już wyborem podłóg, kolorów ścian czy mebli.

Zalety zakupu mieszkania w stanie surowym otwartym

Mieszkanie w stanie surowym otwartym może mieć wiele zalet, w przypadku zakupu go na tym etapie. Po pierwsze, można decydować o wyborze sprzętów i pozostałego wyposażenia. Bardzo często wstępne ustalenia z usługodawcą często uwzględniają tylko wybór produktów z zaprzyjaźnionych firm. W tym przypadku możliwa jest jednak modyfikacja, ponieważ nie wszystkim klientom muszą odpowiadać konkretne produkty.

Zakup takiego lokum daje również więcej czasu na zastanowienie się, jak je wykończyć i zaaranżować. Podczas wczesnych etapów budowy można dokładnie rozejrzeć się po wnętrzach i na podstawie poczynionych przez budowlańców postępów, można bez pośpiechu planować wielkość czy lokowanie pomieszczeń.

Równie często zastanawiamy się, jak tak naprawdę będą wyglądać pomieszczenia, które zostały uwzględnione w projekcie. Dopiero w momencie powstawania konkretnych pokoi można łatwiej określić, w jakiej stylistyce chcemy utrzymać wystrój każdego wnętrza. Ważnym względem jest tutaj chociażby nasłonecznienie każdego pokoju.

Dzięki budowie mieszkania do stanu surowego otwartego oszczędzamy też więcej pieniędzy. Jest to niewątpliwie duża inwestycja, która wymaga nakładu gotówki, którą trzeba uzbierać w możliwe jak najkrótszym czasie. Bardzo często zdarza się, że zostajemy bez odłożonej kwoty na koncie bankowym bądź lokacie. Stan surowy otwarty nie musi być wykańczany natychmiastowo. Daje to możliwość ponownego zgromadzenia potrzebnych pieniędzy.

Stanu surowy zamknięty – dostosowanie warunków umowy do własnych potrzeb

Inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy zakupić mieszkanie w stanie surowym, lecz już zamkniętym. Gdy budynek mieszkalny przyjmuje status stanu surowego zamkniętego, mieszkanie powinno posiadać zadaszenie, które przewidziane jest w projekcie. Szczegółowe prace, jak ocieplanie go czy wykonanie podbitki dachowej, ustala się jednak indywidualnie z wykonawcą.

Przed zakupem docelowego mieszkania można wynegocjować korzystniejszą cenę, czy warunki, na jakich nam zależy. W wielu przypadkach wystarczy przedstawić uściślenia na rozmowie wstępnej, zanim zostanie podpisana umowa. Pracownicy zawsze starają się dostosować warunki tak, aby satysfakcja klienta była jak największa.

Ochrona antywłamaniowa stanu surowego zamkniętego

Stan surowy pozwala także na zabezpieczenie mieszkania przed ewentualnymi włamaniami i kradzieżami. Drzwi wejściowe, które zamyka się na klucz oraz szczelne okna są niezwykle istotnymi elementami, które zapewniają podstawowe bezpieczeństwo wnętrza naszych czterech kątów.

Zakup takiego mieszkania daje również pewność, że nieproszeni goście, jak osoby bezdomne czy głośna młodzież, nie dostaną się na klatkę. Ona również jest odpowiednio zabezpieczana, aby każde z lokum, które znajduje się w blokowym pionie, było odpowiednio chronione.

Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Na warunki atmosferyczne nikt nie ma wpływu, dlatego warto jest rozważyć zakup mieszkania w stanie surowym. Opady deszczu, śniegu, czy nawet gradu oraz wichur mogą uszkodzić konstrukcję nie zadaszoną. Wilgoć, która może powstać po niekorzystnych działaniach środowiska naturalnego mogą również spowalniać lub wręcz blokować realizację dalszych etapów prac. Przez to oddanie budynku do użytku mieszkańców można znacznie się przesunąć, zwłaszcza, jeśli zaplanowano jest na okres jesienny bądź zimowy.

Kiedy mieszkanie osiągnie już stan surowy zamknięty nie ma potrzeby przesuwania bądź przerywania harmonogramu prac. Zabezpieczanie budynku folią również spowalnia inne obowiązki. Z tego też powodu warto wybrać zamknięty stan danego lokum.

Koszty wykończenia mieszkania rozłożona w czasie

Gdy mieszkanie uzyska status stanu surowego, można zacząć planować wykończenie i aranżację nowo nabytej przestrzeni. Co jest bardzo istotne, od tego momentu można już pracować stopniowo. Nie jesteśmy już bowiem związani żadną umową, która obowiązywałaby nas do ewentualnych spłat rat czy wpłacania zaliczek. Wykańczanie mieszkania możemy przeprowadzać w czasie, na jaki pozwalają nam nasze aktualne możliwości finansowe.

Nie jest potrzebne pełne urządzanie mieszkania, aby się do niego wprowadzić. Wystarczą sprzęty podstawowego użycia, z których korzysta się na co dzień. Aby jednak usprawnić proces przeprowadzki, warto jest zasięgnąć po pożyczkę. Pozwoli ona w swobodny sposób zarządzać pieniędzmi, które w momencie wykańczania mieszkania są niezwykle potrzebne. Wszelkie informacje można sprawdzić na stronie https://www.bankier.pl/smart. Dzięki bezpłatnej porównywarce można w prosty i szybki sposób zapoznać się z wieloma ofertami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here