Senior Java Developer

Nazewnictwo stanowisk wśród programistów jest zwykle dość arbitralne, ale najczęściej Senior Java Developer to najwyższe z nich. Czym różni się od Juniora i Specjalisty? Czy te różnice sprowadzają się tylko do doświadczenia, czy to coś bardziej złożonego?

Spis Treści

Czym się różni Junior od Seniora?

Praca Senior Java Developer to zdecydowanie bardziej wymagające stanowisko od juniorskiego. Oczywiście, że na podstawowym poziomie wiele obowiązków będzie się pokrywało, natomiast różnice są bardzo wyraźne, bo Senior – w przeciwieństwie nie tylko do Juniora, ale i Specjalisty – jest nie tylko profesjonalistą, jeśli chodzi o samo programowanie, ale także odnajduje się w zarządzaniu zespołem, potrafi koordynować pracę grupy programistów i analitycznie oceniać wyniki.

Senior Java Developer: bardziej mentor niż programista

W wielu firmach na stanowisku Senior Java Developera obsadza się nie tylko znakomitych programistów, ale te osoby, które swoją wiedzę i doświadczenie potrafią przekazać dalej. To dlatego, że oczekuje się od nich, iż poza sprawną koordynacją pracy zespołu, będą również pomagać mniej doświadczonym programistom i uczyć ich rozwiązywania najbardziej złożonych problemów. Tym samym Senior Java Developer nieco mniej czasu poświęca na osobiste programowanie, za to więcej na mentoring i sprawowanie kontroli nad przebiegiem procesów. Nadal oczywiście jego wsparcie jest niezastąpione przy tworzeniu najbardziej złożonych funkcji czy integracji, jednak te zadania, które mogą wykonywać Juniorzy czy Specjaliści, zwykle się z Seniora zdejmuje.

Dlaczego to tak wyczekiwany awans?

Nie chodzi tylko o to, że Senior Java Developer zarabia więcej od mniej doświadczonych kolegów – to jest oczywiste i ma się rozumieć, że samo w sobie działa motywująco, jednak bardzo często dopiero na tym etapie można w pełni rozwinąć swoje umiejętności i wykorzystać je do stworzenia naprawdę niezwykłych aplikacji. Jest to też na tyle zaawansowany poziom, że można już niemal rutynowo posługiwać się też innymi językami programowania. Sama składnia to oczywiście rzecz do nauczenia, ale pewnej elastyczności, wszechstronności i umiejętności analitycznego analizowania projektów trzeba się uczyć długo. Kiedy zaś już się te umiejętności ma – a to w przypadku Seniora nie podlega dyskusji – można sprawniej poruszać się w świecie zagadnień innych niż tylko Java.

Czy to ścieżka awansu dla wszystkich? Nie – żeby zostać Seniorem, trzeba nie tylko zapału i talentu, ale też olbrzymiego nakładu pracy, ponieważ nie jest to wyłącznie kwestia zdobycia X lat doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here