metody inwestowania w nieruchomości

Branża nieruchomości przyciąga coraz więcej osób, które chciałyby na nim zarabiać. Bez wątpienia spore zainteresowanie wynika z często powtarzanej opinii, że branża lokalowa to bardzo bezpieczny pomysł na biznes. Czy tak jest naprawdę? Jak i w jaki sposób zacząć inwestować w nieruchomości

Spis Treści

Rynek, który przetrwa wszystko?

Na całym świecie przez wiele lat dominowało przekonanie o tym, że branża nieruchomości jest tak dobrze uregulowana przez administrację państwową, że jest w pełni odporna na kryzysy i zawirowania. Czy tak jest naprawdę? W Polskich realiach – owszem. Przynajmniej na razie.

Warto pamiętać o tym, że spora część z mechanizmów regulacyjnych i zabezpieczających pojawiła się w Europie dopiero po roku 2008, a więc po kryzysie, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy rząd nie dopilnował wprowadzenia wielu ważnych regulacji, co skutkowało krachem, który mocno odbił się także na gospodarce Starego Kontynentu.

Kolejne lata to właściwie ciągnące się pasmo wzrostów. Z roku na rok w Polsce oddaje się ponad dwieście tysięcy mieszkań, a rynek wciąż wykazuje bardzo dużą chłonność. Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje około dwóch milionów mieszkań. Niemal 45% Polaków w wieku 25-34 lat wciąż mieszka z rodzicami. Widać więc dość wyraźnie, że inwestorzy na rynku nieruchomości mają ogromne pole do działania.

Sprawdź ofertę kredytu hipotecznego banku PKO BP: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/

Jak wynajmować lokale mieszkalne?

Wbrew obiegowej opinii, zakup lokalu mieszkaniowego na wynajem nie gwarantuje ogromnego sukcesu i imponującej stopy zwrotu inwestycji. Aby zacząć zarabiać, warto wcześniej zapisać się na szkolenie, gdzie poznamy wiele kwestii związanych z tym rynkiem, o których nawet nie mieliśmy pojęcia.

Co więcej, dobre szkolenie może nie tylko pomóc w zwiększeniu dochodów, ale uchroni nas też przed problemami natury formalno-prawnej. Prawo w Polsce wciąż w wielu obszarach wymaga doprecyzowania, a tak czułe kwestie, jak wynajem mieszkania nie zostawiają miejsca na ryzyko.

-Zdobycie wiedzy na temat budowania zdolności kredytowej i kupienia pierwszych mieszkań pod wynajem to pierwszy krok, od którego należy zacząć swoją przygodę. Kupione nieruchomości na kredyt teraz będą cieszyć w pełni za 20 lat, natomiast jeżeli nie zrobimy tego w tym momencie – nie będą nas cieszyć wcale.

Kawalerka, którą kupiłem w 2017 roku na kredyt, kosztowała mnie niecałe 200.000 zł. Dzisiaj nie sprzedałbym jej taniej niż 250.000 zł – mówi Paweł Albrecht, założyciel Albrecht International, który na inwestowaniu w nieruchomości.

Najciekawsze rodzaje inwestycji w nieruchomości

Przed pandemią w dużych miastach sprawdzał się wynajem krótkoterminowy. COVID-19 mocno przebudował ten segment rynku i dziś trudno przewidzieć, czy i kiedy ten rodzaj najmu znów będzie zapewniał tak wysoką rentowność, jak jeszcze w 2019 roku.

W tym modelu najmu dużą rolę odgrywa możliwie jak najwyższy standard wykończeń. Rekompensuje to odpowiednio wysoka cena za nocleg, jednak powinna być ona tak wyważona, aby mogła konkurować na przykład z pobliskimi hotelami.

Jedną z najpopularniejszych metod zarabiania na rynku nieruchomości od wielu lat pozostaje wynajem długoterminowy. Korzystają z niego zarówno pary, które nie mają odpowiedniej kwoty wkładu własnego do swojego mieszkania, jak i studenci czy pracownicy, którzy nie chcą dojeżdżać do pracy.

W przeciwieństwie do najmu krótkoterminowego zapewnia on stały, stabilny dochód dla inwestora. W Polsce dużą popularnością cieszą się tradycyjne mieszkania z dwoma pokojami, które według różnych szacunków stanowią około 40% ofert w tym modelu wynajmu. Wspólnym mianownikiem wynajmu krótko i długoterminowego powinna być atrakcyjna lokalizacja mieszkania.

Niedocenianym, a niezwykle dochodowym rodzajem inwestowania w nieruchomości jest rynek kwater pracowniczych. Zapewnia on wysoką stopę zwrotu przy niewielkim wkładzie własnym. Pośrednicy na rynku pracy poszukują zwłaszcza domów, gdzie jednocześnie można zakwaterować 20 lub 30 pracowników z tej samej firmy. Cena zbliżona do 500 złotych za jedną zakwaterowaną osobę nie dziwi tutaj nikogo.

Pokazuje to dość dobrze, że niezwykle ciekawym pomysłem na rozwój swojego biznesu może być zakup lub podnajem starego domu pod miastem i zaadoptowanie go na kwatery dla pracowników. Jak pokazał COVID-19, ten model prowadzenia biznesu okazał się bardzo odporny na obostrzenia i zapewnił wielu inwestorom taki sam zysk jak przed pandemią.

Artykuł zawiera link płatny do strony partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here