W co inwestować w 2022

Każdy, kto dysponuje wolną gotówką prędzej czy później myśli o jej zainwestowaniu. Podejście takie jest zresztą jak najbardziej słuszne, gdyż leżące na koncie pieniądze praktycznie zawsze tracą na wartości, a mogą przecież zarabiać. Aby jednak uzyskać ten drugi efekt, koniecznie trzeba wiedzieć, w co najlepiej inwestować w danej chwili. Czy rok 2022 jest dobrą chwilą na tego typu działania? Sprawdźmy!

Spis Treści

Inwestycje w 2022 roku – jakie mamy możliwości?

Niektórzy mówią, że zawsze jest dobry czas na inwestycje. W teorii jest w takim stwierdzeniu nieco racji. Jednak z drugiej strony, bywają okresy, w których okoliczności szczególnie sprzyjają, czy nawet zmuszają do tego rodzaju kroków. Zdaniem wielu, rok 2021 i 2022 to czas, w którym lokowanie posiadanych pieniędzy jest szczególnie ważne. Wynika to z kilku przyczyn, z których najważniejsza to na pewno stale rosnąca inflacja, która już do wielu miesięcy przekracza cele założone przez Narodowy Bank Polski. Co przy tym ważne, mimo zabiegów czynionych przez bank centralny i rząd większość analityków przewiduje utrzymanie wysokiego wzrostu cen lub też nawet pogłębienie tego trendu. Dlatego inwestowanie jest konieczne, jeśli nie chcemy zaakceptować spadku wartości posiadanych rezerw finansowych. A w co można inwestować?

  • Papiery wartościowe – są one na pewno ciekawą opcją skierowaną do osób liczących na zyski. Jednak w obecnej sytuacji gospodarczej ryzyko tego typu inwestycji jest jeszcze wyższe, niż normalnie. Na pewno więc nie sprawdzą się one, jako zabezpieczenie kapitału.
  • Surowce – ci, którzy przewidzieli wzrost cen ropy i gazu w 2022 roku na pewno są bardzo zadowoleni. Jednak i w tym przypadku ryzyko inwestycji jest spore. Co nie mniej ważne, mimo, że inwestycje w surowce dotyczą z reguły realnych materiałów, to nie da się ich w zasadzie przechować czy traktować jako zabezpieczenie.
  • Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie – to w teorii bardzo atrakcyjna forma inwestycji, która może stanowić zarówno zabezpieczenie, jak i sposób na spory zysk. Jednak postawienie na nie wymaga sporej wiedzy i szczęścia. Korzystna odsprzedaż w tym przypadku także nie jest łatwa i zależna od koniunktury.

Jak więc widać, możliwości inwestycyjnych jest kilka, jednak wiążą się one ze sporym ryzykiem, które w obecnej, niepewnej sytuacji jest trudniejsze do zaakceptowania.

Inwestycje w metale szlachetne w 2022 roku – dlaczego są tak polecane?

Poszukując idealnego sposoby na inwestowanie w 2022, warto sięgnąć po rozwiązania jak najpewniejsze. Wydaje się, że najlepszym spośród nich jest postawienie na metale szlachetne, a zwłaszcza – złoto.

Inwestycje w złoto – czy faktycznie bezpieczna przystań?

Inwestowanie w złoto polecane jest przez wielu specjalistów i na pewno nie ma w tym nic dziwnego. Przede wszystkim metal ten jest bardzo bezpieczny – jego wartość uznawana jest na całym świecie i w perspektywie długoterminowej praktycznie cały czas rośnie. Co więcej, złoto można nabyć w postaci fizycznej, którą bez trudu można przechowywać w domu. Problemem nie powinna być też jego sprzedaż – obecnie dostępny jest nawet bezpieczny skup złota online.

Inwestycje w diamenty – czy to ciekawa alternatywa?

Mimo że diamenty nie są metalem szlachetnym, to często zestawiane są łącznie – jeśli chodzi o inwestycje. Wynika to z faktu, że podobnie jak w przypadku złota, cena diamentów zawsze będzie wysoka, a ich wartość uznawana jest praktycznie na całym świecie. Dzięki temu są one bezpieczną przystanią, idealną do zabezpieczania kapitału. Jedyną wadą w tym przypadku jest słabo rozwinięty rynek handlu diamentami w Polsce, co utrudnia sprzedaż oraz brak jednolitych cen – co wynika z unikatowości tych kamieni szlachetnych.

Inwestycje w złoto czy srebro – co się bardziej opłaca?

Mówiąc o inwestycjach w metale szlachetne, warto też zwrócić uwagę na inne materiały – jak srebro, pallad czy platyna. Lokowanie w nich kapitału może być także rozsądnym rozwiązaniem, choć zdaniem wielu jest to opcja przeznaczona dla osób, chcących zarobić na spekulacji.

W 2022 roku na pewno warto inwestować, by uchronić się przed działaniem wysokiej inflacji i zabezpieczyć swoje zasoby finansowe. Dla osób poszukujących bezpieczeństwa najlepszą opcją będzie na pewno złoto. W tym miejscu warto też wspomnieć, że jego ceny skupu są obecnie bardzo wysokie, co skłaniać też może do sprzedaży – korzystnej dla osób liczących na zarobek i potrzebujących żywej gotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here