Wirtualna asystentka

Wirtualne asystentki coraz częściej pojawiają się w sieci i oferują swoje usługi firmom czy osobom potrzebującym pomocy. Profesja ta stała się bardzo popularna i obecnie bez większego problemu możemy znaleźć oraz skorzystać z pomocy takich wirtualnych asystentów. Udzielają oni różnorodnego wsparcia przez internet, co może być równie pomocne, jak obecność realnego asystenta. Wirtualne Asystentki działają też w innych branżach i oferują różne usługi. Kim zatem są wirtualni asystenci? Jakie usługi oferują? Jak działają i jak można skorzystać z ich pomocy? Jakie i są plusy tego rozwiązania? Wszystkie odpowiedzi na pytania, porady i wskazówki, które ułatwią nam funkcjonowanie w firmie czy pracy poniżej.

Spis Treści

Kim są wirtualne asystentki?

“Wirtualne Asystentki” to wirtualni asystenci, których możemy wynająć do pomocy przy różnego rodzaju zadaniach online — przez internet. Swoją działalność prowadzą jedynie przez internet i zajmują się wykonywaniem czynności, które można wykonać w sieci. Są to najczęściej zadania, które tak jak przy okazji tradycyjnych asystentów możemy delegować innym osobom. Wirtualne asystentki są przeważnie kobietami, choć nie jest to regułą. Profesja ta zdobywa dopiero popularność w Polsce, gdyż na zachodzie Europy czy w USA jest już szeroko i chętnie wykorzystywana. Wirtualne asystentki mogą posiadać np. wykształcenie kierunkowe w danej branży, kursy czy specjalizować się w wykonywaniu konkretnych czynności lub wręcz przeciwnie oferować bardzo szeroki zakres usług. Jeśli ustalimy wcześniej z asystentką czynność, która będzie wymagała np. osobistego udania się do biura stacjonarnego czy urzędu w rzeczywistości i nie będzie to problemem dla takiej osoby, możemy przeważnie skorzystać też z takiej opcji. Niektórzy wirtualni asystenci spotykają się w rzeczywistości z danym klientem, jeśli mieszka on np. w tym samym mieście, ale główna praca jest wykonywana internetowo.

Zasada działania wirtualnych asystentek jest bardzo prosta i opiera się na wykupywaniu konkretnych usług. Osoby takie podają swój cennik a my niezobowiązująco lub jeśli chcemy regularnie, możemy wykupować dane usługi. Wirtualna asystentka będzie wtedy wykonywała nasze polecania i powierzone zadania, a my będziemy mogli skupić się na swojej pracy. Ceny, jakie trzeba zapłacić za taką usługę, są porównywalne do kosztów zatrudniania asystenta w tradycyjnej firmie lub nieco wyższe. Wirtualni asystenci podają również często różne warianty oferty. Rozliczać się z nimi możemy np. “na godziny”, za wykonanie zadania lub wykupić pakiety godzin czy nawiązywać dłuższe współpracę polegające na płatności ryczałtowej.

Jakie usługi oferują wirtualni asystenci?

Wirtualni asystenci oferują bardzo szeroki zakres usług w różnych branżach i formach. Z pewnością będą oni wykonywali monotonne i nieskomplikowane prace, które może wykonywać asystent. Zaliczyć będzie się do nich np. tworzenie czy archiwizowanie dokumentacji lub kontaktowanie się z klientami. Wirtualni asystenci mogą też umawiać nas na spotkania, obsługiwać klientów, wysyłać oferty handlowe czy zajmować się promocją. Bardzo wiele osób działających w tej profesji oferuje również usługi księgowe czy biurowe oraz współpracę w konkretnej branży, jeśli są nią zaznajomione. Do jednych z najczęstszych usług wirtualnych asystentów należy m. in. wykonywanie nagłych czynności, które bardzo często zaskakują managerów czy pracowników firm. W takim wypadku wirtualna asystentka może np. przekładać spotkania, organizować spotkania czy wyszukiwać kontrahenta. Zakres prac wirtualnych asystentów jest bardzo duży. Na rynku działa tak wiele osób. Bez problemu znajdziemy też odpowiedniego asystenta do praktycznie każdego zadania, które da wykonać się na odległość.

Dlaczego warto z nich skorzystać?

Korzystanie z usług wirtualnych asystentów jest bardzo pomocne pod wieloma względami. Pierwszym plusem jest możliwość wykupienia niezobowiązującej usługi w tym momencie, w którym tego potrzebujemy. Dzięki temu w razie nagłych i nieprzewidzianych sytuacji będziemy mogli poprosić o pomoc kompetentną osobę oraz liczyć na terminowe wykonanie zadania. Wykorzystywanie wirtualnych asystentów to też efektywne wydawanie pieniędzy. Jeśli posiadamy do wykonania proste, ale np. monotonne zadania możemy zlecić je osobom o mniejszym doświadczeniu i zapłacić mniejszą sumę. Jeśli będziemy potrzebowali pomocy np. w tworzeniu i wysyłaniu ofert, możemy zapłacić wtedy większą sumę i zlecić to zadanie osobie z większym doświadczeniem. Dzięki temu będziemy płacić jedynie takie sumy, na jakie wyceniana jest praca. Takt stan rzeczy przekładać się będzie również na pewien komfort w porównaniu do zatrudniani jednej osoby stacjonarnie. Dzięki wirtualnym asystentom możemy zwracać się z prośbą o pomoc w różnych sytuacjach do różnych osób, które poradzą sobie z tym konkretnym zadaniem – w przeciwieństwie do jednej, ale np. ukierunkowanej asystentki realnej.

Do kolejnym plusów należy również sam koszt usługi. Wykupując taką usługę, nie musimy zatrudniać danego pracownika czy ponosić kosztów utrzymania jego stanowiska zawodowego. W ten sposób możemy miesięcznie zaoszczędzić duże kwoty i korzystać z pomocy asystenta tylko wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba. Z usług wirtualnych asystentów możemy również skorzystać niezależnie od tego, czy mamy dużą firmę, jesteśmy menedżerami czy osobami prywatnymi np. wykonującymi aktualnie dany projekt.

Gdzie szukać wirtualnych asystentów?

Jeśli plusy i korzyści zachęciły nas do skorzystania z usług wirtualnych asystentek, możemy znaleźć takie osoby w kilku miejscach. Z prawością będą to portale dla freelancerów, na których możemy korzystać nawet ze specjalnych dedykowanych zakładek “Wirtualni asystenci”. Kolejnym miejscem są fora dla freelancerów oraz grupy np. na Facebooku. Pomocna przy okazji wyszukiwania wirtualnych asystentów będzie również wyszukiwarka. Wystarczy wpisać do niej odpowiednie hasło, a otrzymamy wiele propozycji stron osób, które świadczą takie usługi. Dobrym posunięciem może być rozmowa ze swoimi znajomymi lub współpracownikami. Często polecenie danej wirtualnej asystentki będzie najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here