Jak założyć i zarejestrować firmę w Niemczech?

Każdy z nas szuka dzisiaj jak najlepszej i najatrakcyjniejszej formy zatrudnienia. Chcemy robić to, co lubimy, czym się interesujemy i jednocześnie otrzymywać za to godziwą zapłatę. Dlatego też coraz częściej zostajemy przedsiębiorcami, czyli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą.

Spis Treści

Unia Europejska = nowe możliwości

Jednakże wraz z wejściem Polski opłaca się całkiem nie zakładać firmy w naszym kraju tylko gdzieś indziej. Wiele osób poleca tutaj Niemcy. Dlaczego? Przede wszystkim głównym czynnikiem jest lepsza sytuacja gospodarcza tego kraju. To jednak nie wszystko. Dodatkowymi zaletami są bliskość do kraju, zapłata w euro oraz … fakt, że obowiązują nas dokładnie takie same zasady założenia firmy jak Niemców.

Rejestracja firm w Niemczech

Jak założyć firmę w Niemczech? Generalnie cały proces rejestracji wygląda praktycznie tak samo, jak w Polsce. Co to oznacza? Otóż na początek należy zarejestrować firmę, uzyskując tym samym numer identyfikacji podatkowej, dalej zaś trzeba posiadać konto w banku, płacić podatki i prowadzić księgowość. Warto dodać, że koszt rejestracji nie jest wysoki – waha się od 15 do 60 euro w zależności od landu. Ostatnim krokiem jest konieczność posiadania kopii umowy wynajmu, użyczenia czy własności lokalu, w którym będzie się mieścić nasza firma. Po wykonaniu tych czynności otrzymuje się z urzędu stosowne zaświadczenie, jakim jest Gewerbeschein.

Projekt: własna firma w Niemczech

Oczywiście trzeba wiedzieć, która forma działalności gospodarczej najbardziej nam odpowiada. Oczywiście najczęściej wybierane jest samozatrudnienie, jednak każdy przedsiębiorca ma inne możliwości, takie jak: przedstawicielstwo, działalność na własny rachunek, samodzielny oddział, spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o.o.

Firma w Niemczech – ważne informacje

Jest jeszcze kilka rzeczy, o których należy pamiętać zakładając firmę w Niemczech. Pierwsza sprawa to koncesje, które trzeba koniecznie sprawdzić przed rozpoczęciem działalności. Rzeczą, która zadziwia wiele osób jest bowiem fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów koncesje muszą mieć np. branże gastronomiczne, ubezpieczeniowe, związane z transportem, handlem obwoźnym, handlem bronią oraz materiałami niebezpiecznymi.

Kolejną ważną sprawą są podatki. Tu generalnie warto orientować się, że w Niemczech są one znacząco niższe. Konkretniej zaś kwota wolna od podatku jest wyższa i wynosi obecnie 8.8 tysięcy euro. Istotną informacją jest także fakt, że w Niemczech istnieje podatek ograniczony i nieograniczony. Wszelki ulgi przysługują posiadaczom podatku nieograniczonego, dlatego też warto się o to postarać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here