Własny biznes franczyzowy

Sam pomysł na biznes franczyzowy to nie wszystko i do jego realizacji bardzo często potrzebujemy środków, którymi większość z nas nie dysponuje. W takiej sytuacji możesz zwrócić się o pomoc do Funduszu Pracy lub jednego z komercyjnych banków. Przyjrzyjmy się dokładniej tym rozwiązaniom, starając się wybrać najlepsze z nich.

Spis Treści

Własny biznes franczyzowy, a dofinansowanie z Funduszu Pracy

Jeśli w Twojej głowie kiełkuje pomysł na biznes franczyzowy, jednak nie masz w zanadrzu pieniędzy na jego sfinansowanie, pozostaje Ci kilka możliwości.

Pierwszą z nich jest skorzystanie z pomocy oferowanej przez Fundusz Pracy, który bezzwrotnie przyznaje pieniądze na otwarcie firmy. Należy przy tym zaznaczyć, że w ten sposób możemy sfinansować jedynie jednoosobową działalność gospodarczą. Ponadto, przywilej możliwości starania się o dofinansowanie przysługuje jedynie osobom zarejestrowanym jako bezrobotne lub poszukujące zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy. Należy zaznaczyć, że kandydat nie może być jednak uprawniony do pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych. Jeśli spełniasz powyższe warunki, warto zapoznać się z detalami w internecie lub wybrać się do lokalnej placówki.

Naruszenie umowy na biznes franczyzowy skutkuje wezwaniem do zwrotu środków

W umowie finansowania na biznes franczyzowy podana jest określona data, do której osoba pobierająca środki zobowiązuje się do założenia jednoosobowej działalności, wspieranej przez Urząd Pracy.

Dodatkowym warunkiem jest przymus prowadzenia zarejestrowanej firmy przez rok od momentu rejestracji, a w przypadku naruszenia tego, lub innych warunków umowy, będziesz zobowiązany do zwrócenia kwoty dofinansowania wraz z naliczonymi odsetkami w określonym terminie.
Musisz mieć to na uwadze przed przystąpieniem do umowy. Jeśli wiesz, że jej warunki są zbyt restrykcyjne i możesz nie być w stanie spełnić któregoś z nich, warto ponownie przemyśleć propozycję, nie narażając się na dodatkowe koszty.

Inne rozwiązania, które pomogą Ci otworzyć biznes franczyzowy

W przypadku odmowy lub braku możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez Urząd Pracy musimy radzić sobie na własną rękę. Pierwszą z opcji są oczywiście kredyty proponowane przez komercyjne banki, jednak koniecznością jest udowodnienie swojej wiarygodności kredytowej. To właśnie ona pozwoli nam wynegocjować jak najlepsze warunki spłaty.

Jeśli i z tym będziemy mieli problem, najprawdopodobniej pozostaje nam spróbować skorzystać z ofert tzw. parabanków. Jest to jednak jeden z gorszych sposobów na zdobycie środków, które pozwolą nam otworzyć swój biznes franczyzowy. Co więcej, pożyczka lub kredyt wiąże się ze sporym ryzykiem, które może okazać się problemem nie do przejścia w przypadku niepowodzenia działalności.

Pamiętaj, że choć franczyza jest bardzo popularnym sposobem na biznes, wiążącym się ze sporymi udogodnieniami, nigdy nie możemy mieć pewności co do ostatecznych efektów naszych działań. Z tego powodu, należy wybrać opcję, która w razie fiaska będzie najmniej kłopotliwa.

Więcej informacji: Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule Popularne franczyzy – sprawdź więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here