Złoto w 2022

Mówi się, że złoto to jedna z najpewniejszych lokat. Ten fakt nie oznacza jednak, że jego kurs zawsze będzie szedł w górę. Dlatego też każdego inwestora interesuje, jaka będzie przyszłość złota, co pozwala na lepsze zarządzanie posiadanymi środkami. Czego się więc spodziewać w 2022 roku? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Spis Treści

Prognozowanie cen złota – czy ma sens?

Każdy by chciał, by zainwestowane pieniądze szybko przyniosły duży zysk i na dodatek były bezpieczne. Niestety jednak każda inwestycja wiąże się z ryzykiem – choć oczywiście bywa ono różne. Dlatego też jeśli nie chcemy liczyć na „ślepy los”, to koniecznie musimy korzystać z takich narzędzi, które potencjalnie mogą przynieść największe korzyści. Co przy tym jednak ważne, z inwestycje podzielić można na dwie grupy:

  • Bezpieczne – ze stosunkowo małym ryzykiem utraty środków, ale też ograniczonym zyskiem.
  • Dochodowe – dające potencjalnie bardzo duże korzyści, ale też obarczone dużym prawdopodobieństwem straty.

Inwestowanie w złoto z reguły zaliczane jest do pierwszej grupy. Nie znaczy to jednak, że zarobek na nim jest zawsze niewielki. Warto wiedzieć, że osoby, które na przełomie wieków kupiły złoto po obowiązującej wówczas cenie około 250-300 USD za uncję, sprzedając je dekadę później, mogły liczyć na 6-7 krotne przebicie. Obecnie jednak będzie o to dużo trudniej, gdyż w latach 2010-2021 ceny złota oscylowały między 1000 a 2000 USD za uncję. Zarobek na poziomie kilkudziesięciu procent jest jednak dalej atrakcyjny. Z punktu widzenia długoletnich inwestorów też na pewno lepiej kupować taniej, niż drożej. Dlatego też kurs złota i przewidywania na kolejny rok ciągle są niezbędne, by trafić na najlepsze ceny skupu i sprzedaży.

Prognoza cen złota – czyli nie tylko wróżenie z fusów!

Analizowaniem rynku i gospodarki zajmują się całe zespoły specjalistów, od pewnego czasu wspierane dodatkowo przez zaawansowane superkomputery. Jednak dalej nie istnieje sposób na przewidzenie zmian na giełdzie ze 100% skutecznością. Dlatego też wszelkie przewidywania to zawsze opinie, które mogą być lepiej lub gorzej umotywowane. Na szczęście w przypadku złota prognozy są dość skuteczne. Wynika to z ograniczonych możliwości skokowego zwiększenia lub zmniejszenia ilości żółtego metalu na rynku oraz uzależnienia notowań od ogólnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Z reguły kryzysy i ważne wydarzenia „aktywują” osoby, chcące zabezpieczyć się przed ich negatywnymi skutkami, co automatycznie nakręca popyt i winduje ceny. W tym miejscu warto też podkreślić, że z polskiego punktu widzenia spore znaczenie ma stosunek dolara do złotówki, który bezpośrednio wpływa na realną cenę zakupu (złoto jest notowane w USD).

Prognozy dla złota w 2022 roku

Ostatnie dwa lata były dla złota bardzo dobre, w sierpniu 2020 osiągnęło ono nawet swój rekord wartości, przekraczając poziom 2000 dolarów za uncję. W kolejnych miesiącach i przez cały 2021 roku kurs był jednak dość stabilny i oscylował w widełkach między 1700 a 1900 USD. Wpływ na to miało na pewno pewne „przyzwyczajenie” inwestorów do pandemii COVID-19 i szybsze niż przewidywano wychodzenie największych gospodarek z kryzysu. Z drugiej jednak strony wciąż niepewna sytuacja powstrzymywała większe wyprzedaże. Fakt, że oba te zjawiska wciąż są obecne, mógłby wskazywać na przedłużenie wspomnianej stagnacji na kolejny rok. W tym miejscu trzeba się jednak odwołać do polityki, której zaostrzenie na linii Rosja-Ukraina-NATO nie wróży dobrze dla światowego spokoju. Można więc przypuszczać, że nawet ograniczony konflikt między dwoma pierwszymi krajami – a także potencjalne sankcje czy odcięcie Europy od gazu z Rosji, mogą zburzyć stabilność złota i wywołać kolejne wzrosty. „Pomóc” w tym mogą też kolejne mutacje koronawirusa, które grożą ponownymi ograniczeniami życia społecznego i gospodarczego. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że w 2022 roku kurs złota może utrzymać się na podobnym poziomie (czego chyba wypada sobie życzyć). Istnieją jednak też poważne przesłanki, by liczyć na kolejne wzrosty cen. Na pewno więc nie można ich lekceważyć!

Co dalej z ceną złota? Czy warto kupić je dziś? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, jednak stabilizacja z tendencją do wzrostów raczej zachęca do inwestycji. Z drugiej jednak strony dla osób, które inwestowały kilka lat temu, sprzedaż złota dziś także może być korzystna. Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprzedać złoto, to koniecznie powinieneś odwiedzić dobry skup złota online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here