praca za granicą

Polak, rozliczający się w naszym kraju, zobowiązane jest pamiętać o jednej dacie – 30 kwietnia. To właśnie wtedy mija termin złożenia zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. W Niemczech i Holandii również obowiązują terminy rozliczenia się z podatku. Są one ważne dla Polaków, którzy wyjeżdżają pracować za granicę i starają się o zwrot nadpłaconego podatku.

Spis Treści

W Niemczech zeznanie podatkowe w formie elektronicznej

Finanzamt, niemiecki urząd skarbowy, przyjmuje możliwość wysłania zeznania podatkowego za pomocą platformy informatycznej. To szybka i bezpieczna metoda, która gwarantuje rozliczenie podatku z Niemiec nawet w ciągu 6 tygodni i szansa na uzyskanie nawet kilku tysięcy złotych z tego tytułu.

Kogo obowiązuje złożenie zeznania rocznego? Przede wszystkim będzie to każda osoba, której dochód przekroczył 10 700 euro lub pracowała u kilku pracodawców, posiadających kilka kart podatkowych. Dodatkową grupę stanowią emeryci i renciści. Rozliczenia podatku z Niemiec można dokonać do 4 lat wstecz.

Podatek niemiecki zakłada rozliczenie się razem ze współmałżonkiem, a także skorzystanie z pozostałych ulg podatkowych, m.in. ulgi z regularnych dojazdów do pracy, odliczenia delegacji, odzieży roboczej oraz uzyskanie dodatkowych pieniędzy z tytułu zasiłku na dziecko. Rozliczenie wspólne jest szansą na otrzymanie większej kwoty zwrotu podatku z Niemiec. 

Obowiązkowy podatek dla każdego w Holandii

Każdy, kto podejmował się legalnej pracy na terenie Holandii, zobowiązany jest złożenia zeznania podatkowego do holenderskiego urzędu – Belastingdienst. Holenderski system podatkowy działa bardzo sprawnie i zwrot podatku na polskie konto trafić już może w ciągu 3 miesięcy od wysłania wniosku. 

Holandia – szybkie i sprawne rozliczenie podatku – tak można określić coroczne zeznanie podatkowe. Dla podatnika istotne jest, aby złożyć wniosek jak najwcześniej. Dzięki temu uzyska zwrot w przyspieszonym terminie. Niezbędne formalności powinny zostać wysłane maksymalnie do 1 lipca. Inaczej holenderski system podatkowy przewiduje kary finansowe dla osób, które tego nie zrobiły. 

Rozliczenie podatku bez wychodzenia z domu

Wypełniasz zeznanie podatkowe po raz pierwszy i potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z biurem podatkowym, które pomoże ci rozliczyć zagraniczny PIT. W tym celu wystarczy wysłać maila z załącznikami lub tradycyjną pocztą. W przypadku Niemiec istotnymi dokumentami będą kopia karty podatkowej oraz druk EU-EWR. Natomiast holenderski urząd skarbowy wymaga oświadczenia o okresie pracy oraz skany karty podatkowej – Jaaropgave. Dodatkowo, w obu przypadkach są wymagane ankieta osobowa i kopia dokumentu tożsamości w celu wypełnienia formularzy. 

Kompleksowa obsługa, polegająca na skompletowaniu dokumentów, przez rozliczenie podatku, kończąc na otrzymaniu nadpłaty na konto, jest wygodna dla klienta-podatnika, który nie musi martwić się o to, czy formalności zostały poprawnie wypełnione i dotarły pod wskazany adres zagranicznego urzędu skarbowego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here