Rekrutacja IT w Krakowie

Branża IT jest jedną z tych, w których obserwujemy bardzo ciekawe zjawisko. Mianowicie: liczba ofert pracy przewyższa liczbę dostępnych kandydatów. To duży problem dla pracodawców, ale też dla obsługujących ich rekruterów, ponieważ mało kto ma czas, aby miesiącami przeczesywać rynek w poszukiwaniu najlepszych pracowników. W tak dynamicznie rozwijającej się branży każdy tydzień zwłoki w obsadzaniu wolnych etatów może osłabić pozycję firmy i przekreślić jej szanse na realizację najatrakcyjniejszych zleceń.

Jakie są największe wyzwania stojące przed firmami prowadzącymi rekrutację IT w Krakowie? Dowiesz się tego z artykułu, który przygotowaliśmy przy udziale agencji Verita HR specjalizującej się w rekrutowaniu pracowników dla branży IT (https://veritahr.com/krakow/rekrutacja-it/).

Coraz większa presja płacowa

Wynagrodzenia w branży IT nie rosną. One pędzą. W ciągu ostatniego roku poziom płac na stanowiskach programistycznych został podwyższony przeciętnie o kilkanaście procent i na tym na pewno się nie skończy. Pracodawcy odczuwają coraz większą presję płacową i to pomimo faktu, iż w oficjalnych badaniach mniej niż 20 proc. pracowników deklaruje, iż wynagrodzenie jest dla nich kluczowym kryterium wyboru miejsca zatrudnienia.

Tak czy inaczej płace stanowią poważne wyzwanie na etapie prowadzenia rekrutacji IT w Krakowie czy w dowolnym innym mieście. Polskim pracodawcom coraz trudniej jest rywalizować o najlepszych pracowników z międzynarodowymi korporacjami, rekrutującymi do swoich działów IT w centrach usług wspólnych BPO i SSC.

Szykując się do rozpoczęcia rekrutacji warto więc zacząć od realnego ocenienia swoich możliwości finansowych, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pozyskanie pracownika mocno odsunie się w czasie z uwagi na nieatrakcyjność oferty.

Oczekiwania kandydatów w kwestii perspektyw rozwoju

Zauważmy, że średni wiek programisty w Polsce nie przekracza 30 lat. Branża IT jest zdominowana przez osoby bardzo młode, a próg wiekowy wejścia do tego sektora będzie się stale obniżać (dziś nikogo nie dziwi już widok seniora, który dopiero rozpoczął studia).

Jest to o tyle istotne, że dla młodych ludzi jedną z ważniejszych kwestii związanych z oceną atrakcyjności pracodawcy są właśnie perspektywy rozwoju. Można je zweryfikować na podstawie m.in. pozycji firmy w branży, skali realizowanych przez nią projektów, a także technologii, z jakich korzysta.

Najlepsi pracownicy zawsze zmieniają pracodawcę nie tyle na takiego, który więcej płaci (choć jest to raczej regułą), ale który gwarantuje im podniesienie swoich umiejętności i – pisząc cynicznie – będzie „dobrze wyglądać w CV”. Stąd tak ważne jest, aby firmy z branży IT chcące prowadzić skuteczne kampanie rekrutacyjne dbały o budowanie rozpoznawalnej, atrakcyjnej marki pracodawcy.

Kultura organizacyjna firmy

Nie jest prawdą, że dla młodych pracowników liczą się wyłącznie kwestie materialne. Równie istotnym kryterium wyboru pracodawcy w branży IT jest właśnie kultura organizacyjna firmy, którą można rozumieć, jako ogólne podejście przedsiębiorstwa do pracowników oraz stwarzanie im szeroko pojętych komfortowych warunków pracy.

Obecnie pracownicy w branży IT za standard uznają m.in. możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie, dostęp do stołówki ze zdrową żywnością, respektowanie Kodeksu pracy czy taką organizację, która nie wymusza brania nadgodzin. Podkreślając te atuty w komunikacji z kandydatami można znacząco zwiększyć szanse firmy na pozyskanie wartościowych pracowników, nawet przy ograniczonym budżecie płacowym.

Silna konkurencja w walce o najlepszych pracowników

Przygotowując się do rekrutacji IT w Krakowie trzeba sobie zdawać sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy: inne firmy też rekrutują. Niektóre robią to bardzo skutecznie, sięgając po mniej oczywiste metody pozyskiwania pracowników, jak chociażby headhunting (o którym więcej można przeczytać na stronie https://veritahr.com/krakow/headhunting/). To prowadzi do prostego wniosku: bierność z góry skazuje pracodawcę może nie na porażkę, ale na to, że będzie mieć mocno pod górkę w staraniach od najlepszych pracowników.

Obecnie na tak trudnym rynku zatrudnienia konieczne jest sięganie po niestandardowe metody docierania do kandydatów. Zwykłe ogłoszenia na pewno nie wystarczą. Można natomiast rozważyć uruchomienie płatnej kampanii rekrutacyjnej w Google, zorganizowanie lub uczestniczenie w bardzo popularnych hackathonach (czyli maratonach programowania – to kuźnie talentów) oraz wykorzystanie wspomnianego już headhuntingu.

Jedynym w 100% skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tymi wyzwaniami jest powierzenie rekrutacji IT w Krakowie wyspecjalizowanej w tym agencji HR, która doskonale zna oczekiwania kandydatów i potrafi na nie odpowiedzieć w ramach opracowanej strategii rekrutacyjnej. Tutaj pewnym partnerem dla przedsiębiorstw z branży IT jest Verita HR – agencja pracy, której usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here