Części do maszyn budowlanych: zasady prawidłowej eksploatacji

Eksploatacja maszyn budowlanych zawsze wiąże się z naturalnym zużywaniem się części. Jedne zużywają się szybciej, a inne wolniej. Nie zależy to jednak wyłącznie od ich jakości. Równie duże znaczenie ma ich odpowiednia konserwacja. Aby jak najbardziej zwiększyć żywotność używanego w swojej firmie sprzętu, należy przede wszystkim pamiętać o kilku najważniejszych zasadach prawidłowej eksploatacji.

Spis Treści

Regularne serwisowanie i kontrole techniczne

Przede wszystkim liczy się regularne serwisowanie. To oczywiste, że części do maszyn budowlanych prędzej czy później się zużywają. Dotyczy to zarówno części podwozia koparki, elementów stalowych, jak i dodatkowego osprzętu i wielu innych części i detali. W praktyce, aby koparka mogła działać w stu procentach efektywnie, wszystkie jej części muszą być sprawne. Aby dowiedzieć się, czy faktycznie tak jest, konieczne jest przeprowadzanie regularnego serwisowania. Oprócz obowiązkowych serwisów, w czasie których sprawdza się bardzo dokładnie stan wszystkich elementów, nie można zapominać również o częstych, choć mniej detalicznych kontrolach technicznych maszyny. Dlaczego to takie ważne? Awaria nawet niewielkiej części czy drugorzędowego podzespołu, może przyczynić się do pogorszenia sprawności koparki. Zazwyczaj szybkie wyłapanie problemu technicznego pozwala na naprawę i uniknięcie większych wydatków związanych z wymianą.

Eksploatacja zgodna z przeznaczeniem

Kolejną zasadą, o której koniecznie należy pamiętać, jest eksploatacja wszystkich części maszyny zgodnie z przeznaczeniem. Tutaj najlepiej zdecydowanie odwołać się do zaleceń producenta. Maksymalne obciążenia, użycie konkretnego rodzaju osprzętu do określonych materiałów, jest bardzo istotne i nie powinno się tej kwestii bagatelizować. Częstym problemem jest używanie nieadekwatnego osprzętu dla zaoszczędzenia czasu. Doświadczenie mówi jednak, że nieodpowiednia eksploatacja może przyczynić się do znacznie szybszego zużywania się części koparki. Z kolei eksploatacja całkowicie zgodna z przeznaczeniem pozwala na zachowanie sprawności powierzonego nam sprzętu na zdecydowanie dłużej. Warto o tym pamiętać szczególnie przy używaniu maszyny relatywnie nowej, która podlega jeszcze gwarancji (może to dotyczyć również pojedynczych części). Nieprawidłowe użytkowanie jest najczęstszą przyczyną odrzucenia reklamacji w wypadku uszkodzenia maszyny.

Wymiana części zużytych

Czasem zdarza się, że naprawa uszkodzonych części nie wchodzi już w grę i dla zachowania wysokiej jakości wykonywanych prac konieczna staje się wymiana. Nie należy tego zaniedbywać, ponieważ praca przy uszkodzonych częściach przynosi wiele negatywnych skutków. Po pierwsze sprzęt pracuje mniej wydajnie. Po drugie jakość pracy spada. Po trzecie używanie uszkodzonych części może być przyczyną znacznie poważniejszych awarii, których skutkiem może być uszkodzenie całego systemu, co najprawdopodobniej będzie o wiele bardziej kłopotliwe w skutkach. Należy tu wspomnieć również o tym, że obniżenie jakości wykonywanych prac może sprawić, że firma straci zaufanie klientów, co na pewno przyczyni się do zmniejszenia zysków.

Gdzie znaleźć wysokiej jakości części do koparek?

Warto przyjrzeć się bliżej przede wszystkim częściom marki NTP, które charakteryzuje bardzo wysoka jakość wykonania i materiałów użytych w produkcji, dzięki czemu trwałość jest znacznie wyższa. Bardzo szeroki wybór części NTP – od elementów systemów jezdnych koparek, do osprzętu znaleźć można w sklepie Entrack, pod adresem https://entrack.pl/. Sklep oferuje również szeroki asortyment części do koparek innych, uznanych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here