Czy ubezpieczenie domu obejmuje ogrodzenie

Ubezpieczenie domu kojarzy się przede wszystkim z odpowiedzialnością ubezpieczyciela w razie przecieku dachu, awarii któregoś ze sprzętów domowych czy zerwania elewacji po wichurze. Okazuje się jednak, że naprawdę dobra polisa gwarantuje dużo szerszą ochronę finansową. Z tego artykułu dowiesz się, czy ubezpieczenie domu obejmuje ogrodzenie, a także poznasz najważniejsze zagadnienia dotyczące zakresu ochrony, które warto mieć na uwadze, wybierając ubezpieczenie domu.

Spis Treści

Ubezpieczenie domu a ogrodzenie

Ogrodzenie wchodzi w zakres wyposażenia posesji, które wśród ubezpieczycieli może być nazywane w różny sposób, np. obiektami małej architektury. W każdym przypadku dotyczy stałych elementów, czyli budowli, urządzeń i innych przedmiotów zamontowanych na stałe na terenie posesji (poza domem) w taki sposób, że ich demontaż jest możliwy wyłącznie przy użyciu narzędzi. Ubezpieczenie wyposażenia posesji jest dodatkiem do podstawowej ochrony nieruchomości, należy zatem wskazać chęć objęcia zabezpieczeniem finansowym również tych obiektów.

Ogrodzenie wchodzi zatem w dodatkowe ubezpieczenie domu – płot, brama wjazdowa i furtka, ale także zamontowane na nich instalacje takie jak domofony, wideorejestratory, oświetlenie czy elektroniczny system otwierania bramy. Co więcej, wszystkie te elementy mogą zostać ubezpieczone nie tylko od zdarzeń losowych, takich jak np. opady gradu czy silny wiatr, ale także dewastacji bądź kradzieży. Tak szeroki zakres ochrony oferowany jest za pośrednictwem PKO BP w ramach polisy PKO Dom. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Podstawowe ubezpieczenie domu obejmuje zwykle ochronę murów i ich stałych elementów (instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, drzwi, okien i tym podobnych) oraz ruchomości domowych od zdarzeń losowych wskazanych w OWU. Zakres ochrony będzie się jednak różnił zależnie od wybranego ubezpieczyciela. W większości przypadków ochrona All Risk, czyli od wszystkich zdarzeń losowych poza wyłączeniami opisanymi w OWU, jest wyższym pakietem, a u niektórych ubezpieczycieli obejmuje także kradzież z włamaniem i dewastację.

Zależnie od ubezpieczyciela, w ramach podstawowego ubezpieczenia domu mieszkańcy mogą zostać również objęci ochroną Assistance. Jest tak np. w przypadku oferty dostępnej za pośrednictwem PKO BP. Zapewnia ona pomoc doraźną w ramach różnego rodzaju awarii, która polega na organizacji oraz opłaceniu fachowca w danej dziedzinie. Może zatem udostępniać pomoc hydraulika, dekarza czy nawet pobyt w hotelu z transportem, gdy dom nie nadaje się do mieszkania w związku ze szkodą (np. po pożarze).

Dodatkowe ubezpieczenie domu

Zwykle jednak wspomniana kradzież z włamaniem, dewastacja oraz rabunek stanowią ubezpieczenie dodatkowe. Warto mieć to na uwadze, zdarzenia te obejmują bowiem między innymi takie sytuacje, jak namalowanie przez nieznanego sprawcę graffiti na elewacji czy uszkodzenie drzwi podczas próby włamania – i wiele innych, niestety częstych przypadków.

Do polisy domowej można również dodać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Stanowi ono ochronę osób trzecich od szkód wyrządzonych przez domowników, a także przez ich zwierzęta, za które prawnie odpowiadają właśnie właściciele. Kiedy takie ubezpieczenie może mieć zastosowanie? Np. w przypadku zarysowania przez dziecko ogrodzenia sąsiada, ucieczki psa z posesji, na której skutek zostanie uszkodzone cudze auto czy poślizgnięcia się znajomego na mokrej posadzce w domu.

Dobrze skomponowane ubezpieczenie domu może zatem obejmować ochroną ogromną liczbę sytuacji, które narażają domowników na straty finansowe. Warto pamiętać, by przed zakupem polisy dokładnie przeczytać OWU, gdzie zainteresowany znajdzie dokładny wykaz zdarzeń objętych ochroną, a także ewentualnych wyłączeń odpowiedzialności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here