Tokenizacja ogarnia giełdy i zastępuje tradycyjne papiery wartościowe

Tokenizacja pozwala na zwiększenie transparentności rynku oraz dostępności do wartości materialnych i niematerialnych inwestorom detalicznym. Mogą oni nabywać kruszce, dzieła sztuki, nieruchomości lub zainwestować w przemysł muzyczny. To tylko kilka przykładów dziedzin, które w ostatnich miesiącach ogarnia cyfryzacja. Obecnie coraz więcej sektorów rynku bada możliwości i decyduje się na zastosowanie technologii blockchain, która przynosi inwestorom wiele korzyści.

Spis Treści

Tokeny – cyfrowe obligacje skarbowe i aktywa giełdowe

NYSE Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, czy warszawska GPW dysponuje dostępem do systemów, umożliwiających wprowadzenie technologii blockchain. Giełda wykorzystuje nowoczesne narzędzia do obrotu aktywami finansowymi, a także handlu kruszcami, czy dziełami sztuki. Tego typu rozwiązanie umożliwia rozszerzenie i ułatwienie międzynarodowego handlu wieloma dobrami. NYSE należy do grupy Intercontinental Exchange (ICE), która posiada dane ponad 15 tys. firm i już chce współpracować z GPW na platformie cyfrowej w rozszerzonym zakresie. Przykładowym zastosowaniem technologii cyfrowej na giełdzie może być np. srebro i dzieła sztuki. Przeniesienie tradycyjnych papierów wartościowych do strefy cyfrowej, czyli tokenizacja akcji i obligacji skarbowych znacznie usprawni procesy i pozwoli wydajniej handlować.

Korzyści z zamiany papierów na tokeny

Tokenizacja aktywów, poza większą przejrzystością rynku i łatwiejszym handlem, zapewnia także korzyści czysto praktyczne. Obecnie obrót papierami wartościowymi odbywa się w godzinach pracy giełdy, a po zamknięciu ustaje. Różnica czasu w Warszawie, Tokio, czy Nowym Yorku powoduje, że inwestorzy muszą elastycznie dopasować swoją aktywność w ciągu doby. Handel cyfrowy całkowicie znosi te bariery.

tokeny

Inwestorzy na rynku krypto walut nie czekają na otwarcie coin market, aby obserwować, jak zmieniają się aktualne kursy Bitcoin, Ethereum, czy innych krypto walut. Tokenizacja papierów wartościowych – akcji i obligacji – pozwala na zastąpienie tradycyjnego, drukowanego potwierdzenia wygodniejszym, cyfrowym odpowiednikiem.

Tokenizacja srebra i dzieł sztuki

Tokenizacja powoduje zmniejszenie kosztów transakcji związanych z handlem obrazami. To nie wszystkie korzyści – trwają intensywne prace nad usprawnieniem cyfrowego rynku i rozszerzaniem zasięgu działania. Wkrótce ma powstać opis z wyczerpującą informacją dla kolekcjonerów, marszandów i inwestorów, jak funkcjonują tokeny w handlu dziełami sztuki. Będzie to niewątpliwie zachęta do przejścia z domów aukcyjnych na platformę cyfrową.

W przyszłości GPW stawia na tokenizację, o czym świadczy zaangażowanie zarządu w zupełnie nowy projekt. W tym celu, pod koniec ubiegłego roku, nawiązano współpracę z dużym partnerem, jakim jest KGHM – jeden z największych producentów srebra na świecie. Dzięki kooperacji z potentatem wydobycia rudy miedzi i rafinowanego srebra, klienci giełdy mają mieć możliwość płynniejszego inwestowania w kruszce, kupując tokeny. To może być przełomowy moment dla giełdy!

Partnerem materiału jest Norion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here